Різдвяний піст 2023: коли починається та як харчуватися
-
Цього тижня за новим календарем ПЦУ розпочинається Різдвяний пііст.
-
Дізнавайтеся в чому полягає суть посту, яким має бути харчування під час посту та чого не радять споживати в ці дні.
Християни східного обряду щороку дотримуються Різдвяного посту. Його ще називають Пилипівським. Він триває 40 днів. У цей час віряни відмовляються від певних видів їжі. Таким чином вони очищають не тільки своє тіло, а й душу.
Але перехід на новий календар змістив на 13 днів всі важливі дати у церковному календарі. І Різдвяний піст не виключення.
Коли починається піст у 2023-му
Перша згадка про Різдвяний піст від 14 листопада з’явилася ще у VIII сторіччі. Згодом його почали називати Пилипівським або Пилипівкою — назва походить від свята Святого апостола Пилипа, яке й припадає саме на 14 листопада — останній день, коли їдять скоромну їжу перед постом.
Нагадаємо, що із 1 вересня цього року Православна церква України перейшла на новоюліанський церковний календар. В результаті такої реформи змінилася дата святкування Різдва, а також дати початку та закінчення Різдвяного посту.
Різдво тепер відзначатимемо 25 грудня замість 7 січня. А Різдвяний піст тепер буде починатися 15 листопада і триватиме до 24 грудня. Раніше піст тривав з 28 листопада по 6 січня.
Різдвяний піст розділений на три основні етапи, які відрізняються різними правилами щодо харчування:
-
від 15 листопада до 6 грудня
-
від 7 грудня до 18 грудня
-
від 19 грудня до 24 грудня.
В чому суть посту
Кожен християнин вважає важливим період Різдвяного посту. Адже після його закінчення одразу ж настає Різдвяний Святвечір — переддень великого свята Різдва Христового. Головна ідея посту полягає у поєднанні фізичного посту з духовним.
У православ’ї зазначають, що в цей період потрібно не лише обмежувати себе в їжі, але і приборкувати свої плотські бажання. У Різдвяний піст радять утримуватися від:
-
лихослів'я та образ
-
паління і вживання спиртного
-
статевих стосунків
-
ненависті й жадоби
-
відвідування розважальних заходів.
Головними заняттями на період посту християнина мають бути молитва і абсолютний спокій. Адже під час посту вони намагаються стати ближче до Бога, а для цього слід відмовитися від усього того мирського, що наповнює життя негативом або дає ілюзію позитиву.
Як харчуватися під час посту
Зазвичай під час першого етапу дозволено їсти рибу та пити вино по вівторках, четвергах і суботах, неділях. В понеділок можна додавати гарячі страви без олії, а в середу і п'ятницю — сухоїдіння.
Під час другого етапу дозволяється їсти рослинну їжу без олії по понеділках, по вівторках і четвергах до страв можете додавати олію. В середу та п'ятницю дотримуються сухоїдіння. А вихідними можна додати до раціону рибу та олію. Дозволено на вихідні пити вино.
На третьому етапі, який вважається найсуворішим, можна їсти гарячі страви без олії у вівторок та четвер, олію до їжі дозволено додавати у суботу та неділю. А ось понеділок, середа та п'ятниця — сухоїдіння.
Забороненими є: яйця, молочна продукція (сир, сметана, молоко, вершки, йогурт, вершкове масло), м'ясні бульйони, м'ясо. Дозволено їсти фрукти та овочі, гриби, каші, мед, горіхи, бобові.
Бажано також відмовитися від консервації — вона, кажуть, негативно впливає на шлунково-кишковий тракт, який і так відчує стрес від різкої зміни харчування. До того ж, церковнослужителі рекомендують готуватись до посту заздалегідь — змінювати раціон поступово, а не різко.
Піст полегшується для тих, хто хворіє або працює на важких роботах, вагітних, годує грудних дітей. Під час посту заборонено лише вінчатися. Щодо інших треб, наприклад, хрещення, — то вони проводяться незалежно від того, є піст чи його немає.
У православ’ї зазначають, що для кожної людини ці обмеження можуть бути різними, для когось – добре було б хоча б припинити вживати нецензурну лексику, грати ігри чи вживати алкогольні напої.
А ви дотримуєтесь посту?
Читайте також:
-
Михайла, Катерини та Андрія: які «зимові» церковні свята будуть у листопаді
-
Із 1 вересня ПЦУ переходить на новоюліанський календар: як зміняться дати свят
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Богдан Хмель
Діана Діана reply Богдан Хмель
Тетяна Лук'янова
Тетяна Чернова reply
reply
Тетяна Чернова reply
Тетяна Чернова reply
reply
Тетяна Чернова reply