Щоб перейти на безкоштовне цифрове мовлення, як нам говорять з екрану телевізора, потрібно буде купити тюнер і антену, у кого її немає, за власний кошт.
В Україні вже працює мережа цифрового ефірного телемовлення, та у відмінних якості та звуці дивляться його одиниці. Для приймання такого сигналу потрібно буде встановити телетюнер, який подаватиме сигнал між антеною та телевізором.
У магазинах можуть запропонувати універсальний телевізор, в якому вже вмонтований приймач, проте до нього необхідно буду придбати антену, яка буде приймати сигнал, інакше тюнер не працюватиме.
Ті, у кого моделі телевізора старіші, і тюнер, і антену купуватимуть обов’язково. Зараз існує тільки дві моделі приймачів, які зможуть прийняти цифру – це STRONG SRT 8500 та TRIMAX TR-2012HD. Буде можливо два варіанти підключення: через зовнішню і через кімнатну антену.
Сьогодні в цифрі віщають вже 22 з 28 загальнонаціональних каналів. Це УТ-1, 1+1, ТРК Україна, Інтер, СТБ, ТЕТ, Тоніс, Новий канал, М1 та інші. Але приймати цифровий сигнал можуть лише власники DVB-T2 або тих нечисленних моделей телевізорів, в яких такий передавач вже попередньо встановлений.
Пільгові приставки та ціни
У держбюджеті 2012 року виділили 350+100 мільйонів гривень для закупівлі телетюнерів та роздачі їх соціально незахищеним верствам населення. Це приблизно 690+200 тисяч приладів. До бюджету 2013 року планують закласти гроші на закупівлю і роздачу тюнерів соціально незахищеним верствам населення.
До першого липня їм необхідно подати заяву та всі необхідні документи до управління праці та соціального захисту населення за адресою: вулиця Проскурівського підпілля, 32, кабінет № 8, тел. 65-42-37.
Доставка телетюнерів громадянам буде здійснюватися поштою по мірі надходження заяв громадян до органів соціального захисту та формування списків місцевими державними адміністраціями. Черговість доставки визначатиметься також по мірі надходження заяв. Безкоштовне надання телетюнерів буде відбуватися за правилом: один телетюнер – на одне житлове приміщення чи будинок. «Соціальний» тюнер буде моделі «Strong 8500».
З закупкою тюнерів потрібно зачекати, не квапитися, попереджує Ольга Большакова, керівник Центру законодавчих ініціатив Незалежної асоціації радіомовників.
Так як на ринку існує лише два виробника, конкуренції немає, а з часом вони здешевіють і стануть доступніші. Ще в травні телетюнер коштував близько 620 гривень, а вже у червні його ціна впала приблизно до 560 гривень.
Переваги та недоліки цифри
Перевага цифрового мовлення в тому, що 32 канал можна буде дивитися у будь-якому куточку України, чим не може вирізнитися аналогове телебачення. При наявності тюнера і антени сигнал цифрового мовлення дійде навіть в найвіддаленіші села.
Якість зображення буде набагато краща, проте недолік покриття – у погодних умовах, до яких ефірне мовлення пристосоване більше. Типи прийому телебачення для кожної домівки ділиться наступним чином: ефірне телебачення – 53% господарств, кабельне – 30%, супутникове – 16,90%. Це означає, що більше половини населення країни буде змушене мігрувати на цифру.
У нашій області тендер на право бути присутніми у цифрі виграли «Поділля-Центр» та «33-й канал». Антена для нашого міста повинна підійти звичайна, дециметрова, так як мовлення ведеться в звичайному дециметровому діапазоні.
Лілія КОВАЛЬЧУК, Олена СТОЙКО
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.