Парк і склепи на кладовищах Хмельницького: коли та де облаштують

Парк і склепи на кладовищах Хмельницького: коли та де облаштують
Фото з архіву
  • Ще у 2021 році в Хмельницькому заговорили про меморіальний парк на території кладовища та будівництво склепів.
  • Запитали в міській ритуальній службі, коли все це почнуть облаштовувати.

Сімейні склепи, де відбуваються поховання, є на Київщині та Львівщині. Скажімо, на Брюховецькому цвинтарі у Львівській області в родинному склепі спочиває співак Кузьма Скрябін. Хочуть створили склеп і на хмельницькому кладовищі - в Шаровечці. 

Про будівництво склепів в Шаровечці

Керівник КП “Хмельницька ритуальна служба” Сергій Бортник у 2021 році розповідав журналістці vsim.ua, що проєкт склепів вже замовлено. Будівництво мало розпочатися минулого року. Однак все поставили на паузу після російського наступу.

Сьогодні, 21 червня, Сергій Бортник каже -  цьогоріч будівництво склепів все ж планують розпочати. Наразі працюють над внесенням змін до проєктно-кошторисної документації. Оскільки ціни на все - зросли.

Відео дня

- Склепи мали минулого року будувати. Нічого не вийшло. Плануємо цього року почати. Ціни на все змінилися. Тож ми вносимо зміни в проєктно-кошторисну документацію. Надіємося, що встигнемо збудувати цього року, - говорить Сергій Бортник.

Першочергово хочуть збудувати першу секцію. У ній буде 15 склепів. У кожному з них можна буде розмістити 3 могили. Загалом націлені облаштувати на цвинтарі 3 секції зі склепами. 

- У Шаровечці плануємо зробити 15 склепів в одній секції. Вони будуть створені з граніту. Тобто людям не потрібно буде жодні пам’ятники там ставити чи чимось ще обкладати склеп. Все буде готово. На будівництво ми беремо гроші нашого підприємства, а не з міського бюджету, - пояснював раніше Сергій Бортник. 

Також нагадаємо: у 2021 році на кладовищі в Шаровечці збудували колумбарій. Вартість облаштування стіни склала близько 600 тисяч гривень. Того ж року там відбулося перше поховання. Загалом стіна розрахована на 156 ніш для урн.

Про меморіальний парк на території старого кладовища

Поховання на Кам’янецькій вже давно не здійснюють, тож місцеві мешканці називають кладовище “старим”. Наразі хмельничани вигулюють у тій зоні собак. Або ж проходять через кладовище, плануючи свій маршрут. Та насправді в міській раді вже давно визначилися із подальшою долею цього місця.

У 2020 році в Хмельницькій міській раді вирішили офіційно закрити кладовище. А в 2021 році прийняли рішення створити на території цвинтаря меморіальний парк. Територія кладовища, за даними документу рішення, складає 5,564 гектара.

Раніше  керівник СКП “Хмельницька міська ритуальна служба” Сергій Бортник, розповідав, що на території займуться благоустроєм. Зокрема - висадять декоративні дерева й зроблять пішохідні доріжки. Розпочати роботи мали минулого року. Плани скасували через повномасштабну війну. 

На старому кладовищі на Кам’янецькій вже проводили інвентаризацію, - каже Сергій Бортник. З’ясували, що останнє поховання було здійснено 1964 року. Загалом на цвинтарі нарахували близько 3 тисяч могил.

Нагадаємо: історія старого цвинтаря на Кам’янецькій налічує близько 150 років. Ховати людей там почали ще в 1870 році. Тоді всю ділянку цвинтаря було поділено на 3 частини - для православних, католиків і євреїв. Серед похованих є і відомі в місті люди. Зокрема - могила колишнього міського голови Миколи Сікори, відомого офтальмолога Сергія Полозова та проскурівської підпільниці Марії Трембовецької. Також є могила англійського офіцера, який воював у складі військ Антанти, -  Віктора Лоуренса Едвардса. Він помер у проскурівському госпіталі після бойового поранення.

У 2019 році про похованих людей на цьому цвинтарі журналістці vsim.ua розповідав місцевий мешканець і краєзнавець Сергій Причишин-Кліновський. Він знає про поховання більше, бо там спочивають його пращури. Чоловік додавав, що на кладовищі крім звичайних могил, є підземні склепи. 

Більше про це дізнавайтеся в окремому матеріалі - Генерали, відомі лікарі та китайці: хто спочиває на старому кладовищі у Хмельницькому.

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (1)
  • ЧитачЧитачів

    А який би житловий комплекс міг вирости на Кам'янецькій. Але все до цього йде. Кладовище - меморіальний парк, далі просто парк і т.д. Просто питання часу.

keyboard_arrow_up