15 депутатів взагалі не розповіли, що зробили минулого року.
Дехто з обранців хвалився тим, що депутатства прямо не стосується.
За півтора місяця, 25 жовтня, хмельничани обиратимуть місцеві органи влади. Мешканцям міста доведеться визначатися, зокрема, і з кандидатурами депутатів міської ради. Статут депутата покладає на громадянина ряд обов’язків, серед яких обов’язкове звітування про свою діяльність не рідше одного разу на рік. Це передбачено законом «Про статус депутатів місцевих рад».
Цим же законом передбачено, що звіт депутата повинен містити:
відомості про його діяльність у раді та в її органах
про його роботу у виборчому окрузі
про прийняті радою та її органами рішення, про хід їхнього виконання
про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів
про виконання доручень виборців свого виборчого округу
Сьогодні, 8 вересня, у Хмельницькому розповіли, наскільки сумлінно депутати міської ради виконують вимоги закону про звіти. Презентацію проводив голова громадської організації «Хмельницька ініціатива» Олег Черненко. За його словами, при аналізі не враховували двох депутатів, які померли протягом 2019 року.
Олег Черненко розповів, що серед 40 депутатів свої звіти за 2019 рік не представили 15. Повний перелік їхніх імен, назви політичних сил, які вони представляють, та номери округів:
Руслан Афійчук — «За конкретні справи», округ 73
Сергій Болотніков — «За конкретні справи», округ 41
Юрій Вавринюк — «Об’єднання „Самопоміч“», округ 29
Людмила Головко — «Об’єднання „Самопоміч“», округ 35
Леся Герасимчук — «ВО „Свобода“», округ 15
Микола Заганяч — «Поруч», округ 6
Сергій Золотухін — «Об’єднання „Самопоміч“», округ 28
В’ячеслав Мороз — позафракційний, округ 17
Тетяна Нагорна — «Поруч», округ 31
Дмитро Палій — «ВО „Батьківщина“», округ 14
Сергій Паламарчук — «За конкретні справи», округ 42
Віктор Паламарчук — «За конкретні справи», округ 40
Олександр Сидорук — «Поруч», округ 12
Олександр Скочеляс — «ВО „Батьківщина“», округ 30
Віталій Худецький — «ВО „Батьківщина“», округ 13
Як можна зрозуміти зі списку, найбільше «беззвітних» депутатів належить до фракції партії «За конкретні справи». Таких у переліку є чотири. По троє депутатів належать до «Самопомочі», «Батьківщини» та «Поруч». Один депутат не прозвітував у «Свободі», а ще один — серед позафракційних. Олег Черненко розповів, що Руслан Афійчук не звітував про свою діяльність жодного разу за весь термін виконання повноважень.
Активісти також проаналізували зміст звітів депутатів, які є на сайті міськради, та визначили, чи є в них обов’язкові відомості, що передбачені законом. Повністю відповідають п’ятьом критеріям звіти трьох депутатів з дев’яти оприлюднених:
Богдана Міхняка — «Об’єднання „Самопоміч“», округ 20
Ігоря Мельничука — «ВО „Батьківщина“», округ 16
Василя Триняка — позафракційний, округ 39
У «Хмельницькій ініціативі» також виділили особливості звітування депутатів міськради. Олег Черненко розповів, що звітують публічно, а відповідні заходи проводять у школах, управляючих компаніях та органах самоорганізації населення. Крім того, анонси звітів публікують на сайті міської ради.
Під час аналізу звітів виявили цікавий факт, що стосується депутата від «Батьківщини» Словяна Воронецького. Тексти його звітів за 2018 та 2019 роки є схожими. Зокрема, за словами Олега Черненка, нічим не відрізняються їхні перші частини.
Ми знайшли вказані звіти на сайті міської ради та порівняли їх. Скріншот є фрагментом звіту за 2019 рік. У звіті за 2018 рік є ідентичний текст. Однак основні частини звітів різняться — у кожному році Словян Воронецький розповідав про різні досягнення в окрузі.
Олег Черненко звернув увагу на особливість звіту ще одного депутата — Анатолія Собка, який на окрузі №32 представляє партію «За конкретні справи»:
— В Анатолія Собка є фотографії, де встановлені лавки з його іменем. Також він у звіті розповідає про те, що долучається до різних святкувань, допомагає організовувати і так далі. Я хочу наголосити на тому, що це не функції депутата. Для того, щоб долучатися до святкування і ставити лавки, не потрібно ставати депутатом. Єдиний варіант — це коли ці лавки встановлені за кошти міського бюджету і гроші були виділені за депутатським запитом, — сказав під час презентації Олег Черненко.
Дещо схоже було у звіті Станіслава Мельника («ВО „Батьківщина“», округ №16). Депутат розповідав, що організовував поїздки до історичних та релігійних пам’яток, наприклад, до Зарваницького духовного центру. Олег Черненко наголосив, що возити людей — це не робота депутата і це може робити будь-яка людина.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.