Кав'ярня на кладовищі у Хмельницькому: як виглядає та що там готують (ФОТО, ВІДЕО)

-
У Хмельницькому є кав'ярня, де можна випити кави в оточенні старовинних хрестів.
-
Хто її відкрив, як вона виглядає та що там можна замовити?
-
Дивіться на фото й відео.
Кладовище, здавалося б, місце безрадісне й похмуре. Навряд чи комусь захочеться прийти туди без особливої потреби. Однак у Гречанах створили середовище, куди люди приходять поспілкуватися й відпочити від міської метушні.
“Magis” - єдина у Хмельницькому кав'ярня на кладовищі. Її відкрили біля костелу святої Анни. Тут можна випити кави за символічну пожертву, побути на самоті чи у приємному товаристві, а також поспілкуватися з представниками одного з найчисельніших католицьких чернечих орденів - єзуїтами.
Хто такі єзуїти?
Єзуїти - чернечий орден, заснований іспанцем Ігнатієм Лойолою у XVI столітті. Монахи ордену працюють на місіях у різних країнах світу, в тому числі й в Україні. У Хмельницькому вони служать в парафії святої Анни. Тут, біля костелу, розташований єдиний в Україні реколекційний дім єзуїтів. Там отці проводять Духовні вправи, основним елементом яких є медитація - роздуми над Святим Письмом.
Назва кав'ярні - “Magis” - теж пов'язана з духовністю єзуїтів. З латинської це слово перекладається як “більше”, “краще”. Так називають молодіжні християнські зустрічі, які в парафії у Гречанах відбуваються щотижня.
Кав’ярню відкрила місцева молодь
-
Ідея створення кав’ярні належить отцю Бартеку, нашому священнику. Він домовився з настоятелем костелу, щоб нам виділили приміщення. Отець запропонував частину зароблених грошей віддавати католицькій школі. Власне, саме це й було метою створення закладу. Однак зараз все, що заробляємо, витрачаємо на розвиток кав’ярні, - розповіла Вероніка Франчук, одна з засновниць кав'ярні "Magis" та бариста за сумісництвом.
Заклад розташували на першому поверсі невеликої вежі. До цього приміщення використовували як запасний вихід з каплиці мучеників, що розташована на другому поверсі.
-
Ми майже нічого не змінювали. Стіни вже були пофарбовані, ми їх тільки розмалювали. Для декорацій брали те, що вже мали - підсвічники, пляшки. Статуї знайшли в підвалі, диван забрали у захристії (приміщення у християнському храмі, де зберігають предмети культу - прим. автора). Купили мішковину на вікна, канати та кавовий апарат, - розповіла Вероніка.
Що там у меню?
У кав'ярні молодь працює на волонтерських засадах. Готують лише напої - еспресо, американо, капучіно, лате, гарячий шоколад і чай. Вартість - від 10 гривень за позицію, але за бажанням відвідувачі можуть пожертвувати й більше.
Кав'ярня регулярно відчинена лише в неділю - орієнтовно з 08:15 до 15.00. Час від часу відвідувачів приймають і в будні.
-
Біля входу ми залишили свої телефонні номери. Якщо людина зателефонує, а ми є на місці, то обов'язково відчинимо, - сказала Вероніка.
За її словами, найбільше відвідувачів приходить в неділю після богослужіння. Часто каву замовляють перехожі, які хочуть запитати щось в костелі або люди, які приходять прибрати могили на кладовищі. Є у молодіжної кав'ярні й постійні клієнти.
-
Раніше до нас часто приходили дві жінки. Вони брали каву й спілкувалися між собою. Казали, їм тут добре. Але зараз вже не приходять, холодно, - сказала Вероніка.
Крамничка, кінотеатр та молодіжний простір у підвалі
Крім кав'ярні, у вежі працює крамничка з християнськими товарами, якою також опікується молодь. Тут продають духовну літературу, розарії, свічки, лампадки, ікони, Святе Письмо та еко-сумки з власним дизайном - символікою ордену єзуїтів.
А в підвалі реколекційного дому молодь організувала окремий простір з каміном, бібліотекою та кінотеатром. Удень вони тут працюють, а ввечері - відпочивають та збираються на різні зустрічі, пов’язані з ігнатіанською духовністю.
-
У понеділок ми приходимо на адорацію та богослужіння в каплиці. У вівторок разом дивимось фільм й після нього організовуємо дискусію. У четвер зазвичай маємо зустріч на психологічну тематику, а в п'ятницю - “Magis”.
“Magis” - це зустрічі молоді, яка цікавиться духовністю єзуїтів.
-
Це коло ділення, під час якого молимося разом й по черзі розповідаємо, як у нас минув тиждень. У першому колі - про те, що було добрим, а що - важким. У другому колі - в яких подіях, зустрічах чи ситуаціях ми побачили Божу присутність. У третьому - що нас найбільше вразило в розповідях інших учасників. У четвертому колі відповідаємо, що з почутого ми “візьмемо” з собою на наступний тиждень. І останнє коло - кількома словами ділимося тим, як почуваємося, - розповіла Аня.
У планах - open space
Кав’ярнею та затишним підвалом плани молоді не обмежуються. За їхніми словами, в уже облаштованому залі вони планують створити open space, куди міг би прийти кожен охочий.
-
Ми запрошуємо сюди всіх. Хочемо показати людям, що вони можуть сюди прийти в будь-який час. Ми це місце дуже любимо й не хочемо, щоб воно занепало - сказала Аня.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
-
Анастасия ГорчицаДуже подобається кав'ярня,заходимо туди з сином після катезези! Дякуємо отцю Бартеку за чудову ідею і всім тим хто втілює цю ідею в життя!!Успіхів вам і процвітання!!