Мобілізація заброньованих і перекомісія обмежено придатних: що відомо

Мобілізація заброньованих і перекомісія обмежено придатних: що відомо
  • Мережею ширяться випадки призову на службу чоловіків, які мають бронь. 

  • Такі уже зафіксовані на Миколаївщині та на Закарпатті. 

  • Подібне є й на Хмельниччині, про що свідчать дані із судового реєстру. 

  • Розповідаємо детальніше. 

Мережу сколихнули новини про мобілізацію заброньованих працівників. Про ці випадки повідомив народний депутат України Олександр Федієнко. Один з інцидентів пов’язаний з тим, що представники ТЦК та СП не внесли дані до реєстру “Оберіг”, інший – у військкоматі “не побачили”, що установа, де працював чоловік, є критично важливим. Та це не поодинокі випадки, такі є й на Хмельниччині. Про один з них vsim.ua розповів подолянин, який особисто зіштовхнувся із цим. 

Заразом вже 5 лютого 2025 спливає термін, коли військовозобов’язані, які мають статус “обмежено придатних” повинні пройти повторне ВЛК й таким чином або стати “придатними”, або бути “виключеними з військового обліку”. Це своєю чергою може призвести до значної мобілізації. Чого ж очікувати військовозобов’язаним найближчим часом – розповідаємо. 

Мобілізація заброньованих можлива 

Народний депутат України Олександр Федієнко у своєму телеграм-каналі опублікував відповіді на запити щодо мобілізації заброньованих та Миколаївщині й на Закарпатті. 

Відео дня

Миколаївським ТЦК та СП було мобілізовано заброньованого працівника. Відомо, що чоловік працював у ТОВ "АТФ "Агро-Діло". Олександр Федієнко звернувся до терцентру комплектування за поясненнями щодо цього випадку. 

фото: Олександр Федієнко

Згодом, після надання розголосу у ЗМІ, Миколаївський ТЦК дав роз’яснення щодо даного випадку. Повідомили: підприємство, на якому працював військовозобов'язаний, попередньо виконувало мобілізаційне розпорядження. По його завершенню – усі броні працівників анулювали. Однак в терцентрі не врахували те, що підприємство до того всього має статус критично важливого – це означає, що його робітники й надалі мають право на відстрочку від проходження військової служби. У своєму поясненні вони зазначили, що проводять службову перевірку по даному факту. Щоправда, про подальшу долю мобілізованого нічого не сказали. 

Інший випадок стався на Закарпатті, за участі Тячівського районного ТЦК та СП. Військовозобов’язаний, якого вони мобілізували, мав бронювання від компанії оператора мобільного зв’язку. Однак, як йдеться у відповіді на запит нардепу, інформації щодо даного чоловіка в системі “Оберіг” – не було. 

Примітка: Зараз єдиний орган, який вносить в «Оберіг», – це працівники ТЦК та СП, – раніше повідомляла заступниця міністра оборони України Катерина Черногоренко.

фото: Олександр Федієнко

– Коли у військовозобов’язаного є офіційно, законно, оформлено бронювання, але працівники центру комплектування не внесли це бронювання до системи “Оберіг”. А я так розумію, що накази міністерства економіки звісно для них не накази. І таким чином фахівця оператора зв’язку мобілізували, – резюмував Олександр Федієнко. 

У коментарі РБК-Україна адвокатка юридичної компанії "Riyako&Partners" Катерина Аніщенко розповіла: анулювати мобілізаційне розпорядження можна. 

– Якщо особа була заброньована, але інформація не підтягувалась, і ТЦК не захотіло цю інформацію побачити, тоді відбувається все так: видається наказ на мобілізацію, військовозобов'язаний прибуває до навчального центру, проходить відповідні навчання, а його адвокат тим часом оскаржує цей наказ на мобілізацію. 

Випадки на Хмельниччині

До редакції vsim.ua на умовах анонімності звернувся подолянин. Військовозобов’язаний мав статус “обмежено придатний”, а також бронювання від одного з підприємств. Нещодавно поштою отримав повістку від територіального центру комплектування та соціальної підтримки із необхідністю прибути для уточнення даних. 

Коли він прийшов до одного із ТЦК та СП його одразу направили на перекомісію, за результатами якої визнали придатним до служби в ЗСУ. Паралельно виявилося, що у військкоматі немає інформації про те, що у чоловіка є бронь, хоча у нього на руках були всі документи. Представники підприємства, де оформлений військовозобов'язаний, неодноразово теж приходили до ТЦК та СП, де їх запевняли, що із документами все в порядку. Одна в Резерв+ бронювання не висвічувалося, – розповів редакції чоловік. 

Через ці два фактори чоловіка відмовлялися випускати з військкомату й ближче до опівночі – відправили в казарму. А уже вранці – одразу в навчальний центр. За добу це питання вирішилося завдяки втручанню представників підприємства. Чоловіка повернули додому. 

Ще один випадок стосується працівника держпідприємства “Новатора”. Попри наявність бронювання, на ім’я чоловіка видали наказ про мобілізацію. Військовозобов'язаний через суд вимагав скасування даного наказу і його позивні вимоги задовольнили. Детальніше про це можна прочитати за посиланням

У яких випадках відстрочку можуть анулювати 

Існує низка причин за яких можуть анулювати відстрочку військовозобов’язаному. Вони зазначені у документі, опублікованому на сайті Верховної Ради України – “Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час”. До цих причин відносять: 

  • закінчення терміну дії відстрочки;
  • якщо підприємство перестало випускати товари чи надавати послуги, яких потребують Сили оборони;
  • якщо втрачено статус критично-важливого для економіки;
  • якщо компанія ліквідовується;
  • якщо громадянин звільнився з підприємства;
  • якщо громадянин тимчасово припинив трудову угоду;
  • якщо є обґрунтована підстава для анулювання, яку подали органи влади;
  • якщо є подання від керівника підприємства;
  • якщо є відстрочка з інших причин;
  • якщо громадянин припинив співпрацю з міжнародними інституціями;
  • якщо зарплата в працівника, який претендує на бронювання, менша за 20 тисяч гривень;
  • якщо заброньований священник перестає бути працівником релігійної організації.

Перекомісія для обмежено придатних 

У травні 2024 року вступив в дію оновлений “мобілізаційний закон”, який передбачає скасування статусу “обмежено придатний” до військової служби. Відповідно до 5 лютого 2025 року чоловіки мають пройти повторну військово-лікарську комісію. За її результатами громадяни отримають нові статуси, серед яких: 

  • Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку;
  • непридатні до військової служби з переоглядом (через 6 місяців або 6−12 місяців);
  • тимчасово непридатні (потребують лікування або лікування та відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків);
  • придатні лише до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, вищих військових навчальних закладах, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони;
  • придатні.

На повторне ВЛК військовозобов'язаного має викликати безпосередньо ТЦК та СП. В іншому випадку – чоловік не зобов’язаний добровільну йти на медкомісію й накладення штрафу на нього буде незаконним. Про це в інтерв’ю Telegraf розповіла адвокатка, докторка юридичних наук Наталя Опольська. 

–  Правилах військового обліку передбачено, що призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні прибути за викликом до ТЦК та СП у строки, зазначені в мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях для проходження медичного огляду. Чинним законодавством не передбачено, що військовозобов’язаний має проявляти ініціативу з проходження медичного огляду, а навпаки вказано, що це обов’язок ТЦК та СП направити на ВЛК. 

Варто зауважити: це за умови, що військовозобов’язаний не отримував повідомлення від ТЦК та СП. Якщо ж він був проінформований про необхідність з’явитися до терцентру комплектування та проігнорував повістку – покарання неминуче. 

– У випадку наявності повістки/направлення на військово-лікарську комісію у військовозобов’язаного є обов’язок з’явитися, як з метою уточнення даних, до прикладу, так і за для проходження військово-лікарської комісії. Невиконання такого обов’язку є порушенням правил військового обліку. Відповідальність за неявку – адміністративна, врегульована ст. ст. 210, 210-1 КУпАП та передбачає штраф в розмірі від 17 000 гривень, – зазначила Наталя Опольська. 

Читайте також: 

8 підприємств з Хмельниччини втратили статус критично важливих: список

У Хмельницькому намагалися мобілізувати заброньованого працівника: що вирішив суд

Вакансії із бронюванням: яку роботу пропонують у Хмельницькому

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (5)
  • Нікона

    Все зрозуміло і має сенс. Треба реально проводити мобілізацію і міняти хлопців на фронті
  • Ирина Якубина

    А військові пенсіонери 45 річні чому не йдуть ,отримали все від держави ,навіть житло і що ....вперед до 60 в бій ...
  • Юрий Юра

    Уррааа ..прокурори підуть захищати країну  !!!!

    Любов Піньковська reply Юрий Юра

    Юрий Юра ,,,ХА ХА ''' підуть,підуть,дождетешся,простих заберуть''''
  • Алла Харченко

    Прокурори підуть??

keyboard_arrow_up