Не лікували дітей і пиячили: деталі справ про неналежне виховання дітей на Хмельниччині

- За невиконання батьківських обов’язків можуть притягнути до відповідальності.
- Найчастіше - оштрафувати. Та інколи за це “світить” позбавлення волі, а то й батьківських прав.
- Ми проаналізували адміністративні і кримінальні справи стосовно батьків.
- Як карали за неналежне виховання дітей на Хмельниччині?
Обов’язок батьків - піклуватись і виховувати дітей. Для когось - це щоденна рутина, а комусь - справжній тягар.
За невиконання або неналежне виконання батьківських обов’язків щодо виховання дітей можуть покарати - притягнути до адміністративної або кримінальної відповідальності.
“Адмінка” часто тягне за собою усне попередження або штраф, наприклад від 17 до 51 гривні. Окрім цього, батьків можуть повторно оштрафувати, якщо правопорушення повторюється.
А за злісне невиконання батьківських обов’язків по догляду за дитиною, що спричинило тяжкі наслідки, загрожує обмеження або позбавлення волі до 5 років. Це вже кримінальна відповідальність.
Журналістка vsim.ua проаналізувала у судовому реєстрі адміністративні і кримінальні справи, які стосувались неналежного виконання батьківських обов’язків. Пиячили, йшли з дому і не лікували важкі хвороби дітей. Як покарали за це батьків? Дивіться підбірку.
Притягнули через куріння сина
Інцидент трапився кілька років тому. Хмельничанку судили за ухилення від батьківських обов’язків. Мовляв, її неповнолітній син курив цигарки на території школи. Про це йдеться у судовому реєстрі.
Там вказано, що на суді матір повністю визнала свою провину і попросила обмежитись усним зауваженням. Адже вона вжила міри до виховання сина.
В діях жінки побачили ознаки і склад правопорушення, що підтверджено протоколом. Але вирішили врахувати її роз’яснювальну роботу з дитиною і звільнили від відповідальності.
Кримінальна справа у Кам’янці
Події розвивались у Кам’янці минулої осені. Жінку судили за злісне невиконання своїх “мамських” обов’язків. Через це у доньки погіршилось здоров’я. В ухвалі міськрайонного суду йде мова про гіпоксично-ішемічне загострення нервової системи, підвищення внутрішньочерепного тиску, а також гіпотрофію - тобто дитина мала дефіцит ваги.
Відомості внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Зокрема, за статтею 166 Кримінального кодексу. Наразі вироку по цій справі у реєстрі поки немає.
20-річна матір не лікувала дитину
Розповімо про ще одне кримінальне провадження, де йдеться про злісне невиконання обов’язків по догляду за дитиною.
За інформацією із судового реєстру, фігурантка справи - жителька села Новоставці Хмельницького району 2001 року народження. Події розвивались 2021-го.Тоді до районного управління поліції звернувся головний лікар первинної медико-санітарної допомоги. Розповів про матір, яка не виконує лікарських призначень стосовно дочки. Виявилось, що дитина має генетичне захворювання і потребує спеціалізованого обстеження і лікування. Жінка ж ігнорує всі рекомендації медиків - не водить доньку на огляди і обстеження.
Згодом дитині діагностували загрозливий життю стан, після чого матір з лікарні зникла і перестала виходити на зв’язок з лікарями.
Спочатку був адміністративний протокол, який склали лише на підставі житлових умов сім’ї. Але далі відомості внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань. До слова, розслідування часто переносили то через Covid, то через безліч слідчих дій та експертиз, які необхідно було провести.
Як йдеться у реєстрі, термін досудового розслідування продовжили. Вироку по даній справі немає.
Пила і гуляла на “дитячі” гроші
Ця справа про матір з Дунаївців. Жінка має двох синів. З моменту народження вона ігнорувала свої батьківські обов’язки. А ще зловживала алкоголем, вела аморальний і бродячий спосіб життя. Протягом року вдома була лише десять днів. Про це йдеться у Єдиному реєстрі судових рішень.
Ба більше, жінка гуляла і розважалась на “дитячі” гроші. Отриману соціальну допомогу вона прогуляла і пропила. Ні вихованням, ні лікуванням і розвитком дітей вона не займалась. За синами фактично доглядали її батьки.
До слова, одне маля через такий спосіб життя матері після народження мало проблеми зі здоров’ям - сепсис та анемію.
Жінка розкаялась і пообіцяла виправитись. Суд її виправдав. Мовляв, злочин належить до категорії невеликої тяжкості і наслідків такої поведінки немає. Тому Дунаєвецький суд вирішив дати їй 80 годин громадських робіт.
У батька вилучили дітей з вадами
Фігурант справи - житель колишнього Городоцького району. Має двох дітей - сина з інвалідністю і доньку з порушеннями розумового розвитку. Чоловік кілька років поспіль пив, не надавав для їхнього життя гроші, їжу і взагалі не доглядав. Соціальну допомогу - пропивав. Як наслідок - дітей вилучили і забрали до хмельницького притулку.
Зі слів доньки, батько також вчиняв насильство в сім'ї, а вдома була антисанітарія і безлад.
У своїх діях засуджений розкаявся, як йдеться у вироку Чемеровецького районного суду. На момент вироку той начебто покращив матеріально-побутові умови, зробив ремонт в будинку і перестав зловживати алкоголем.
Попри всі діагнози і недогляд за дітьми, чоловіка виправдали. Мовляв, не доведено настання тяжких наслідків. Натомість дали 100 годин громадських робіт.
Пішла на святкування і не повернулась
Випадок трапився кілька років тому. Теофіпольська районна адміністрація звернулась з позовом до багатодітної матері, аби її позбавили батьківських прав. Йшлось про те, що жінка не дбає про малих, додому приводить сторонніх людей, з якими випиває, після чого йде і лишає дітей самих.
Якось під час рейду поліцейські разом з працівниками служби у справах дітей і сільським головою з’ясували, що діти часто не мають вдома їжі.
Старші розповіли історію, як одного дня мати пішла з дому на святкування дня народження знайомих. За три дні так і не повернулась. При цьому дітей зачинили ззовні на замок. Це стало підставою для вилучення дітлахів і поміщення їх до дитячого будинку.
Матір таки позбавили батьківських прав. Окрім цього, зобов’язали стягувати з неї аліменти на користь центру соціально-психологічної реабілітації дітей і на користь спеціалізованого будинку дитини.
Примушувала до праці замість школи
Все відбувалось у селі на території Новоушицької громади. Засуджена - непрацююча жінка, яка має двох дітей.
Як йдеться у реєстрі, матір не приділяла достатньо уваги неповнолітньому синові. Не виховувала, не займалась його розумовим розвитком. Той за один навчальний рік міг пропустити близько 60 днів. Крім цього, змушувала поратись по господарству замість навчання.
Експертиза підтвердила, що хлопчина має відставання у розвитку і потребує психологічної допомоги.
Підсудна визнала свою провину. Зазначається, що особа обвинувачувалась у скоєнні злочину, передбаченого статтею 166 - тобто злочином середньої тяжкості, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі до п'яти років. Та від відбування покарання матір звільнили.
“Кримінальну справу за ознаками злочину передбаченого статтею 166 КК України провадженням закрити у зв'язку з передачею особи на поруки”, - йдеться в постанові Новоушицького суду.
Додамо, що до цього переліку ми не включили ухилення від сплати аліментів, що теж рахується як злісне невиконання батьками своїх обов’язків.
Читайте також:
На маму склали протокол, бо не догледіла 3-річну доньку. Подробиці інциденту в Кам’янці
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
-
Андрей КузнецовРагульня....
-
Оля Надовська17 гривень... Ціна зламаної дитячої психіки