Сільгоспкооператив на Хмельниччині зобов'язали повернути землю власнику через неукладену оренду
- Сторони не досягли згоди щодо істотних умов договору, таких як строк його дії, розмір та порядок виплати орендної плати, відповідальність за її несплату.
Згідно з матеріалами справи, власник двох гектарів землі звернувся до суду з позовом про усунення перешкод у користуванні своєю земельною ділянкою шляхом її повернення, а також про скасування рішення державного реєстратора щодо реєстрації договору оренди землі, повідомляє апеляційний суд. Він заявив, що його земля перебуває у користуванні СГК «Решнівецький» за договором оренди, який нібито було укладено в лютому 2017 року на 10 років. Однак власник запевнив, що не підписував цей договір і не укладав угоди з кооперативом, тому просив суд задовольнити його позовні вимоги.
Місцевий суд відмовив у задоволенні позову, що стало підставою для апеляції.
ХАС, розглянувши справу, звернув увагу на висновки судової почеркознавчої експертизи, яка підтвердила, що підпис у договорі оренди землі, зроблений від імені орендодавця (апелянта), належить не йому, а іншій особі. Таким чином, сторони не досягли згоди щодо істотних умов договору, таких як строк його дії, розмір та порядок виплати орендної плати, відповідальність за її несплату тощо. Внаслідок цього суд дійшов висновку, що договір оренди земельної ділянки є неукладеним, тобто таким, що не відбувся, а його умови не регулюють спірні відносини.
Апеляційний суд також зазначив, що факт отримання власником плати за користування земельною ділянкою не означає автоматичного прийняття ним усіх умов договору оренди. Це лише свідчить про згоду на оплатне користування кооперативом земельною ділянкою без узгодження всіх необхідних умов договору, які мають бути обов'язково погоджені сторонами в письмовій формі згідно із законом.
В результаті перегляду справи апеляційний суд задовольнив апеляційну скаргу частково: рішення суду першої інстанції було скасовано, і позов частково задоволено. Суд постановив усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою шляхом її повернення з незаконного володіння кооперативом.
Проте у задоволенні вимоги про скасування рішення державного реєстратора щодо реєстрації договору оренди землі було відмовлено, оскільки позивач обрав неналежний спосіб захисту своїх прав.
Читайте далі:
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.