Сьогодні ми знову хочемо запросити вас у подорож вихідного дня до непримітного на перший погляд містечка, про цікавинки котрого, ми впевнені, мало хто й задумується. Але ми все ж насмілимося запропонувати вам вибратися до... Деражні.
Всього за 45 кілометрів від обласного центру на річці Вовк розташоване невелике містечко Деражня, засноване 1431 року. Поселення довгий час було незначним та лише в 1614 отримало Магдебурзьке право, у першій половині XVII століття тут було збудовано фортецю, містечко розросталося... Історія не надто тішила Деражню гучними подіями, але, все ж, залишила свій відбиток на поселенні, тож приїхати сюди однозначно варто!
Швидко долаємо відстань від Хмельницького до Деражні по чудовій дорозі і першою нашою зупинкою буде костел Св. Анни одразу ж біля траси. Незважаючи на вигляд «під старовину» - костел – новобудова, зведена на місці старого храму, зруйнованого поборниками комунізму.
У костелі Святої Анни зараз роблять обряди вінчання і хрещення
Якщо сама споруда нас не надто цікавить, то місцевість навколо храму варта уваги, адже це – залишки старого католицького цвинтаря і біля храму й досі вціліло кільканадцять старих надгробків, котрі, як ми вже знаємо, є своєрідним музеєм просто неба.
Свого часу ми довго шукали старий єврейський цвинтар у Деражні, розпитували людей, але щоразу отримували інші поради щодо його місцерозташування, аж поки, під час чергового візиту до містечка не втрапили-таки до місцевого краєзнавчого музею та не розпитали співробітницю.
Неймовірна різьба на єврейському цвинтарі
Тож від костелу їдемо далі в місто, спускаємося з горбка та на першому ж перехресті звертаємо праворуч, а тоді ще раз праворуч і жахливим бездоріжжям деремося на горбочок. До речі, десь у цій місцевості, якщо вірити старим мапам та планам Деражні, і знаходилася Деражнянська фортеця. В мережі ми навіть натикалися на статті зі світлинами частин старої кладки на приватних городах, але ґрунтовних археологічних досліджень ніхто тут не проводив. Можливо, відкриття залишків оборонної твердині містечка ще у майбутньому.
Єврейський кіркут знаходиться на горбочку ліворуч. Він досить великий і тут, як і на кожному подібному цвинтарі, надгробки вражають майстерністю виконання. Значна частина цвинтаря буйно заросла і потребує негайного розчищення, адже тут і дійсно є на що глянути.
Повертаємося на трасу та продовжуємо рухатися до центру і цього разу звертаємо ліворуч – до районної лікарні, котра розташована у невпізнаваному... палаці Раціборовських – останніх власників Деражні!
На малюнках графіка Наполеона Орди можна знайти як виглядав палац в давнину і лише тоді в будівлі починає проглядатися колишня велич. На жаль, зараз це майже типова лікарняна споруда, хоча іноді око й вловлює незвичної форми вікна та щось схоже на вежу, котрі залишилися з далекого ХІХ століття.
Колишній палац Раціборовських
І знову повертаємося на основну трасу, котра приведе нас на центральну вулицю містечка – вулицю Миру. Залишки старої архітектури ХІХ століття збереглися саме тут і здалеку помітні, тож центром варто прогулятися пішки. Найцікавіша споруда – під номером 89 – особняк адвоката Периторіна. У 1918 р. у будинку на правах оренди розмістилася гімназія. В день її урочистого відкриття 1 жовня 1918 р. їй присвоїли ім'я Тараса Шевченка. З 1921 р. гімназія стала трудовою школою, пізніше тут був будинок школяра. Ще донедавна споруда стояла пусткою, але зараз знову потроху оживає. Побачимо, що приготувала їй доля.
Прибутковий будинок
Біля залізничного вокзалу є ще один цікавий будинок, дата побудови котрого викладена цеглою над входом – це колишній прибутковий дім 1912 року. В таких будинках квартири здавалися в найм. Тепер тут розташоване управління поліції.
Не оминемо увагою й будівлю вокзалу, адже тут зі сторони залізничних колій можна безкоштовно відвідати цікавий музей Південно-Західної залізниці.
Повертаємося до центру та обов’язково завітаємо до Деражнянського краєзнавчого музею, що знаходиться за Будинком культури, експозиція котрого нещодавно оновлена і дійсно цікава. Працює тут кілька залів, однн з котрих присвячено сумним подіям сучасної війни та воякам Деражнянського району.
Експозиція краєзнавчого музею
Загалом, незважаючи на всю «нетуристичність» Деражні, містечко чудово підійде для необтяжливої подорожі на кілька годин у вихідні. Два музеї та архітектурно-сакральні цікавинки безперечно вам сподобаютья і ви ще один раз доторкнетеся до історії нашого краю. Вдалої подорожі!
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.