На Хмельниччині понад 40 військових звільнили від покарання за СЗЧ: деталі
-
Про це розповіли в Хмельницькій спеціалізованій прокуратурі Західного регіону.
-
Ще 72 людини проходять службу в резервному батальйоні.
-
Розповідаємо детальніше.
До 1 січня 2025 року військовослужбовці, які самовільно залишили військову частину (СЗЧ) можуть повернутися на службу й уникнути покарання. Про це розповіли в Хмельницькій спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Західного регіону. За два тижні від кримінальної відповідальності звільнили понад 40 військовослужбовців. Розповідаємо алгоритм дій для повернення на службу і як уникнути в'язниці за СЗЧ.
Примітка: За самовільне залишення або не прибуття до військової частини передбачена кримінальна відповідальність за частиною першою статті 407 ККУ – від 5 до 10 років позбавлення волі. За частиною 4 статті 408 ККУ – від 5 до 12 років позбавлення волі.
Мають всього три тижні
Із січня 2023 року кримінальна відповідальність за самовільне залишення частини наступає через три дні після неявки до частини. Ця норма діє в умовах воєнного стану. До цього було 10 діб.
У листопаді 2024-го Президент України Володимир Зеленський підписав указ про звільнення від відповідальності за СЗЧ. Військовослужбовці мають час до 1 січня 2025 року, щоб добровільно повернутися на службу. Цим людям обіцяють поновити всі виплати та пільги.
Прокурор Хмельницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Володимир Гома розповів: військовий може звернутися до низки правоохоронних органів, якщо має намір поновитися на службу. Окрім даного відомства, це може бути Нацполіція, територіальне управління ДБР, військова служба правопорядку. Із собою потрібно мати лише документи, які посвідчують особу. Зробити це можна в будь-якому регіоні: тобто якщо раніше службу проходили на Хмельниччині, а в цей момент людина перебуває у Львові – там теж приймуть заяву від військового.
– Наразі немає різниці скільки особи не було у військовій частині: будь то місяць, будь то пів року – якщо вона повертається на службу до 1 січня 2025 року, отримує від військової частини письмову згоду на проходження подальшої військової служби, вона може бути звільнена від кримінальної відповідальності, якщо вчинила вперше такий злочин. Якщо не вперше, на жаль, вона буде засуджена, – зазначив прокурор.
Після звернення військового, йому надають приписи – документи, з якими його відправляють на тимчасову службу у резервні батальйони Такі створені по всій Україні із жовтня 2024-го. Вони призначені спеціально для осіб, які мають намір повернутися на службу після СЗЧ. У Хмельницькому такому батальйоні наразі перебуває 72 людини. В майбутньому їх справи про вчинення кримінального правопорушення закриють.
– Люди прибувають туди, саме ті, що самовільно залишили військову частину, там їх беруть тимчасово на службу, надають письмову згоду, щоб звільнити їх від кримінальної відповідальності. Далі з цього резервного батальйону доукомплектовують інші військові частини. Тобто це як навчальний центр, полігон. Туди звозять людей, вони там вже з моменту прибуття проходять подальшу військову службу, їм повертається грошове забезпечення. Потім звідти їх вже комплектують по різнім військовим частинам. Вони зможуть обрати безпосередньо підрозділ, де будуть проходити подальшу військову службу.
– Є резервний батальйон на території Рівненської області: там по наших кримінальних провадженнях звільнено вже 16 чоловік і проходять службу біля 50 чоловік, – зазначив Володимир Гома.
Наразі від кримінальної відповідальності саме на Хмельниччині за останні два тижні звільнили понад 40 військовослужбовців, які добровільно повернулися на службу.
Читайте також:
Як карають за «СЗЧ» на Хмельниччині: підбірка судових справ та історії
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Анатолій
Анатолій