На Хмельниччині знайшли поховання скіфського часу: деталі

- Розкопки проводять в Кам’янець-Подільському районі, у селі Маліївці.
- Археологи знайшли там поховання, яке попередньо датують VI-VII століттям до нашої ери.
На Хмельниччині розпочали розкопки в селі Маліївці, поблизу відомого палацу Орловських. Їх проводять в рамках археологічної практики студентів-першокурсників Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії та Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.
Знахідки демонструють, як ховали покійників
Археологічна експедиція розпочала дослідження древнього кургану. В результаті – виявили скіфське поховання, яке попередньо датують VI-VII століттям до нашої ери. Про це журналістці vsim.ua розповів один з керівників дослідження, кандидат історичних наук, доцент кафедри археології спеціальних історичних і правознавчих дисциплін Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка Віталій Гуцал.
- Ми вважаємо, що поховання відноситься до скіфського часу. Воно виглядає, як розграбоване. Адже немає окремих деталей, частин тіла. Зокрема – черепа не видно, кістки ніг розкидані. Також є кілька фрагментів посудин. Вони можуть вказувати на конкретні форми, з яких ми зможемо продатувати поховання. І власне курган зможе продатуватися. Крім того, помітні певні конструктивні особливості кургану. А саме – те, як він будувався. У центрі була викопана яма. З різних боків горіли вогнища. Це були такі очисні ритуальні вогнища. Стояли дерев’яні стовпи. Все це горіло. Тоді викопували яму і ховали туди покійника. Центральну частину заповнювали так званими вальками, скрученими з глини й трави. Помітно, що поле кургану було з чорнозему. Адже земля відрізняється від тієї, що в центральній частині. Поки такі результати маємо, – розповів Віталій Гуцал.
Віталій Гуцал також додає, що знайдені матеріали в даному кургані відрізняються від інших, що належать до подільської групи. Різниця – саме в конструктивних особливостях, – додає фахівець.
Знахідки й надалі будуть вивчати науковці. Зберігати їх будуть в Малієвецькому обласному історико-культурному музеї.
- Як правило такі кургани дають велику кількість знахідок. Все залежить від того, як його грабували і як він зберігався. Такі кургани тільки за наше століття грабувалися по кілька разів, – додав Віталій Гуцал.
«Це може бути крутою туристичною локацією»
Як розповіла журналістці vsim.ua директорка Малієвецького обласного історико-культурного музею Анастасія Донець, курган розташований при в’їзді в село Маліївці. Мовляв, він дуже великий та знаходиться відразу біля дороги. Директорка вважає це перевагою для туристів, які навідуються туди на екскурсію. А музеєфікацією археологічних знахідок планують підсилити туристичний потенціал Маліївців.
- У Маліївцях є дуже велика кількість різних пам’яток. І от цього року ми запланували розкопки кургану, який знаходиться при в’їзді в село. Він дуже великий і знаходиться біля дороги. Тобто – це може бути крутою туристичною локацією. Туристи вийшли з автобуса і відразу підійшли до кургану. Раніше він був висотою 4 метри. В результаті того, що аграрії його розорювали, він став висотою 2 метри. Ми підсилюємо туристичний потенціал Маліївців і зберігаємо важливі археологічні об’єкти, – додала Анастасія Донець.
Читайте також: Хмельницькі села, яких уже немає. Де вони були та що про них відомо
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.