19 лютого 2014 року - ця дата стала кривавою сторінкою в історії Хмельницького. Тоді під стінами місцевого СБУ мирна акція протесту перетворилася на трагедію.
У мирних беззбройних людей, які просили головного СБУшника вийти до них із поясненнями, почали стріляти. Від зброї силовиків постраждали шестеро хмельничан, двоє померли. У перші ж хвилини стріляли з центрального входу до приміщення куля влучила в 71-річну Людмилу Шеремет. У важкому стані жінку забрала «швидка». Після цього активісти перейшли до радикальних дій: з обох боків ворота СБУ підперли тролейбусами, у вікна полетіла бруківка, а потім й коктейлі Молотова. Будівля палала. Вночі смертельне поранення отримав 22-річний Дмитро Пагор, який разом з іншими майданівцями стояв до останнього. Через три дні, після тих подій у лікарні померла і Людмила Шеремет.
З того моменту минуло понад 4 роки. Було допитано сотні свідків. Однак тих, хто стріляв, так і не встановили. Більшість кримінальних справ по даній трагедії закрито. Досі відкритим залишається питання щодо дій екс-очільника СБУ Віктора Крайтора. За матеріалами справи, саме він дав наказ застосувати зброю.
Крайтору інкримінують відразу три статті кримінального кодексу.
А саме:
Сьогодні, 16 серпня, у Хмельницькому відбулося підготовче засідання по справі колишнього керівника СБУ у Хмельницькій області. На суді було оголошено клопотання, через яке розгляд справи по суті опинився на межі зриву.
Адвокат Євгенія Закревська, яка представляє інтереси трьох потерпілих, просила суд про повернення обвинувального акту прокурору. За її словами, Крайтору мають інкримінувати статті, які передбачають суворіше покарання.
В обвинувальному акті мають бути статті 115 ККУ (умисне вбивство), 121 ККУ (умисне тяжке тілесне ушкодження). Адже його дії спричинили смерть двох людей та були спрямовані проти особи похилого віку, що є обтяжуючою обставиною, - зазначила адвокат.
Також вона повідомила, що в матеріалах справи вказано, що він діяв умисно, а в класифікації статті цього не враховано.
“... вийшов за межі наданих йому прав і повноважень, не маючи підстав для застосування вогнепальної зброї, віддав підлеглому - співробітнику відділу ЦСО «А» незаконний наказ на застосування вогнепальної зброї”, - йдеться в матеріалах справи.
Прохання адвоката зустріли критикою з боку захисників обвинуваченого та прокурара. Останній заявив, що таким чином справа лише затягнеться, а перекваліфікувати статтю можна і під час судового розгляду.
Потерпілі чекали майже 5 років на розгляд справи по суті. А це лише відтермінує швидше покарання, я не бачу підстав для повернення справи на повторне дослідування, - сказав прокурор.
Суддя Олег Антонюк вислухав думку усіх сторін по справі та відмовив захисниці у задоволенні її клопотання. Відтак чергове засідання по даній справі відбудеться 27 серпня. Тоді мають зачитати обвинувальний акт щодо Віктора Крайтора.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.