Козулі і зайці на вулицях Хмельницького: експерт пояснив причину

- Останнім часом хмельничани помічали в місті зайця чи козулю.
- З чим це пов’язано? Запитали в експерта.
Козуля в Південному Бузі, молоде оленя, яке опинилось під колесами автівки на Свободи та заєць біля багатоповерхівок на Озерній…Таких випадків за останніх кілька років стало більше. Експерти кажуть, чимало тварин йдуть у міста. Деякі з них становлять загрозу як для людей, так і для домашніх чотирилапих. Розповідаємо детальніше.
Смертельна аварія і козуля у Південному Бузі
Хмельничани зафільмували козулю наприкінці травня цього року. Тварина спочатку пливла від «острову кохання» в напрямку набережної. Але потім, як розповідали очевидці, розвернулась і допливла до острову. За словами начальника міської комунальної аварійно-рятувальної служби на водних об’єктах Дмитра Папаша, такий випадок не перший. Подібну ситуацію з твариною спостерігали і минулого року.
Ще один випадок із лісовим звірем закінчився трагічно. Інцидент трапився цього року в квітні. Неподалік зеленої зони на Свободи автомобіль збив молоде оленя. За словами водійки, тварина вискочила на дорогу, де потрапила під колеса і не вижила.
Окрім цього, на вулицях міст помічають і лисиць. Такий випадок трапився нещодавно у Кам’янці – тварину помітили в одному з міських парків.
Лісівники кажуть, зараз в містах можна побачити зайця, лисицю та козулю. Збільшилась кількість і птахів поблизу Бугу.
Збільшилась кількість тварин
Випадки, коли звірі виходять у місто, частішають. Одна з причин – заборона на полювання в Україні під час воєнного стану. Мовляв, кількість тварин зросла, водночас вони втратили страх перед людиною.
Як пояснює vsim.ua мисливствознавець філії «Хмельницького лісомисливського господарства» Костянтин Ярема, звірів стало більше, адже полювання фактично немає з 2022-го. Раніше цим займались користувачі лісогосподарських угідь. Окрім охорони мисливських угідь, єгерські служби проводили і відстріл хижих тварин. Наразі, як пояснює Костянтин Ярема, вони не можуть регулювати таку велику кількість тварин.
– До прикладу, самка кози народжує щороку 1-2 козенятка, самка дикої свині – 8 штук, лис – до 14 штук. Так щороку збільшується поголів’я тварин. Відповідно, якщо два роки не полювали, то кількість збільшилась мінімум на 30-40%. Тобто основна причина таких ситуацій – збільшення кількості звіра, бо немає полювання. Зменшилась також кількість порушень правил полювання. Бо частина людей виїхали, пішли воювати. Серед цих людей могли бути як мисливці, так і браконьєри. Зараз така обстановка, яка до полювання не надихає, – каже Костянтин Ярема.
Що робити і коли тваринам слід допомогти?
Фахівець каже, найголовніше – не чіпати тварин. Як правило, вони не нападають на людей. Лише в тих випадках, коли захищають потомство.
– Є такий термін «період тиші», коли тварини народжують і вигодовують потомство. Тоді самка буде захищати. Людина може допомогти тільки тоді, якщо тварина потрапила у небезпеку – наприклад, заплуталась у дроті. Але якщо тварина має ступінь свободи, то вона знайде, як вийти. Головне тварину не чіпати і не лякати, – каже мисливствознавець.
Додамо, що деякі зустрічі з тваринами можуть нести небезпеку. Мова йде про лисиць, які хворіють і переносять сказ. Від них радять триматись подалі.
Загалом фахівці пояснюють, що хвороба тварин – це регулювання їх чисельності природою.
Яка ситуація в інших містах?
За останній рік випадків, коли тварин помічали у містах, збільшилась. До прикладу, у Кропивницькому на чоловіка напали четверо диких кабанів. У Києві вулицями міста блукала лань, а лисицю помітили у багатоповерхівці столиці. Тоді її прихистив і оглянув Центр порятунку диких тварин.
Експерти пояснюють: багато тварин через бойові дії загинуло, багато мігрували в інші регіони, часто для них незвідані. Коли на своєму шляху звірі раптом зустрічають людей, то можуть сильно перелякатися, розгубитися та вибігти, наприклад, на проїжджу частину під машину. Про це розповідає Олексій Василюк з відділу моніторингу в Інституті зоології НАН України, – передає BBC.
Також у різних регіонах повідомляють про збільшення випадків сказу, що пов'язують знову ж таки із введенням воєнного стану і забороною полювання.
Читайте також:
На Хмельниччині науковці зафіксували рідкісних птахів
На Хмельниччині оголосили підозру чоловіку, який відрубав голову собаці
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дякуємо, що прочитали. Підтримайте автора та редакцію Всім.юа гривнею

Дякуємо за вашу підтримку!
Війна змінила багато всього, але не нашу мету — розповідати правду, яка важлива сьогодні, як ніколи.
Ваша допомога — це не просто фінансова підтримка. Це ваша довіра, яка дає нам сили. Завдяки вам ми створюємо якісні статті, запускаємо нові проєкти та досліджуємо важливі теми.
Ми залишаємося незалежними, щоб служити тільки вам — нашим читачам. Адже журналістика, яка працює для читачів, — це єдиний шлях до правди.
Кожен ваш донат — це крок до розвитку нашої редакції та збереження свободи слова. Дякуємо, що ви з нами! Разом ми робимо важливу справу для Хмельницького та України.
Віталій Українець
Це проблема потребує негайного вирішення!
Оксана