«Незнана Хмельниччина»: мальовничі Чорнокозинці і Рихта

• Юрій Даценко та його дружина Катерина об’їхали усю Хмельниччину і побували у неймовірних місцях.
  • Про те, що знаходиться зовсім поруч і що варте вашої уваги вони розповідатимуть на vsim.ua.
  • Цього разу мандрівники розповідають про те, що варто побачити у стародавніх Рихті і Чорнокозинцях.
  • Історія про дану подорож стане останньою в цьогорічному сезоні.

Ось і добіг кінця сезон мандрівок, тепер оглядинам цікавинок заважатимуть дощі та негода, тож ми беремо відпустку до весни, коли погода знову дозволить насолоджуватися мандрами. У планах чимало поїздок і нашою областю, і сусідніми, адже навколо стільки цікавого, про що ми ще не розповіли.

Та сьогодні запрошуємо вас до двох старовинних сіл, що на Кам’янеччині, куди ми їздили досить давно, коли лише розпочинали мандрівки рідним краєм. Це Рихта та Чорнокозинці.

Таким колись був замок в Рихті. Малюнок Наполеона Орди.

Обидва села знаходяться досить далеко від обласного центру, тож мандрівку варто планувати на цілий день та добре дослідити карту, бо доведеться блукати поганенькими дорогами Кам’янець-Подільського району. Але обидва села варті того, щоб туди потрапити!

Мальовничі руїни замку і костелу

Сьогодні невеличке село, розташоване на самісінькому кордоні із Тернопільщиною, Чорнокозинці колись були містом, відомим із XV століття. Саме тут збудований один із найстаріших замків Поділля, котрий і зустріне нас на в’їзді до села.

Руїни замку в Чорнокозинцяхю

Чорнокозинський замок побудований наприкінці XIV – на початку XV століття, з середини XV і до кінця XVIII століття замок належав Кам'янецьким католицьким єпископам, був їхньою літньою резиденцією.

Сьогодні від замку залишилися лише мальовничі руїни на височезному пагорбі над Збручем, звідки відкривається чудовий краєвид на сусідню Тернопільщину. Збереглися залишки палацового комплексу з напівзасипаними підвальними поверхами, котрі так і манять таємницею.

На превеликий жаль, віддаль від туристичних маршрутів, зіграла із замком свою невтішну роль, і зараз руїни потроху занепадають, хоча могли б слугувати родзинкою, котра приносила б селу прибуток.

Поруч із замком височить старовинна брама, котра вписалася у приватну садибу.

Вузенькою стежкою від замку йдемо вглиб села, де на нас чекають ще одні мальовничі руїни – костелу Святого Йосипа Обручника та Папи Римського Мартіна, 1608 року побудови!

Костел в Чорнокозинцях.

Від костелу залишилися лише ледь помітні залишки фундаментів, напівзасипані ходи у підземелля та величний залишок стіни із частиною проходу на дзвіницю, котрий просто вражає красою!

Село розташоване у надзвичайно мальовничій місцині, тож варто просто потинятися навколишніми красотами та пофотографувати!

Сарай у замковій вежі

Наступне село, до котрого прямуємо, це Рихта, де теж збереглися залишки замку, старовинний млин та невеличкий палацик власників села.

Рихта заснована 1596 року і має свою чудову історію. Замок у Рихті збудований 1507 Лянцкоронськими, про що свідчить напис на табличці, знайденій під час реконструкції замкових будівель.

Вежа замку в Рихті.

Зараз від колись красивого замку залишилися лише чотири кутових вежі, лише одна з котрих у досить гарному стані, бо слугує… сараєм у приватній господі. Три ж інших стоять закинутими та потроху руйнуються, свідомо втрачається слава замку, котрий здавна був відомий чудовими колекціями картин, величезною бібліотекою, був осередком культурного життя подільських поляків…

У долині річки Жванчик варто оглянути залишки величезного млина, біля стін котрого і досі валяється потовчене каміння жорен. За часів СРСР цей млин був одним із найкращих в області.

Вид із середина млина у Рихті.

Через Жванчик перекинуто міст, котрий на перший погляд здається сучасним, але варто лише спуститися в долину та поглянути на нього збоку, щоб побачити старовинну арку. На одній з обмурівок мосту закріплено пластину, знайдену поблизу, із датою – 1834. Чи означає ця дата час побудови – невідомо.

Цікава також історія рукотворного каналу біля мосту. Прямовисна вапнякова скеля від замку до річки – не природна – цей канал зроблений вручну!

На протилежній від замку стороні річки зберігся невеликий палац колишніх власників села Рожаловських 1882 року побудови, нині перетворений на сільську амбулаторію. Зараз споруда обкладена страшненькою плиткою, проте в ній і досі проглядаються благородні риси.

До нових зустрічей

Ось і закінчилися наші подорожі, проте, лише до наступного сезону, коли ми знову знайомитимемо вас із нашою старовиною та історією. В наших планах чимало цікавого на Кам’янеччині та в долині Дністра, подорожі на північ до Славути та Шепетівки, тож – до нових зустрічей!

19:07 У центрі Хмельницького з’явилися нові фотозони play_circle_filled photo_camera 19:00 На Матч всіх зірок Екстра-ліги може потрапити 16-річний гравець хмельницького “Сокола” 18:05 Вакансії тижня у Хмельницькому: ТОП-10 пропозицій з найбільшою зарплатою серед робочих спеціальностей 17:50 Мороз, хмари та сніг: прогноз погоди у Хмельницькому на вихідні Від читача 21:11 Зустріч з виборцями. Концерт, присвячений Богородиці і зимовим святам 17:18 Бюджет Хмельницького 2019: на що витратять 3 мільярди 16:30 Рейсовий автобус “Вінниця-Хмельницький” зіткнувся з “Toyota”. Одна жінка в реанімації 16:05 Власниця магазинів одягу на Хмельниччині сплатить понад 670 тисяч за неоформлених працівниць 15:41 Хмельницький витратить 124 мільйони на оновлення парку “Електротрансу” 15:22 Куди піти у вихідні 15–16 грудня. ВСІМ рекомендує 14:42 Хмельничанин пішов на дискотеку, а опинився вночі посеред поля і без телефону 14:07 Хмельницьку поліцію перевели в посилений режим служби 13:40 Хмельничанка “відмазала” зятя від криміналу за 5000 доларів 13:31 “Скоро на всіх стовпах”: де дозволять “ліпити” політичну рекламу у Хмельницькому 12:30 Прикордонна академія святкує День народження play_circle_filled photo_camera 12:23 Команда з Хмельниччини виграла столичну “Лігу сміху” play_circle_filled 12:07 Де в Хмельницькому легально купити ялинку (СПИСОК) 11:45 Палац спорту на Прибузькій будуватиме хмельницька фірма 11:22 “Сокіл” зіграє у Хмельницькому проти аутсайдера 10:35 Хмельницький почистять від стихійної реклами
Афіша та квитки на Moemisto.ua Афіша:
Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook