У старовинній церкві, через яку судилися на Хмельниччині, проводять екскурсії

У старовинній церкві, через яку судилися на Хмельниччині, проводять екскурсії
Фото церкви з сайту обласної ради
  • Хмельницька районна державна адміністрація зверталася до суду, аби протоієрей місцевої єпархії УПЦ мп звільнив старовинну церкву-фортецю в Сутківцях.

  • Що це за історія та як тепер потрапити туди на екскурсію – розповідаємо в цьому матеріалі. 

У грудні 2022-го активісти забили на сполох через руйнування Свято-Покровської церкви-фортеці в селі Сутківці, що в Хмельницькому районі. Це двоярусна церква, що є пам’яткою архітектури національного значення. Храм був зведений у ХV столітті. Місцеві мешканці обурювалися через занедбаний стан церкви. Причину вбачали в тому, що там «господарював» московський патріархат. 

Якою ситуація з пам’яткою є наразі – розповідаємо в цьому матеріалі. 

Суд зобов’язав УПЦ мп повернути церкву державі

Як повідомляли на сторінці ПЦУ у Facebook, ще у 2019 році громада села Сутківці вирішила. доєднатися до єдиної помісної Православної Церкви України. А в квітні 2021 року Верховний суд України підтвердив його законність.

Відео дня

Раніше голова ГО «Малієвецька спадщина» Анастасія Донець розповідала про стан церкви в Сутківцях, станом на грудень 2022 року:

- Проблема в тому, що там засів московський патріархат. Отець Володимир здійснює ремонти на свій розсуд. Він залив цементом підлогу. А цього категорично не можна робити. Хто йому дозволив робити такі ремонти в пам’ятках національного значення? Для будівель, які збудовані з вапна й піску, будь-які цементно-вмісні матеріали є отрутою. Вони їх руйнують. Це жахливо, церква просто гниє. І все це зроблено руками московського священика. До того всього, всередині української церкви висить ікона з російським царем, – казала Анастасія Донець. 

Раніше настоятелем був отець Володимир, якого місцеві звинувачували у прихильності до московського патріархату. У 2022-ому, у телефонній розмові з журналісткою vsim.ua, він повідомив – церква не відноситься до ПЦУ.

Вже в серпні 2023 року Хмельницька районна державна адміністрація звернулася до суду з позовом до Володимира Степанишина (отця Володимира, про якого йдеться в тексті вище, – прим. автора). Просили усунути перешкоди в користуванні церквою, шляхом її звільнення. 

Так, рішенням Ярмолинецького районного суду Хмельницької області від 4 грудня 2023 року, позовні вимоги було задоволено. Церкву-фортецю в Сутківцях було повернуто державі, в особі Хмельницької районної державної адміністрації. 

Володимир Степанишин подавав на це рішення апеляцію. Після розгляду, суд залишив рішення Ярмолинецького районного суду без змін.

Як йдеться в Єдиному державному реєстрі судових рішень, у березні цього року отець Володимир подав касаційну скаргу до Верховного Суду. Він просив направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції. В результаті – її повернули Володимиру Степанишину, без права оскарження. 

Перша молитва українською та екскурсії

31 липня цього року в церкві-фортеці провели молитву українською мовою. Як повідомляли в Хмельницькій обласній раді, це відбулося вперше, за більш як пів тисячолітню історію храму. Настоятелем церкви тепер є Захар Залізний.

Оскільки даний об’єкт у Сутківцях має цікаву історію, там влаштовують екскурсії. Їх організовує ГО  «Малієвецька спадщина» спільно з релігійною громадою села. Як розповіла голова громадської організації Анастасія Донець, вже є чимало бажаючих доторкнутися до історії церкви.

- При храмі є так звана туристична рада. Спільно з релігійною громадою села Сутківці, ми здійснюємо екскурсії. Зараз, у період відпусток, маємо особливо багато охочих. Екскурсії проводяться на благодійних засадах. При храмі є скринька, де ми пропонуємо людям задонатити на реконструкцію та обслуговування храму, – розповіла Анастасія Донець. 

Для екскурсій церква-фортеця відчинена в суботу і неділю та за попереднім записом у будні дні. Звертатися за наступними телефонами:

Читайте також: 3,7 мільйона гривень потрібно на ремонт пам’ятника Богдану Хмельницькому біля вокзалу

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (5)
  • Tesla

    Хотілося б конкретики по занедбаному стану в храмі, якісь фоточки хоча б чи щось інше. А то складається враження що церкву "віджали" а дивитись за нею нікому і грошиків на ці потреби нема. А давайте як при "совку" екскурсії а чим не вихід!

    МузичнаХунта reply Tesla

    Ну, Ви ж хмельничанин? До села-півгодини їзди. Заодно й відеозвіт сайту запропонуєте.

    Tesla reply МузичнаХунта

    Може щей зароблю пару гривників? Пропозиція вогонь🔥

    МузичнаХунта reply Tesla

    Так отож)
  • Сергій Слободянюк

    Я б ще того попа заставив особисто і безкоштовно працювати на відновленні храму. Чмо кацапське.

keyboard_arrow_up