Історія з цією скандальною забудовою триває вже 5 років. З 2015 по вулиці Тернопільська 34/1 було заплановано будівництво нової висотки. Тут мали звести десятиповерхівку з паркінгом. Однак роботи досі не розпочалися. Адже мешканці сусідньої п’ятиповерхівки проти такого сусідства. Вони говорять, що через нову висотку можуть залишитися без житла. І вважають, що їхній будинок може піти під землю.
Мешканці вже неодноразово судилися із забудовником. Той же показує всі експертні оцінки та стверджує, що руйнації не буде. Представники компанії скаржаться, що щодня втрачають гроші через те, що сусіди не пускають на будівельний майданчик важку техніку. Тому вчора, 15 квітня, їм таки урвався терпець.
Компанія підрядника найняла охоронне підприємство для боротьби з впертими сусідами. За словами мешканців п’ятиповерхівки до них застосували силу кремезні чоловіки в балаклавах, а поліція мовчки спостерігала за “виставою” перед будмайданчиком.
Анатолій, мешканець будинку по вулиці Тернопільській 34/1 розповів журналістам, що 15 квітня вони черговий раз вийшли на мирну акцію протесту проти забудови навпроти. Після того, як активісти не пустили на будмайданчик техніку до них, нібито, застосували силу. Мешканці будинку зняли все на камеру та викликали поліцію. На виклик прибуло кілька екіпажів патрульних. За словами Анатолія, правоохоронці просто спостерігали за конфліктом і не втручалися. А після розмови із представниками забудовника сказали мешканцям не чіпати будівельників та дозволити їм виконувати свою роботу.
Ми проти забудови чергової земельної ділянки, яка ще залишилася вільною на карті нашого міста. Протягом 5 років наша місцева ініціатива тягається з орендарем землі. Їм міська влада виділила цей шматок землі під будівництво. Тут мають звести десятиповерховий будинок з паркінгом. Сьогодні ми перешкоджали завезенню будівельного обладнання та спецтехніки для початку будівництва. Будівельник наняв невідому групу осіб, яка застосувала до нас фізичну силу. Розкидали тут усіх - і жінок, і стареньких. Ми викликали поліцію, але вони нічого не зробили, - розповів Анатолій.
За словами чоловіка, раніше на місці будівництва була єдина в цьому районі парковка. Там місцеві мешканці ставили свої автомобілі. У 2015 році людей лишили такої можливості. а колишню стоянку передали у власність забудовника.
По старій хмельницькій схемі кожна стоянка доводиться до банкрутства і на її місці будується чергова висотка. Таке враження, що Південно-Західний мікрорайон хтось програв в карти. Ми вже неодноразово зверталися до міської влади, але зрушень в нашу користь немає. Ми у відчаї, нам постійно погрожують. Кілька років тому ми навіть ставили палатки і чергували тут по черзі, - зазначив Анатолій.
Мітингувальники пояснили, що основна причина їхніх протестів криється в просіданні жилої п’ятиповерхівки. Її мешканці бояться, що будинок піде під землю і вони залишаться без даху над головою. В експертні оцінки забудовника вони не вірять, а незалежна експертиза коштує дорого.
Для нас ця забудова - це велика біда. Бо ми можемо залишитися на вулиці. Справа в тому, що будинок просідає, вже є тріщини по ньому. А якщо тут почнуть будувати, то він може взагалі піти під землю. Ми хотіли замовити експертну оцінку через міську раду, а там сказали, що для них це дорого. Ми вже раз були добилися, щоб зупинили будівництво. Міськвиконком скасував дозвіл, але державна архітектурна інспекція не провела перевірку і все почалося по новій. Зараз поки немає експертної оцінки в них є можливість завезти сюди техніку. Там уже вода стоїть на тому будівництві, якщо вона піде під будинок, вона його підмиє і він рухне, - розповіла мешканка п’ятиповерхівки Наталія.
Будівництвом на Тернопільській 34/1 наразі займається столична підрядна організація спільно з колишнім забудовником ПМП “Лідер”. На будівництві говорять, що мають всі дозвільні документи. Також забудовник має результати незалежного експертного центру із столиці та висновки судової експертизи.
Раніше цим проектом займався забудовник ПМП “Лідер”. Йому скасовували всі дозвільні документи. Через суд він відновив все і дійшов навіть до Верховного суду. Тоді зробив всі експертизи. Через постійну тяганину компанія понесла суттєві збитки, тому самостійно не може продовжувати будівництво. Наша компанія уклала договір з ПМП “Лідер”. Ми фінансуємо, а вони забудовники на папері. Те що воно говорять, що ніби будинок розвалиться чи вода підніметься, то все домисли. Ми повторно провели всі експертизи і там немає жодних перешкод. Ми замовили висновок в експертному центрі в Києві. У них репутація напрацьована роками, заради Хмельницького вони б не стали нею ризикувати. У нас є всі рішення судів, про закриття кримінальних справ, які порушували проти нас. Є також висновок судової експертизи. Це вже не ми замовляли, а суд. Але вони і йому не вірять, - розповідає представник забудовника Валентин.
Представник забудовника розповідає, що в 2018 році міська влада організувала громадські слухання. Під час них забудовник пропонував мешканцям вирішити все мирно та відшкодувати збитки, в разі необхідності.
Ми знаємо, що це питання намагалися врегулювати мирно і до нас, але мешканці не йшли на контакт. Ми взялися за це будівництво півтора місяці тому. За цей час ми вже пропонували цим активістам зробити щось для їхнього будинку. Пропонували зробити там дренаж, стягнути фундамент. Але вони сказали, що їм від нас нічого не потрібно. І будинку тут не буде, - розповідає представник забудовника.
Валентин говорить, що компанія забудовника несе значні збитки через дії активістів. За його словами, дійшло вже до того, що мешканці будинку навпроти просто падають під колеса, щоб не пустити техніку.
Вони не дають нам завести техніку для робіт. Ми вже понесли серйозні збитки. Лише за минулий тиждень за простій техніки нам доведеться заплатити близько 100 тисяч гривень. Ми вже були у начальника міського відділу поліції показували, що у нас є всі дозволи. Але вони продовжують перешкоджати роботі. Тому ми найняли охоронну фірму, вони просто не дають людям падати під колеса. Ніхто їх не розштовхував і тим паче не бив, - розповів Валентин.
На місці події працювала поліція. Правоохоронці взяли покази у учасників мітингу та переглянули дозвільні документи. Після цього на будівництво заїхала техніка забудовника у супроводі патрульної машини.
Нам надійшов виклик на 102 про те, що велика кількість громадян зібралися разом і щось роблять. Коли ми прибули на місце події, то зрозуміли, що там відбувається. Там не було порушення громадського порядку чи блокування дороги. Потім прийшло аналогічне звернення про незаконне будівництво. Це з точки зору мешканців. Тому туди приїхала вже слідчо-оперативна група для того, щоб встановити всі обставини, - пояснює речник управління патрульної поліції у Хмельницькій області Роман Мартинюк.
Патрульні в даному випадку лише охороняли громадський порядок, бо людей багато, не зрозуміло, що може бути, жодних заворушень при наших працівниках не було. Тому вони дочекалися поки СОГ візьме всі показа і поїхали. На рахунок супроводу можу сказати, що все відбувалося на проїжджій частині. Дорога у нас для автомобілів, люди просто ходити про проїжджій частині не можуть, тому ми просто забезпечили проїзд транспортного засобу, - говорить Роман Мартинюк.
Також в поліції розповіли, що до них надійшло вже кілька заяв від обох сторін по даній справі. Всі вони внесені до журналу єдиного обліку.
У нас є багато заяв по цій справі. Зверталася і одна сторона, і інша. Всі звернення будуть розглядати дільничні офіцери поліції, - зазначила речник міського відділу поліції Людмила Берестовська.
У міській раді пояснюють, що про даний конфлікт знають давно. Мешканці будинку на Тернопільській 34/1 неодноразово зверталися в міську раду зі скаргами. Проте у чиновників відповідь однозначна. Забудовник має всі необхідні документи, тому перешкоджати будівельним роботам мешканці не мають права.
У компанії забудовника все в порядку з документами, пройдена відповідна експертиза. На будівництво є погоджений проект, згідно яким дотримані всі державні будівельні норми. Згідно чинного законодавства, він має право розпочинати всі будівельні роботи. Якщо люди з тим чи іншим не погоджуються вони можуть звернутися до відповідних контролюючих органів, отримують офіційне роз’яснення і тоді конфлікт має бути вичерпаний. Тут ми бачимо, що ситуація, на перший погляд, штучно нагріта, незрозуміло для чого. Якби там будівництво було за 5-10 метрів від будинку, тоді дійсно була б проблема. А в даній ситуації все законно і державні будівельні норми витримані. Чому люди починають настільки загострювати цю ситуацію, я конкретно пояснити не можу, - каже директор департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради Олександр Чорнієвич.
Вже сьогодні, 16 квітня, мешканці повідомили журналістам vsim.ua, що планують провести власну експертизу. Тому історія з конфліктом, який триває вже 5 років ще не завершилася. Слідкуйте за оновленнями на нашому сайті та у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.