«Елітні» чиновники, легальні повії і ремісники: про професії та зарплати у Проскурові

«Елітні» чиновники, легальні повії і ремісники: про професії та зарплати у Проскурові
Військовослужбоці Проскурова. Кінець ХІХст
  • А ви знали, що колись найнижчу зарплату в Проскурові отримували ремісники? Вони могли підкувати коня чи пошити містянам костюм.
  • А кого називали “елітою” і забезпечували зарплатою і привілеями до смерті?
  • Які професії були популярними в кінці XIX - на початку XX століття і скільки платили проскурівчанам, журналістам vsim.ua розповів історик і краєзнавець Сергій Єсюнін.

 

У невеличкому Проскурові найпопулярнішими професіями були ремісник і торговець. Останні власноруч виробляли товар і пропонували проскурівчанам на торгах чи ярмарках. Кожен мав свою справу, якою заробляв на життя. Одні ремісники робили взуття чи шили одяг, інші – трудились на залізниці або ж виготовляли бочки чи збрую до коня.
Отримували ремісники не так багато. Як розповідає провідний науковий співробітник обласного краєзнавчого музею, історик Сергій Єсюнін, це було 15-20 рублів на місяць.

Забезпечували до смерті
За словами історика, найпрестижнішу професію мали державні службовці. На той час – це всі чиновники, які працювали в управліннях та владних структурах. «Елітою», крім них, вважались ще вчителі, військові і лікарі.
         
- Держава давала їм постійну роботу. Чиновники тоді поділялись на 14 категорій, це називалось «табель о рангах». Згідно нього, прослуживши 2-3 роки в одному розряді, отримували поступово наступні. Вони мали більше грошей, плюс нараховувалась хороша пенсія, - каже історик.

Чиновник або ж вчитель отримував тоді 100-200 рублів. Окрім того, службовців забезпечували форменим одягом. Пільг тоді не було. Але, наприклад, компенсували проїзд, коли доводилось їхати у службових справах.
Місце проживання змінювали часто. У Проскурові могли жити 3-5 років, а тоді за призначенням поїхати в інше місто чи губернію. Відправляли не з пустими руками - щомісячно платили по 50 рублів. На такі гроші у той час можна було винайняти трикімнатну квартиру. Модним тоді було мати чотири, а то й п’ять кімнат в помешканні.
 
Бавили дітей і чекали чоловіка
Жінки Проскурова в переважній більшості були домогосподарками. Працюючих і тих, хто прагнув до самореалізації, було мало. Деякі влаштовувались швачками і кухарками. Отримували мізер – від 7 до 15 рублів на місяць. На той час це була найнижча зарплатня. Щоправда, їх забезпечували харчуванням.
Якщо ж чоловік мав статус, то майже у 100% дружина сиділа вдома.
- Родини були досить великими. 4-5 дітей – це було нормально. Треба дивитись за дітьми, за домом, годувати чоловіка. На підприємствах і держслужбі жінок не було.

Колись було модним робити сімейні портрети або кожного з членів родини

 - Могли працювати у жіночих школах та училищах, - розповідає Сергій Єсюнін.
Також у Проскурові успішно діяли різні підприємства і заводи. На цукрозаводі працювало близько півтисячі робітників. Популярною була робота на залізничному депо. Охочим платили по 60 рублів на місяця.

Відео дня

Непогано могли заробити і працівники фото друкарень. Адже одна світлина коштувала в межах трьох рублів. До слова, кілограм м’яса можна було купити за 15 копійок, а буханець хліба – за 3-4.
«Пікантною» професією були проститутки. Повії на той час були легальними. Вони реєструвались у тодішній поліції.
-  В Проскурові в 1897 році було 14 повій. В статистичних даних було зазначено, що з них 13 жінок і один чоловік. Можливо, той, хто ними керував. Всі проходили медкомісії, - розповідає Сергій Єсюнін. 

Так виглядали робітники заводу наприкінці XIX століття

Прялка за роботою. Фото зроблене 1912 року

 

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (2)
  • Николай Николаев

    Это история ЦАРСКОЙ РОССИИ?

    Jar Kordon reply Николай Николаев

    Ну, судя по всему - да.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Хмельницького за сьогодні
20:29 На Хмельниччину “на щиті” повернулися шість військових: хто вони 19:38 У Хмельницькому через замкнення електромережі загорілось підприємство (ФОТО, ВІДЕО) 18:55 На півночі Хмельниччини зацвіла рідкісна рослина (ФОТО) 18:12 На Хмельниччині є 3,5 тисячі безробітних. Які для них є вакансії? Від читача 13:40 Уряд врегулював питання оплати за оренду державного та комунального майна 17:40 Хмельничан запитають про проблеми в громаді: коли та як пройде опитування photo_camera 17:09 Трьох дітей визволяли рятувальники із зачинених квартир на Хмельниччині 16:35 Побиття військового у храмі на Володимирській. Священнослужителю УПЦ винесли вирок play_circle_filled 16:11 Попереду вихідні: якою буде погода 11-12 травня на Хмельниччині 16:04 Шале за три місяці під ключ: про переваги капітального будинку AlpChalet (новини компаній) 15:42 Хмельниччина лідирує за посівними площами цукрових буряків 15:01 Під час прощання присвоїли звання полковника: загинув Олександр Ровенчук з Хмельниччини 14:28 50 фармацевтів не стояли на обліку. Хмельницьку підприємицю оштрафував ТЦК 13:51 На Хмельниччині військовий самовільно залишив частину: як його покарали 13:18 Зарплата до 33 тисяч: у Хмельницькому оновили перелік вакансій 12:35 У неділю запустять додаткові автобуси до кладовищ Хмельницького 11:39 У Хмельницькому горіла квартира. Від опіків померла дитина photo_camera 11:15 Скільки і як часто хмельничани донатять на армію: відеоопитування play_circle_filled 10:36 Вбивство у Хмельницькому районі: затримали чоловіка, який до смерті побив знайомого 10:02 «П’яна вечірка» з дівчатами: організатора з Хмельницького району випустили з-під варти
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому
keyboard_arrow_up