Чотири найстаріші школи Хмельницького: зібрали історії та фото

Чотири найстаріші школи Хмельницького: зібрали історії та фото
Фото тут і в тексті - зі спільноти Історія Проскурова
  • Найстаріші школи міста – якими вони були, є та що про них відомо?

  • Розповідаємо про це в цьому матеріалі.

До кінця 18 століття у Плоскирові не було жодного навчального закладу. На той час населення міста було невеликим — близько 2-х тисяч. Тоді навчати своїх дітей мали можливість лише заможні люди. Вони наймали приватних вчителів або навчали дітей за кордоном. 

А от згадка про першу школу в Хмельницькому з’явилася в архівних документах в 1796 році. Нею була парафіяльно-католицька школа біля входу в сучасний парк Чекмана. Та згодом її закрили. Про це раніше vsim.ua розповідав краєзнавець Сергій Єсюнін. 

З часом в місті з’явився новий державний навчальний заклад. Саме його в Хмельницькому вважають найстарішим. Адже учні в його стінах навчаються й досі.

Відео дня

У цьому матеріалі розповідаємо про 4 найстаріші навчальні заклади Хмельницького. Дізнавайтеся про них більше далі. 

Перша україномовна школа в Хмельницькому

Датою створення першої школи в Хмельницькому є 1869 рік. Йдеться про НВО №5 імені Сергія Єфремова (тепер гімназія, - прим. автора), що на Володимирській. 

Фото з сайта ХМР

У 2019 році навчальний заклад відзначив 150-літній ювілей. Ще в радянські часи ця школа стала першою україномовною в Хмельницькому. Загалом саме її вважають найстарішим навчальним закладом міста.

Крім того, в НВО №5 навчалися подільські поети Володимир Олійник, лауреат Шевченківської премії Павло Гірник, іконописець Леонід Шерстинюк та інші.

Об’єднали жіночу та чоловічу школи

Хмельницька середня школа №10 почала свою історію в 1954 році. Тоді об’єднали так звану жіночу та чоловічу школи. Вже в 1991 році на Водопровідній було збудовано нове приміщення для навчального закладу. Там воно розміщене й досі.

Відомо, що першою директоркою ліцею була Зінаїда Колеснікова. Згодом її замінила Марія Бухтєєа.

Була проблема з вчителями

Ліцей №9 на Чорновола був відкритий у 1945 році. Тоді до його складу входило 4 класи, в яких навчалися 63 учні. Як йдеться на сайті навчального закладу, у той час виникла складна ситуація з професійними кадрами. Не вистачало вчителів. Проте згодом ситуація покращилася. Першим керівником навчального закладу була тодішній завуч – Іраїда Волкова.

Окрім уроків в закладі діяли і гуртки - музичний і драматичний. Також там функціонувала бібліотека. Та не обходилося без складнощів у роботі ліцею. Зокрема, не вистачало палива для опалення приміщення. А також було мало парт, стільців та іншого приладдя.

У 1955–1956 роках заклад отримав нову назву — Хмельницька семирічна школа №9. Тоді там навчався 231 учень. А педагогічний колектив складався з 20 вчителів. 

З часом школа розрозсталася. Учнів та персоналу все більшало. Так, в часи незалежної Україні, в 1992-1993 роках, педагогічний колектив став складати 79 учителів. Частина з них досі працює в  навчальному закладі. 

Школа в корпусі університету

СЗШ №18 імені В’ячеслава Чорновола. Історія цього закладу почалася у 1946 році. Тоді, на вулиці Прибузькій, була відкрита початкова школа №2. Щоб відремонтувати приміщення коштів не було. Тому зробити це допомагали власними силами хмельничани. Так, учні вперше сіли за парти цього навчального закладу. 

Вже в 1949 році формат школи перетворили в семирічну. Коли навчальний заклад розростався, його реорганізували в середню школу №18. Першим її директором був Василь Лупійчук.

На сайті навчального закладу зазначають, що якийсь час школа розміщувалася в теперішньому корпусі №2 ХНУ. А з 1958 року – на вулиці Симона Петлюри. Туди, де вона й знаходиться до сьогодні. 

Раніше ми розповідали вам про освітню реформу, що запровадили в Хмельницькому. Більше про це дізнавайтеся в окремому матеріалі. 

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (6)
  • Читач84

    Не вказано де те приміщення якому 150 років, сучасне нво знаходиться в явно новішому
  • Александр Карван

    Чомусь, в матеріалі обійшли увагою 20-ту школу, якій понад 100 років. Крім того, в 1928 році в Гречанах відкрили польську школу, яку, закрили в 30-х роках. В її приміщенні згодом виникла 12 -та школа, де вчилися мої батьки. В 1975 році, школа переїхала в мікрорайон Ракове.
  • Valentyna Matsan

    Навчалася у школі 18. У нове приміщення на вул. Симона Петлюри школа перейшла у 1968 році, з корпусу університету переходили уже під час навчального року.
  • Buzhok

    Були ще старіші школи в місті Проскурів, наприклад школа номер 8 вісім на Тарабановці біля м'ясокомбінату, яка розташовувалася в панському будинку , поки не збудували нову.

keyboard_arrow_up