У місті проводяться заходи з виявлення збуту ранніх червонокнижних квітів.
Порушників найчастіше виявляють під час рейдів в місцях скупчення людей.
За незаконний продаж деяким продавцям уже виписали штрафи.
Журналісти vsim.ua побували на одному з рейдів та з’ясували, що може статися за незаконний продаж підсніжників.
З першим теплом у Хмельницькому з’явилися і перші підсніжники. Їх продають переважно неподалік ринків, зупинок громадського транспорту, магазинів, де завжди людно. Проте не всі продавці знають, що торгівля цими та іншими первоцвітами заборонена. Все тому, що вони занесені до Червоної книги України як зникаючі види.
Працівники Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області працюють з такими порушеннями. Інспектори виявляють недобросовісних продавців під час рейдів до ймовірних точок збуту. Якщо ж одного з них інспектори спіймають на гарячому, складають протокол. Пізніше справу про виявлене правопорушення передають до суду. Там уже вирішують, що робити із горе-продавцями.
У Хмельницькому щороку проводять операцію “Первоцвіт”. Вона триває від початку лютого до кінця травня. Такі заходи для того, щоб зберегти квіти, проводить не лише Держекоінспекція. До неї долучаються правоохоронні органи, управління лісової охорони, громадські інспектори.
В рамках операції “Первоцвіт” створені рейдові групи. До їх складу увійшли як державні інспектори з охорони довкілля, так і представники Нацполіції, управління лісової охорони, громадські інспектори. Вони здійснюють рейдові перевірки в можливих місцях збуту рослин та в лісах, де рослини могли зірвати. В результаті проведених перевірок 4 осіб уже притягнули до відповідальності. На них були складені протоколи, які передали до судових органів для накладення штрафів, - зазначає завідувач сектору організаційно-аналітичної діяльності, документування та контролю державної екологічної інспекції у Хмельницькій області Наталія Сологуб.
Найчастіше їх виявляють біля торгових точок та на ринку. Перевірки проводять не лише у місті, а й у населених пунктах. Наталія Сологуб каже, що через нестачу кадрів боротися з порушниками складно. Розповідає також, що продавці реагують на дії інспекторів по-різному.
На одному з рейдів побували і журналісти vsim.ua. У середу, 27 лютого, разом з інспекторами вирушили до центру міста. Саме там і шукали продавців підсніжниками.
Спершу перевірили сходові майданчики у підземці, однак порушень там не виявили. Біля “Дитячого світу” також нікого. Одним із ймовірних місць збуту квітів інспектори називають овочевий ринок. Саме туди й вирушили, і, як виявилось, недаремно.
Не дійшовши до входу на овочевий ринок, на алейці зустрічаємо першого порушника. Літня жінка, крім городини, продавала підсніжники. Помітивши квіти, інспектори вирішили поспілкуватися з продавцем. Проте жінка всіляко відмовлялась говорити про те, звідки у неї квіти.
Чого ви пристали до мене? Приведіть он краще людей. От одна у мене купила тільки що. Чого приставати до мене?, - заявила жінка.
У відповідь на це інспектори хотіли викликати патрульних. Пенсіонерка мало того, що не хотіла писати пояснення, а й на додачу виявилася надто швидкою. Вона зібрала усе, що було на “прилавку” і попрямувала до зупинки. Тож оформити протокол та притягнути до відповідальності жінку не встигли.
Рушаємо далі до овочевого ринку. Неподалік сходів, що ведуть до павільйону, виявляємо ще кілька продавців. Двоє жінок стояли прямо біля сходів і продавали букети підсніжників. Поводилися вони спокійно та погодились написати пояснення за свої дії. Інспектори часу не гаяли та склали протокол на одну з продавчинь.
Інша жінка довго опиралася працівникам Держекоінспекції. При складанні протоколу вона відмовлялася надавати персональні дані. Цього разу зателефонували патрульним. Після розмови з інспектором вона погодилася надати пояснення, а виклик до поліції скасували.
В результаті сьогоднішнього рейду інспектори склали два протоколи. Тепер справи про скоєні правопорушення передадуть до судових органів. Там уже вирішать розмір штрафу, який заплатять продавці.
Так, відповідно до статті 88-1 КУпАП за збір, продаж та купівлю первоцвітів передбачено штраф у розмірі від 510 до 1700 гривень з конфіскацією рослин. Якщо первоцвіти, що внесені до Червоної книги, збирають та продають на природоохоронній території, порушникам світить штраф від 1700 до 3655 гривень з конфіскацією рослин.
Крім того, за знищення одного екземпляру незаконно зібраної квітки, занесеної до Червоної книги України, передбачена грошова компенсація. Наприклад: черемша (цибуля ведмежа) – 62 гривні, шафрани (крокуси), підсніжники - від 49 до 62 гривень залежно від виду, сон трава – від 37 до 62 гривень залежно від виду.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
плохая экология.