Вигадливі орнаменти, позолота і нерозгаданий сюжет…Ще у 70-80-х роках у Деражнянському районі знайшли дві унікальні прикраси – два браслети. Зберігаються вони у фондах обласного краєзнавчого музею. Загадка цих скарбів досі не дають спокою історикам.
Браслети з сюжетами – дуже рідкісна річ, - починає розповідь завідувач науково-методичного відділу обласного краєзнавчого музею Сергій Демидко. – Колись два браслети знайшов археолог нашого музею Василь Якубовський. Він тоді досліджував укріплення поблизу села Городище Деражнянського району.
Два браслети зацікавили дослідників як своїм виглядом, так і сюжетом, який був зображений на них. Кожен по-різному намагався відгадати, що ж намальовано на прикрасах.
- Один з сюжетів привернув нашу увагу - це людина і звір. Тварина стоїть на передніх лапах, у не притаманній позі. З браслетом працювало багато дослідників. Припустили, що це був дуже поширений сюжет для України та Німеччини - вовкулак, тобто, людина, яка опівночі обертається на вовка. Це була одна з версій. Сам цей регіон, де були знайдені браслети - багатий на назви, пов'язані саме з вовком. Там є річки з назвами Вовк, Вовчок і населені пункти - Нижні та Верхні Вовковинці. Можливо, цей браслет відбиває місцеві реалії, вірування людей, які жили в XIII столітті на цій території, - розповідає Сергій Демидко.
За словами історика, прикрасам тоді приділяли особливе значення. Такі браслети були не лише "ювеліркою" для краси, але й побутовою річчю. Археологи схиляються до думки, що знайдений браслет могли носити лише жінки. Тоді була мода на довгі рукава ажо до ніг. У будній день їх підв'язували, а у святковий - застібали на руці такими браслетами.
Вже скоро браслет обіцяють виставити на показ як "експонат місяця".
Читайте також: ТОП-5 найстаріших будинків Хмельницького
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.