Як карають за «СЗЧ» на Хмельниччині: підбірка судових справ та історії

- За самовільне залишення частини військовим загрожує від 5 до 10 років.
- Зараз Рада прийняла рішення не карати тих, хто вперше пішов у СЗЧ, але добровільно повернувся на службу.
- Проаналізували вироки суду та зібрали історії військових – чому тікають та як судили за це?
СЗЧ – самовільне залишення частини або місце служби без дозволу і поважних причин. Це вважають кримінальним порушенням в умовах воєнного стану. Військовим за це загрожує від п’яти до десяти років позбавлення волі.
Найбільше таких правопорушень припадає саме на 2024-ий. На Хмельниччині за статтею «СЗЧ» зареєстрували 711 порушень з початку війни. Зібрали статистику, історії військових про причини втечі. Також проаналізували судовий реєстр. Як судили за це на Хмельниччині і які виносили вироки? Розповідаємо про все детальніше.
Новий закон і цифри СЗЧ по Україні
Із січня по жовтень цього року ДБР відкрило 40 659 кримінальних справ про СЗЧ. Це у 2,5 рази більше, ніж за весь минулий рік. На початку вторгнення у 2022-му таких правопорушень було ще менше.
Наразі вирішили змінити ставлення до військових-втікачів, які роблять це вперше, але потім добровільно повертаються на службу. Такий законопроєкт прийняла в цілому Верховна Рада, – передає Радіо Свобода.
Тобто, під час дії воєнного стану військовослужбовцям, які вперше самовільно залишили військові частини, але згодом добровільно прибули до місця проходження служби, дія контракту продовжується. Поновлюються також грошові виплати.
«Натомість розпочаті кримінальні провадження щодо самовільного залишення військових частин не є підставою для відмови у продовжені служби таких військовослужбовців та дії їх контракту», – йдеться у повідомленні.
Згідно з останніми правками до закону, військові навіть можуть поміняти місце служби, якщо є згода командирів частин – тієї, з якої пішов і в яку плануєш потрапити.
Як карали за СЗЧ на Хмельниччині?
Самовільне залишення військової частини або місця служби, а також нез'явлення вчасно на службу без поважних причин військовослужбовцем, вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці, караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років. Це 407 стаття Кримінального кодексу.
Журналістка vsim.ua переглянула Єдиний реєстр судових рішень. За 407-ою на Хмельниччині винесли більше сотні вироків. За це рік було лише 11. Розповімо про кілька судових справ за 2024 рік. Кого судили за СЗЧ і як покарали?
Жовтень 2024, Шепетівка
Військового із Шепетівки судили відразу за кількома статтями. Як йдеться у судовому реєстрі, чоловіка мобілізували у 2022 році. Він прибув на службу й був на посаді старшого навідника гранатометного відділення. Мав звання молодшого сержанта. Військовий «без поважних причинах та дозволу командування» просто не з’явився на службу після відпустки. Згодом його затримали працівники поліції. Чим все закінчилось?
Військового судили одразу за кількома статтями, в тому числі хуліганство і наркотики. У сукупності йому дали шість років, а також позбавили військового звання.
Вересень, Кам’янець
У Кам’янці-Подільському судили жителя Вінниччини, сапера танкового батальйону однієї з військових частин. У рішенні суду розповідають: за наказом командира військового відправили на навчання. Той самовільно залишив пункт постійної дислокації і «проводив службовий час на власний розсуд», поки його не затримали.
У суді свою провину визнав та розкаявся у скоєному. Додали, що обвинувачений раніше тричі притягувався до кримінальної відповідальності, але за 80-ою статтею вважається таким, що не має судимості. Врешті утікачу призначили покарання – позбавлення волі на 5 років.
Вересень, Славута
За СЗЧ судили сержанта у Славуті. Як йдеться у матеріалах справи, військовий без дозволу і поважних причин покинув частину. Вже за кілька тижнів його було доставлено на місце служби, але чоловік не мав бажання служити в частині, тому пішов знов пішов у СЗЧ.
Лише через п’ять місяців сержант самостійно прибув до управління поліції на Львівщині, чим припинив вчинення кримінального правопорушення.
Обвинувачений визнав свою провину. На суді розповів: коли залишив військову службу, то поїхав спочатку до Львова, потім на роботу до Києва і знову повернувся. Там він потрапив у поле зору львівських поліцейських. Так і розпочалось кримінальне провадження.
Суд призначив військовому покарання – п’ять років позбавлення волі.
Серпень, Полонне
Засуджений – мобілізований житель Рівненщини. У листопаді минулого року його зарахували до однієї з частин на Хмельниччині. За місяць, у грудні, вирішив піти в СЗЧ.
Так тривало п’ять місяців. А в травні утікач все переосмислив:
«…Усвідомив протиправність і помилковість своїх дій, добровільно, з власної ініціативи прибув до відділення поліцейської діяльності № 3 Шепетівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, що знаходиться в у Полонному», – йдеться у судовому вироку від 1 жовтня 2024 року.
Та попри це, військового засудили на п’ять років.
Тобто, на Хмельниччині за «СЗЧ» карали переважно мінімальним терміном.
«Залишають зброю і просто йдуть»: розповіді військових
Втома і страх – найбільш поширені причини, чому йдуть в СЗЧ. Про це розповідають самі військові. Ми зібрали кілька таких розповідей, якими поділились з нами на правах анонімності.
Кажуть: обставини для самовільного залишення частини можуть бути різні. Хтось йде у відпустку, а потім просто не повертається назад. Інших на це спонукають сімейні обставини, коли керівництво не йде назустріч і не відпускає додому.
Та найчастіше людьми керує страх. Зібрали думки про це у тезах:
- – Тікають, бо бояться, що їхня доля загинути або в кращому випадку бути «трьохсотим» (пораненим, – прим.автора).
- – Йдуть в СЗЧ через умови – важко без належної кількості озброєння, люди гинуть, а на заміну немає нікого…
- – Деякі з відпусток не повертаються, а хтось тікає по сімейних причинах – вдома щось сталось, а командування ігнорує або не дає відпустку тому, йдуть на такі кроки.
- – Є випадки, коли просто залишають зброю в підрозділі і йдуть. Потім командири подають рапорт, що військовий пішов в СЗЧ, але ловити всіх зараз – немає ресурсу...
- – Коли людей визначили «обмеженими» на ВЛК, але потім все одно кидали на «нуль» і вони тікали, бо вважали це несправедливим.
Читайте також:
У Хмельницькому затримали колишнього посадовця з військкомату
«Найстрашніше — втрати побратимів», — хмельницький поліцейський, який служив гранатометником
Військові Хмельниччини судяться через не виплачені «бойові»: які рішення приймає суд
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дякуємо, що прочитали. Підтримайте автора та редакцію Всім.юа гривнею

Дякуємо за вашу підтримку!
Війна змінила багато всього, але не нашу мету — розповідати правду, яка важлива сьогодні, як ніколи.
Ваша допомога — це не просто фінансова підтримка. Це ваша довіра, яка дає нам сили. Завдяки вам ми створюємо якісні статті, запускаємо нові проєкти та досліджуємо важливі теми.
Ми залишаємося незалежними, щоб служити тільки вам — нашим читачам. Адже журналістика, яка працює для читачів, — це єдиний шлях до правди.
Кожен ваш донат — це крок до розвитку нашої редакції та збереження свободи слова. Дякуємо, що ви з нами! Разом ми робимо важливу справу для Хмельницького та України.
Володимир Резнов
Микола Кушнір
Віталій Українець
Анатолій