За якістю продуктів, які виготовляють чи продають в Україні, зобов’язана стежити Держпродспоживслужба. Поки вона дещо обмежена у своїх діях щодо перевірки підприємств, торгових точок чи господарства. Але з 4 квітня служба зможе являтися з інспекцією без попередження і знімати все на відео.
Згідно з діючими нормами інспектор Держпродспоживслужби може прийти на об’єкт перевірки, заздалегідь попередивши про це за 10 днів. Тому у підприємця з’являється шанс усунути недоліки у виробництві чи торгівлі, якщо такі є.
Також дізнатися про перевірку підприємці могли із плану перевірок, який висвітлюють на сайті служби. Він буде там розміщуватися й надалі.
Будуть проводитися і позапланові перевікри. Їх причиною може стати звернення від споживача. В разі його отримання обласна Держпродспоживслужба раніше мала брати погодження на перевірку у Києві.
- Із 4 квітня такого погодження отримувати вже не потрібно. Ми будемо з’ясовувати обгрунтованість скарги і проводити перевірку, - каже начальник відділу державного контролю ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області Михайло Булка. - Скарги не можуть бути анонімними. Мають бути вказані ім’я і прізвище й адреса людини, яка звертається. Ми маємо надати відповідь скаржникові.
Фіксувати хід перевірки інпектори мали й раніше. Та не завжди ним користувалися через брак техніки. Часто згоди на відеозйомку не давали суб’єкти господарювання. Із 1 січня фіксація інспектором стала обов’язковою.
При перевірці представник служби будуе коментувати на відео усі свої дії. В Держпродспоживслужбі вважають, що це покращить якість інспектувань.
- Інспектор, коли буде приходити на перевірку, він буде здійснювати безпереривну відеофіксацію, - каже начальник відділу державного контролю ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області Михайло Булка. - Управлінням було закуплено камери. Вони нагрудні й аналогічні тим, які є в патрульних поліцейських.
Після перевірки інспектор має скласти акт. У разі виявлення порушень він може винести припис із вказанням недоліків. В такому випадку виробнику чи магазину будуть надані терміни на їх усунення.
У разі виявлення серйозних порушень виносяться штрафні санкції. Їх розміри, згідно відповідного закону, коливається від 18 615 гривень до 186 150 гривень для юридичних осіб. Фізособам загрожують штрафи від 11 169 гривень до 148 920 гривень.
Також в праві інспектора буде право прийняти рішення про тимчасове припинення діяльності об’єкта, який він перевіряв. Саме коли виробник чи магазин, який начхає на таке рішення, платить найбільші штрафи.
Перевірки по-новому розпочнуться уже з 4 квітня, коли вступлять в силу зміни в системі контролю за якістю продуктів. Слідкуйте за новинами Хмельницького і не тільки на vsim.ua.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Николай Коваль
Діма Сококол