Як у Хмельницькому відновлюють «Планету» і що там може бути

Як у Хмельницькому відновлюють «Планету» і що там може бути
Фото - Вікіпедія
  • Про долю «Планети» говорять не один рік. Кінотеатр занепав, а будівля руйнувалась на очах. 
  • Архітектори розробили перші ескізи, а в приміщенні почали протиаварійні роботи. 
  • Скільки вже витратили і що буде далі? Розповідаємо детальніше.

Занепад кінотеатру, борги та аварійність. Такою останні роки була доля «Планети», візитівки центру Хмельницького. 

Кінотеатр перестав працювати до повномасштабної війни, а історична будівля з оглядовою вежею руйнувалась на очах. Нагадаємо, приміщення було на балансі Хмельницької обласної ради. Але минулого року його передали у комунальну власність міста. У мерії пояснили: зробили це, аби зберегти «Планету» від подальшого руйнування. 

А в травні мережею вже розлетілись ескізи, які розробили хмельницькі архітектори. Показали, у що може перетворитись кінотеатр і як виглядатиме. 

Відео дня

У приміщенні вже взялись за першочергові роботи. Поки що, протиаварійні. Що зробили і звідки взяли кошти?

«Зберегти те, що є»

Перед початком повномасштабної війни кінотеатр вже припинив свою діяльність. А в приміщенні працював волонтерський штаб. «Планета» жила за рахунок орендарів. Росли борги, а сама будівля перетворилась на аварійну. Про подальші ремонти не йшлося. Ситуація ставала все гіршою. Нагадаємо, про стан історичної будівлі зовні і зсередини ми розповідали в окремому матеріалі. 

Врешті міська рада запропонувала обласній передати будівлю у власність міста, аби її врятувати. Це означало перехід не лише будівлі, а й всього підприємства, персоналу та боргів, які зараз значною мірою погашені. Про це розповів директор департаменту інфраструктури Василь Новачок у студії ТРК Місто

Далі в будівлі розпочали протиаварійні роботи. Що вже встигли зробити? За словами Василя Новачка, основне завдання було – зберегти те, що є, щоб зупинити подальше руйнування. 

– Приступили до виконання найбільш проблемних питань, які погано впливали на стан будівлі. У підвальному приміщенні мали підтоплення, через що було замкнення проводки і відсутність світла. Ми замінили мережу водопостачання, частину мережі каналізацій. Фундаменти вже сухі, а приміщення не зазнає подальших руйнувань. Також було зроблене водовідведення у внутрішньому дворі, – розповів Василь Новачок. 

Окрім цього, планували привести до ладу дах на вежі, який теж протікає. 

Скільки коштів витратили і що мають зробити?

Початкові роботи проводили за кошти комунального підприємства «Агенція муніципальної нерухомості» – це поточний та протиаварійний ремонт. 

Журналісти vsim.ua надіслали інформаційний запит до «Агенції муніципальної нерухомості» з проханням вказати, скільки саме коштів витратили на ремонт і що вже зробили. 

Додамо, що комунальне підприємство є балансоутримувачем приміщень історичної будівлі. Там зазначили, що «Планета» потребує комплексного реставраційно-відновлювального ремонту з розробленням проєкту. 

У відповіді на запит Агенція надала перелік і суми передпроєктних робіт. Що зробили?

– Виконали очищення поверхонь стелі та стін підвалу від грибкових уражень. Вартість – 172 597 гривень.

– Прибирання приміщення від будівельного сміття обсягом 32,2 тони. Послуги по прибиранню та вивезенню сміття обійшлось у 59 570 гривень.

«Триває підготовка тендерної документації на відбір проєктної організації для виконання комплексу науково-проєктних досліджень та виконання робіт по реставрації об’єкта культурної спадщини», – відповіли у комунальному підприємстві. 

Загалом мають провести демонтаж системи опалення та вентиляції, розібрати сцену на другому поверсі та зняти шар внутрішньої штукатурки на оглядовій вежі. 

Відомо також, що будь-які роботи на об’єктах культурної спадщини мають проводитись з дозволу Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької ОДА. Відтак Агенція звернулась до Органу охорони пам’ятки культури з клопотанням на погодження.

Музей, кав’ярня і кінозал: якою може бути «Планета»?

В місті провели громадські обговорення та онлайн-опитування. Все для того, аби напрацювати пропозиції і почути думки хмельничан стосовно майбутньої долі «Планети».

Журналісти vsim.ua теж проводили опитування серед мешканців. Минулого року ми запитували у перехожих, якою вони бачать історичну будівлю з кінотеатром. Детальніше – у відео. 

Цьогоріч активніше заговорили про долю кінотеатру та розробили концепцію багатофункціонального громадського простору. Прозвучало чимало ідей, що може бути далі Зокрема:

  • Збереження принаймні одного кінозалу 
  • Відкриття оглядової вежі для відвідувачів
  • Створення невеликого музею, присвяченого історії будівлі
  • Створення сучасної, тематичної кав’ярні-книгарні
  • Перетворення внутрішнього дворика на затишний зелений простір
  • Надання конференц-залів для громадських організацій
  • Дитячі розвиваючі заходи.

Попередні ескізи розробили архітектори Дмитро та Олена Райфшнайдер на основі цієї концепції. Подальша реставрація включатиме внутрішнє переформатування, створення нових входів та забезпечення інклюзивності за допомогою ліфтів для доступності. Будівля є пам'яткою культурної та архітектурної спадщини, відтак вимагає більш складного та дорогого проєкту реставрації порівняно з простим ремонтом. 

За словами заступника мера Василя Новачка, наразі немає фінансової можливості для масштабної реконструкції «Планети» через війну. Місто шукає потенційних донорів, аби залучити інвестиції. Повне завершення проєкту можливе за кілька років. 

Читайте також:

Для чого зробили нову водойму на Озерній

Обстріл Хмельниччини: в ОВА повідомили про нові пошкодження

Ретро фото Хмельницького в кольорі: яким було місто в минулому

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (3)
  • Віталій Українець
    Будівля сумнозвісного архитектора Чекирди.Будівля незвична і є не функціональною .Тут міг би бути музей ,або готель.
  • Yanek Bonet
    Має бути для добровольців простір,підготовча школа добровольців
    Unconquered Zhanna reply Yanek Bonet
    Yanek Bonet цікаво,хто хоче стати добровольцем, заоані знаючи , що вб'ють

keyboard_arrow_up