Село без шансу на життя. Олександрівку на Хмельниччині залишає остання жителька (ФОТО, ВІДЕО)

Село без шансу на життя. Олександрівку на Хмельниччині залишає остання жителька (ФОТО, ВІДЕО)
 • Олександрівка на Хмельниччині ризикує зникнути з карти області.

 • Невдовзі її залишить остання жителька.

 • Як виглядає село й чому воно занепало?

Непролазні хащі, облуплені хати та порожні вікна - так зустрічає гостей Олександрівка. Невелике село розкинулося неподалік дороги зі Старокостянтинова до Старої Синяви.

Громадський транспорт сюди не їздить - шлях настільки розбитий, що площа ям здається більшою, ніж площа рівної поверхні.

У цьому селі немає ні газу, ні магазину, ні школи. А про Інтернет й говорити нічого. Більшість осель стоять пусткою й власники навряд чи до них повернуться.

Відео дня

Тут жили польські переселенці

У народі це село називають Мазурами. Тут жили нащадки польських переселенців з однойменної території. Вони й досі спілкуються між собою діалектом старовинної польської мови, в якій часто можна почути українські слова та русизми.

Єдина постійна жителька Олександрівки - 76-річна Анеля Міхалець. Усе своє життя вона прожила тут, працювала в колгоспі й на фермі, а зараз порається біля невеликого господарства.

 

Дехто з місцевих жителів щовесни повертаються до рідної домівки. Тут вони вирощують городину та збирають урожай. А наприкінці осені їдуть до родичів в інші села та міста, бо взимку дорогу замітає снігом.

Минулого року в Олександрівці ще можна було нарахувати до десяти постійних жителів. Цьогоріч пані Анеля залишилась сама.

Від розквіту до занепаду

Село у 1901 році заснували польські переселенці з Мацьковець, що під Проскуровом. Тоді близько 20 сімей придбали землю в місцевої поміщиці Дорожинської. До зими вони збудували в долині хатини.

Нове поселення назвали Олександрівкою на честь імператора Олександра ІІІ. Після Жовтневого перевороту поміщиця роздала селянам частину земель й переїхала у Польщу.

У радянські часи тут з'явилася польськомовна школа, колгосп, клуб та торговельна лавка. У 1960-х село електрифікували, відкрили в ньому магазин, медпункт, дитячі ясла та нову восьмирічну школу. Останню збудували на пагорбі, нижче дороги, що веде на Стару Синяву. У 8-ми класах в ній навчалися 120 учнів. Зараз від школи залишилися тільки обвалені стіни. Немає навіть даху - його давно стягнули мародери.

Колишні мешканці, з якими вдалося поспілкуватися, відмовилися називатися. Однак розповіли, що село почало занепадати після розпаду Радянського Союзу. Коли закрили місцевий колгосп, люди втратили роботу, нової ж не було. Їздити до районного центру - далеко. Відстань від Олександрівки до Старої Синяви - 20 кілометрів, до залізничної станції села Адампіль - 32 кілометри.

У пошуках заробітку місцеві перебиралися до Старокостянтинова, Хмельницького та їх околиць.

Попри це, католицька громада у 1992 році в селі збудувала костел. Будували його власними коштом й власними силами.

На богослужіння щонеділі приїджджав священник зі Старокостянтинова. Коли кількість населення скоротилася, віряни збиралися на молитву у звичайній хаті, щоб не опалювати величезний храм. Влітку 2021 року костел остаточно закрили.

Магазин на колесах

За словами колишніх мешканців, магазин у селі працював до 2005 року. Це був невеликий зелений контейнер, де можна було придбати усе - від хліба до сірників та жуйок. Коли його закрили, продукти у село привозили в невеликому фургончику. Коли й він перестав приїжджати, за товарами ходили у сусідні села або їздили на ярмарок у райцентр.

Кожного четверга в Олександрівку привозили хліб. Тоді мешканці набирали собі буханки на весь тиждень, до наступного приїзду автівки.

На село чекає пустка

У 2001 році Олександрівка святкувала 100-річний ювілей. Уже тоді в ній було всього 123 постійних мешканці. Ще через 20 років залишилася тільки Анеля Міхалець. Але й вона планує покинути село до зими.

Попри очевидний занепад, двічі на рік сюди приїжджають колишні мешканці. Навесні та восени католики традиційно згадують своїх померлих. Люди повертаються в Олександрівку, щоб відвідати могили родичів. Після поминальної Служби вони йдуть подивитися на власні подвір'я. З кожним роком до них дістатися все важче - будинки заросли непролазними хащами, а колись охайні грядки орендарі засіяли кукурудзою. Однак між собою місцеві говорять: “Буде час, коли люди сюди повернуться. От побачите ...”.

У статті використані матеріали з історичного нарису “Олександрівка. 100 років”, автор - Анеля Глаз.

Читайте також:

Як живе село з населенням 39 осіб. Репортаж з Березового (ФОТО, ВІДЕО)

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (42)
 • Валя Ганнусик

  Ядуже рада що я з могла це все побачить і все прочитать я дуже пишаюся Юлечкою яка зробила це таке  відео  дай бог счастья здоровя любві щоб все у цеї людини було велике счастья що вона така уміюча добродушна  двчинка
 • Роман Миколайович

  Все просто. На селах немає інфраструктури. Молодь хоче працювати в ІТ-сфері, затишних офісах, розвиватися, а не місити болото біля свиней. І жоден, закон, який зобов'яже тримати худобу на кожні 50 га орендованої землі, не змусить людей вертатися на села. Хто хоче займатися фермерством - відкриє власне господарство і працюватиме на себе, а не на чийсь приватно-акціонерний "колгосп".

  Для того, щоб хтось повернувся в село, має бути впершу чергу інфраструктура - хороші дороги, впершу чергу, регулярне автобусне сполучення між громадами через села, зв'язок (швидкісний інтернет впершу чергу, мобільний зв'язок) і т.д. І лише тоді можна розраховувати на тих мешканців міст, які працюють дистанційно і могли б свою роботу робити з села. Ті ж ІТ-спеціалісти, бухгалтери-аутсорсери, юристи, дизайнери, перекладачі, інші фахівці, присутність яких не обов'язкова в офісі.

  А "колгоспи" - це минуле століття. Від них почали втікати як тільки селянам дали паспорти і право виїздити з сіл.
 • Сергій Макогончук

  Я вважаю  ,що поки не повернуться колгоспи чи може якщо комусь не подобається назва колгосп,нехай будекібуцу колективне господарство от тоді і зажеве село.
 • Виктор Матвийчук

  можна рівняти і сіяти сою

keyboard_arrow_up