Цукерки або смерть. Хмельницький святий Миколай розповів, на які хитрощі йдуть батьки та як поводяться дітлахи, аби отримати солодкий подарунок.
Проект “гостини Миколая” повинен прививати моральність і духовність маленьким хмельничанам. Так вважають в управлінні культури, яке щороку організовує свято для дітей. Скоро гостина закриється, всі подарунки роздадуть.
Сергій Щербанюк, який був першопрохідцем даного проекту серед Миколаїв і вже п’ятий рік не виходить з цієї ролі, з криком душі, розповів про відкриття гостини у 2017 році.
За його словами, багато людей стоять по декілька разів в черзі. Для маскування навіть шапки переодівають. А коли дітей викривають і відправляють до батьків, то вони – батьки ще можуть скандал влаштовувати, чому дитину відправили ні з чим.
- Деякі умудряються за раз - два рази стати в чергу. А я питаю: «А ти що, за 20 чи 40 хвилин вже вивчила нову молитву? Ти ж тільки що була, чи я помилився?» Вона відповідає: «Ні, була». Тоді я звертаюсь до старших, кажу, щоб не вчили поганим речам – обману, – розповів Сергій Щербанюк.
Також Сергій Щербанюк поділився, що бувають й різні інциденти, окрім описаних вище. Приходять й душевно хворі люди, їх вислуховують так само, бо вважають, що це ті ж діти, тільки в оболонці дорослих.
Було таке, що приходили мусульмани до гостини. І дуже обурювались, коли Миколай запитував, чи знає їхня дитина якісь молитви:
- Вони почали говорити: «Та він Коран тобі процитує, що ти причепився?» – Я кажу: «Вибачте, але не я прийшов до вас. Якщо ви знаєте історію, я святий Миколай – католицький священик і ви до мене прийшли. І якщо ви до мене прийшли, то повинні, як мінімум знати, хто такий Ісус Христос і кілька молитов. Якщо вам не підходить це, я вас не тримаю. Якщо дитина знає молитву на турецькій мові, я ж не проти, але ж певні цінності повинні бути», – продовжує Сергій Щербанюк.
Не забарились і ті, хто прагнув наживитися з проекту. Декілька днів тому, після сьомої години вечора Миколай вийшов і сказав, що гостина зачиняється, до нього підбігли батьки і обурено почали говорити, що вони гроші заплатили, аби їхня дитина потрапила в хатинку. Коли їм сказали, що проект на благодійних засадах і за це не потрібно платити, вони були розгублені, адже розповіли, що якась жінка на вулиці зібрала з них гроші і сказала, що їх приймуть після семи.
Не дивлячись на те, як поводили себе дорослі, є й певний позитив. Все-таки мета, яку переслідує управління культури, коли здійснює проект із гостиною святого Миколая, досягається. Адже діткам все ж прививається моральність, почуття добра і зла.
- Порівняно з попередніми роками дуже багато дітей, майже половина, знають різні молитви. Реально діти почали відкривати дитячі Біблії, вони знають про заповіді Господні. Батьки не могли згадати першу найбільшу заповідь, а діти знають. Діти в гостині, які тільки зустрілися, одне одного підтримували, підказували, гуртувалися, звідти вони вийшли вже мінімум друзями. Тому що Миколай проводив роботу. І ось «сіль» тої гостини, а не роздача подарунків. Ми не «собез», ми управління культури, і це наше завдання. Дітей об’єднує те, що вони вірять у диво і диво – це зустріч з Миколаєм. А не той пакунок. Цей проект має надзвичайно велике соціальне значення.
Даний проект з кожним роком вдосконалюється. Адже для навчання на святого Миколая Сергієм Щербанюком була розроблена методичка з організації роботи гостини, в якій зазначено: хто такий святий Миколай; як святкують День святого Миколая в Україні; як виглядав святий Миколай; а також подається приблизний сценарій спілкування святого Миколая з дітьми. Хмельницькі святі Миколаї проходять навіть спеціальний семінар, адже це не легка робота через ненаситних батьків, але й приємна – через щирість та безпосередність дітей. В тому році було 3 – 4 Миколая, в цьому ж їх кількість збільшилась – близько 14 людей грали дану роль.
Нагадуємо, що на цьогорічний різдвяно-новорічний закупили 6 тисяч солодких подарунків. Начальник управління культури розповів Артем Ромасюков, що до 14 січня ще функціонуватиме гостина і подарунків вистачає.
- Ми будемо думати, якісь корективи вносити, я думаю, що, наприклад, гостина буде працювати не з 19-го, а з 20-го грудня, бо не хочемо такого, як було цього року… Можливо, будемо варіанти з книжками все-таке пропрацьовувати. Зробимо кілька варіантів меншим діткам і старшим. Замість цукерок – книжечки. Ми думали такий варіант, але щось не пішли на нього минулого року. Такі думки завжди є, треба чітко все продумати: чи так, чи ні, - розповів Артем Ромасюков.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.