Що з якістю повітря у Хмельницькому? Скарги хмельничан і відповідь управління екології

- Останнім часом хмельничани нарікають на стан повітря у місті.
- Кажуть, неприємний запах горілого більш відчутний ввечері. Чому?
- Як вимірюють забрудненість повітря, що кажуть хмельничани і як коментують в управлінні екології?
«Я знаходжусь між двома котельнями. Ввечері стоїть сморід, немає чим дихати. Запах такий, наче пластмаса чи щось хімічне», – розповідає розповідає vsim.ua хмельничанин Віктор.
Про неприємний запах у місті періодично повідомляють хмельничани. Скаржаться, що найбільш важко дихати пізнім вечором, вдень – краще. Дізнавались, що відомо.
Звертався до різних установ
До редакції звернувся хмельничанин Віктор, який поскаржився на якість повітря у місті. Чоловік проживає на Проскурівській, поблизу «Вічного вогню». Розповідає, що останній місяць в повітрі сильно відчутно запах горілого. Також висловив припущення, що сморід може йти з двох котелень, які розташовані неподалік.
З проблемою хмельничанин звертався на «гарячу лінію» міської ради. Каже, що там йому озвучили показники якості повітря, а також повідомили, що запах зникне з потеплінням.
– Дим з котелень такий, що дихати немає чим. Я вважаю, що вони щось «хімічать» з паливом, бо якщо газ, то такого смороду немає. А це таке, наче пластмаса або щось хімічне, – каже чоловік.
Хмельничанин розповів, що з проблемою звертався також до інших установ, зокрема до управління екології, Держпродспоживслужби, управління захисту прав споживачів та навіть поліції. Мовляв, з однієї установи його відправляли до іншої.
Також містянин звернувся з письмовим зверненням до обласної ради.
Якість повітря у Хмельницькому: які показники перевищені?
Хмельничани можуть дізнатись стан атмосферного повітря за допомогою сервісу громадського контролю eco-city. Інформація є у відкритому доступі, де кожен може переглянути рівень забрудненості у різних мікрорайонах міста. А також – подивитись, які саме показники перевищені.
Станом на ранок, 26 лютого, якість повітря у Хмельницькому несприятлива.
Загалом показники речовин наступні:
- Монооксид вуглецю CO – 1060.59 мкг/м³ (в межах норми)
- Діоксид азоту NO₂ – 51.58 мкг/м³ (в межах норми)
- Аміак NH₃ – 15.57 мкг/м³ (в межах норми).
На сервісі також є розшифрування, що означають ті чи інші показники. До прикладу, вказані вище три речовини перебувають у межах норми і не становлять небезпеки.
Водночас більш вищою є концентрація у повітрі Формальдегіду: VOC (H₂CO) – 23.66 мкг/м³.
Йдеться, що вміст цих забруднюючих речовинах теж у межах норми, але більш уразливі та чутливі до забруднення категорії населення можуть мати наслідки для стану здоров’я при довготривалому впливі.
Що кажуть в управлінні з питань екології?
Журналістка vsim.ua звернулась за коментарем до управління з питань екології та контролю за благоустроєм міста.
Там підтвердили, що деякі показники забрудненості останнім часом перевищені, але їх рівень не критичний.
Як розповів директор управління Владислав Пукас, з початку цього тижня отримали більше десяти звернень від хмельничан щодо якості повітря.
– По наших офіційних датчиках ми фіксуємо, що в нас є певні перевищенні рівня пилу і діоксиду азоту, але перевищення не такі критичні, як ми побачимо на громадських датчиках. Фактично перевищення є кожного дня в період з 18:00 до 6:00-7:00 і потім концентрація починає знижуватись. Приблизно о 10-й ранку все приходить в норму. Ці перевищення не специфічні саме для Хмельницького, адже подібна ситуаціях спостерігається у багатьох західних регіонах та в Києві. Це пов’язано з тим, що температура знижується, котельні мають працювати у більш інтенсивному режимі і кількість викидів в цей період збільшується. Ми фіксуємо, що перевищення є в моменті. Але так було завжди у періоди інтенсивного опалення, – пояснив Владислав Пукас.
Також за словами еколога, погодні умови останніх тижнів сприяють тому, що забруднення концентруються – це низька швидкість вітру.
Як вимірюють рівень забрудненості повітря у Хмельницькому?
Забрудненість атмосферного повітря вимірюють за допомогою датчиків. Як пояснюють в управлінні екології, є система громадського моніторингу. Зокрема, на сервісі eco-city, про який ми писали вище. Датчики встановлені на комунальних установах. Щоправда, вони показують не завжди точні дані.
– З ними є багато проблем, бо ми не завжди можемо контролювати, працюють вони чи ні. Датчики потребують доступу до інтернету. Якщо до прикладу, у школі інтернету немає – вони працювати не будуть. Зараз відображаються 2 станції з 8, – каже Владислав Пукас.
В управлінні екології додають, що такі датчики мають прості конструкції і не є дороговартісними. А також не показують високоточний результат. Мовляв, коли на вулиці висока вологість, то датчики можуть зчитувати це як пил. А рівень концентрації вказувати більший, ніж є насправді.
Екологи користуються офіційними станціями, звідки отримують інформацію про забрудненість повітря. Це два стаціонарні пости Укргідрометцентру, які вимірюють щоденні показники по різних параметрах забруднення. Інформацію можна переглянути на сторінці Укргідрометцентру в розділі «Забруднення атмосферного повітря».
Також є програма державного моніторингу повітря, в рамках якої встановили відповідний пост. Датчик наразі розміщений на будинку побуту по Кам’янецькій. Ще один пост планують встановити цього року. Ці датчики екологи вважають більш професійними, які більш точно вимірюють концентрацію забруднюючих речовин. Щороку такі датчики проходять постійну сертифікацію.
Як хмельничани можуть повідомляти про забруднення повітря?
В управлінні екології додають, що не здійснюють перевірки підприємств, а проводять контроль. У випадку, якщо хмельничани звертаються щодо міських котелень – екологи відпрацьовують звернення і йдуть на підприємства, аби з’ясувати, чи роблять там все, як того вимагає чинне законодавство.
Хмельничани можуть повідомляють про екологічні проблеми, зокрема забрудненість повітря на «гарячу лінію» Хмельницької міської ради, управління з питань екології та контролю за благоустроєм міста (письмово, на електронну пошту або на сторінках установи у соцмережах).
Також мешканці можуть звертатись на лінію 15-80.
Друзі, а що ви думаєте про якісь повітря у Хмельницькому? Чи відчутно неприємний запах у вашому мікрорайоні? Діліться у коментарях!
Читайте також:
Оновлення даних у сімейних лікарів Хмельницького: кому і коли потрібно звертатися
На що вистачить пенсії у Хмельницькому: ми порахували
Ціни на курячі яйця: за скільки продають десяток у Хмельницькому
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дякуємо, що прочитали. Підтримайте автора та редакцію Всім.юа гривнею

Дякуємо за вашу підтримку!
Війна змінила багато всього, але не нашу мету — розповідати правду, яка важлива сьогодні, як ніколи.
Ваша допомога — це не просто фінансова підтримка. Це ваша довіра, яка дає нам сили. Завдяки вам ми створюємо якісні статті, запускаємо нові проєкти та досліджуємо важливі теми.
Ми залишаємося незалежними, щоб служити тільки вам — нашим читачам. Адже журналістика, яка працює для читачів, — це єдиний шлях до правди.
Кожен ваш донат — це крок до розвитку нашої редакції та збереження свободи слова. Дякуємо, що ви з нами! Разом ми робимо важливу справу для Хмельницького та України.
Саша Ющенко
Віталій Українець
Зокрема під-ва хімічної промисловості та металопереробні.Також запах дає дренажна дощова канализація і додає запах числені автомийки -яка жодна не має очисні ...
Ольга Духневич
Олександр Кот