Хмельничанин Андрій Маслов разом із кількома іншими земляками побував на Соловецьких островах як паломник.
- Соловки – це дивовижне місце, величаве. Тут можна духовно збагатитися, відвідуючи монастир та спілкуючись з монахами. Можна насолоджуватися гарною старовинною архітектурою або ж милуватися незайманою природою, красою та тишею, - ділиться враженнями мандрівник. – Їхали ми автобусом через територію Білорусі, також побачив багато російських міст. Подорож виявилася дуже цікавою.
Паломники та студенти
Соловки – це архіпелаг, що складається з шести великих та безлічі дрібних островів. Деякі острови під час шторму взагалі втрачають зв’язок із материком, адже тоді сполучення водою (а іншого тут немає) з ними припиняється.
Перші монахи, Савватій та Герман, поселилися на островах в першій половині XV століття, а наприкінці століття заснований ними монастир перетворився в духовний центр християнського Помор’я.
Зараз Спасо-Преображенський Соловецький Ставропігійський монастир відвідують сотні паломників та туристів. І їх число зростає щороку.
- У монастир їдуть не лише православні паломники. Тут багато туристів, студентів, які навчаються на художників, архітекторів, реставраторів. Тут діють літні табори від університетів, - розповідає Андрій Маслов.
Морський музей
- Дуже цікавий Соловецький морський музей. У ньому можна побачити старовинні рибальські сіті, гачки, поплавки та інші снасті, суднобудівельні інструменти, засоби навігації, макети кораблів та багато іншого, - розповідає мандрівник.
Музей розташований в амбарі для суден – пам’ятці монастирського морського господарства 1841 року. Його експозиції розповідають історію освоєння російської морської півночі, в якому велику роль відіграли монахи, зокрема і Соловецький монастир. Він кілька століть володів одним із найбільших флотів на Білому морі і мав добре розвинуте морське господарство.
Експонати музею були зібрані в ході численних наукових експедицій, зокрема Товариства Північного Мореплавства, деякі з експонатів надали архангельські колекціонери та краєзнавці, допомагали збирати матеріали і корінні мешканці поморських сіл.
Історична довідка
Соловецький архіпелаг почали відвідувати люди з ІІІ тис. до н. е. В ХІІ столітті острови стають сезонним притулком для рибалок.
У XV столітті тут поселилися перші відлюдники, які почали будувати тут монастир. Наприкінці XVI століття Соловецький монастир здобув всеросійську славу завдяки ігумену Філіпу (Количеву), який запровадив іконопис, книгописання, почав кам’яне будівництво, влаштував гавань для морських суден.
У 1920 році монастир був закритий. У 1922-39 роках тут розміщувалися місця позбавлення волі: табір примусових робіт особливого призначення, спеціальне (штрафне) відділення Біломоро-Балтійського комбінату, тюрма НКВС. Тисячі ув’язнених пройшли через Соловки, багато з них загинули від важких умов життя та хвороб або були вбиті.
У 1942–1945 роках тут діяла Школа юнг. До 1960-х років пам’ятки монастиря перебували у дуже поганому стані, будівлі самовільно перебудовували, розбирали на дрова.
В 60-ті роки почалося відновлення пам’ятників архіпелагу, в 90-х – відродження монастиря.
Тут знімали фільм «Острів»
На дзвіниці
У морському музеї
Про те, що колись монастир мав оборонне значення, свідчать кам’яні башти та широкі стіни
Інформаційна служба газети “Діловий тижневик “ВСІМ”
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.