Великдень – світле весняне свято. Символізує не лише воскресіння Ісуса Христа, а й відродження усього живого. Надії та сподівання усіх християн.
Незамінним атрибутом пасхального дійства є крашанка або писанка. В кожній місцевості України вони мають своєрідний візерунок та передають різний сакральний зміст. Уже не одне століття яйця фарбують та розписують залежно від місцевого колориту, звичаїв, традицій.
Якими були особливості писанкарства на Хмельниччині, розповіла журналістам vsim.ua завідувач відділу історії Хмельницького обласного краєзнавчого музею Ніна Стрижак.
- Традиційний колір подільських крашанок та писанок – червоний і чорний. Наші предки обирали стриману колористику. Щоб попередити хворобу чи якесь лихо, використовували символи-обереги. Часто зустрічався образ Берегині. Зображення стилізованої жіночої постаті з піднятими руками, яка просить у Всевишнього благополуччя та захисту для родини. Півень – здавна був оберегом. Таку писанку зберігали в домі, закопували під поріг, ховали в стріху. Півень був охоронцем від пожежі від грому, від блискавки. Як попереджувальні знаки використовували зображення заячих вух, ведмежих лап, вовчих щелеп. Як символ сили та витривалості використовували дубове листя. Взагалі на Хмельниччині дуже популярними були рослинні орнаменти. Їх використовували наші пращури протягом багатьох століть, - розповідає Ніна Стрижак.
Дуже цікава сучасна техніка оздоблення яєць. На Хмельниччині багато майстрів, які використовують оригінальну техніку оздоблення. Навіть вишивають різноманітні візерунки стрічками та нитками на яйцях.
Першими, з невеличким відривом у кілька десятиліть, не лише на Хмельниччині, а й на усій території України, зʾявилися крашанки. Технологія їхнього виконання була досить простою і не потребувала додаткових інструментів. Використовували природні барвники із рослин, ягід, кори дерев.
Крашанки – великодні яйця пофарбовані одним кольором, без візерунків. Рецепти природних барвників, якими користувалися наші предки на території Хмельниччини:
Рослині барвники закріплювали галуном або розсолом квашеної капусти. А кожен колір мав своє символічне значення:
Подільська писанка відрізняється своєю не надто яскравою колористикою. В основному, використовували чорний та червоний колір. Стриманими також були символи та знаки. На Хмельниччині віддавали перевагу рослинним мотивам: стовбури і гілля дерев, барвінок, тюльпан, конюшина, соснові шишки. Особливе місце займав стародавній мотив «дерево життя». Популярними були зображення птахів та риб.
Мальованка – це яйце (найчастіше деревʾяне ), розмальоване фарбами за допомогою пензля.
На сьогодні Хмельницькі майстри використовують унікальну техніку писанкарства, яка зʾявилася в 90-і роки минулого століття.
Зернівки – яйця, оздоблені зерном різних рослин: кунжуту, льону, маку, рису, гірчиці гречки, кукурудзяною крупою – називають.
Насіння – символ добробуту, родючості, чистоти, надає писанці більшої могутності, підсилює її сакральний зміст. Їх роблять за допомогою викладення насіння різних культур на видуті яйця або вирізані деревʾяні основи. Кріпляться вони на збитий яєчний білок, лак або клей.
Сучасні майстри при створенні писанки використовують більше різноманіття фарб. Поряд із традиційними: чорним і червоним, наносять на яйце: жовтий, зелений, білий та блакитний кольори. Незмінним залишається стримана символіка, дедалі більшої популярності набувають графічні мотиви: ромби, трикутники, прямі та хвилясті лінії.
З писанками, як і з будь-якими іншими традиційними та символічними святковими атрибутами, пов'язана величезна кількість вірувань і легенд. Кожен намальований символ має своє значення:
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.