Забруднені річки та пил у повітрі: чи критичною є ситуація на Хмельниччині

Забруднені річки та пил у повітрі: чи критичною є ситуація на Хмельниччині
Фото з відкритих джерел
  • Протягом минулого місяця в Хмельницькому фіксували перевищення концентрацій деяких речовин у повітрі.

  • Також виявили забруднення в річках області.

  • Запитали в еколога, наскільки є критичною ситуація.

У Хмельницькому обласному центрі з гідрометеорології минулого місяця здійснили відбір проб повітря на вміст забруднюючих речовин. Спостереження здійснювали на двох стаціонарних постах у Хмельницькому. Робили це 4 рази на добу, по десятьох інгредієнтах – пил, двоокис сірки, розчинні сульфати, окис вуглецю, двоокис азоту, оксид азоту, фенол, хлороводень, аміак, формальдегід.

В результаті – виявили перевищення концентрацій деяких речовин. А саме – діоксид азоту – в 4 рази. Фенолу – в 2 рази. Пилу – в 2 рази. А також, по разових концентраціях зафіксували перевищення по фенолу. 

Що означають ці показники для хмельничан та наскільки є критичною ситуація? Запитали про це в професорки кафедри екології та біологічної освіти ХНУ, Наталії Міронової.

Відео дня

Чи є критичним стан повітря в Хмельницькому?

За словами еколога, для Хмельницького перевищення концентрацій вище зазначених речовин є звичним явищем з року в рік. Властиво, що такі показники фіксуються саме в холодну пору року, – зазначила Наталія Міронова. Мовляв, причиною цьому є горіння твердого палива, що застосовують для отримання опалення. Таким чином – у повітрі зростає кількість пилу. 

Підвищення діоксид азоту професорка пов’язує також із спалюванням палива та транспортом у місті. Саме цю речовину Наталія Міронова називає основним забруднювачем у Хмельницькому.

Що стосується фенолу, то його перевищення може бути пов’язане із кліматичними показниками. 

- Наприклад, температура повітря знизилася. Вітру немає. Тобто, ці речовини активно не розсіюються. Натомість, за наявності вітру, концентрації можуть бути не такими високими. Тому, аналізуючи фенол, слід зважати й на кліматичні показники, – додає Наталія Міронова.

Загалом, зважаючи на перевищення концентрацій речовин, професорка не називає ситуацію із забрудненням повітря в місті критичною. Проте, у випадках, коли такі перевищення фіксуються, радить хмельничанам менш часто перебувати на вулицях.

А що з річками?

Також в обласному центрі з гідрометеорології, у лютому, провели аналіз річок. Найзабрудненішим виявився Південний Буг. А саме – в пункі відбору в селі Копистин.

Забрудненою також є Мукша, що в Кам’янець-Подільському районі. Та річка Калюс, в Хмельницькому районі. Показники деяких речовин в понад 20 разів вищі за норму.

- Також забрудненими є річки: Мукша с. Мала Слобідка Слобідсько-Кульчієвецької сільської громади Камʼянець-Подільського р-ну (забруднення по нітрогену нітритному становить 0,396 мг/дм3, що у 19,8 рази вище рівня ГДК, по нітрогену амонійному становить 2,46 мг/дм3, що у 6,3 рази вище рівня ГДК);  Калюс селище Віньківці Віньковецької селищної громади Хмельницького р-ну (забруднення по нітрогену нітритному становить 0,409 мг/дм3, що у 20,5 рази вище рівня ГДК, вміст розчиненого кисню – 2,83 мг/дм3, що менше норми – 3,0 мг/дм3), — повідомили в центрі з гідрометеорології. 

Наталія Міронова каже: ситуація з річками в області є дуже складною. Адже вона стосується органічного забруднення. Все це професорка пояснює скиданням стічних вод – комунально-побутового сектору або промисловості. А також – надходженням до водойм залишків мінеральних добрив з полів. 

- Показники по органіці зашкалюють. І це вже не перший місяць і не перший рік. Відбувається евтрофікація водойм. Тобто, річка вкривається зеленою плівкою, падає вміст кисню. Через це починає гинути риба. У майбутньому – це заболочення річок, – говорить Наталія Міронова. 

Читайте також: 76 мільйонів доларів вкладуть у завод на Хмельниччині. Де та що вироблятимуть?

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (4)
  • Галина Блажкун
    БЕЗВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ,СПЕКУЛЯЦІЯ ВІЙНОЮ...
  • Леонід Громишин
    Прикиньте ми коли на пляжі купаємося і заходимо у воду щоби попісяти  , то нижче по течії Вінниця цю воду п'є,  ( і хейтери не говоріть що Ви так не робите на морі і на пляжі)
  • Миша Куперштейн
    Если не ошибаюсь - лодочная прокатная станция.
  • Вікторія Фурманчук
    Чудово, що є науковці, які здатні аналізувати ситуацію, але було б добре, якби з ними ще й співпрацювали органи місцевого управління і дослухались до їх професійної думки, відпрацьовувалися якісь варіанти для покращення екологічної ситуації. А поки тільки спостерігаємо констатацію факту забруднення.

keyboard_arrow_up