Історія Хмельницької міської дитячої лікарні: з чого усе почалося

Історія Хмельницької міської дитячої лікарні: з чого усе почалося
  • Стаціонар дитячої лікарні в Проскурові з’явився у 1938 році. 

  • Вже у 1948-му розпочав роботу повноцінний медичний заклад. 

  • Про заснування та розвиток лікарні до наших днів розповідаємо у матеріалі.

Щороку лікувально-діагностичний заклад “Хмельницька міська дитяча лікарня” відвідує близько 200 000 пацієнтів. Ще орієнтовно 9 000 дітей отримують стаціонарне лікування. На базі медзакладу працює поліклініка, цілодобовий травмпункт, є відділення дитячої стоматології. Медичну допомогу надають фахівці 36 різних спеціальностей. Але так було не завжди. 

1985 рік. Джерело: Історія Проскурова

У цьому матеріалі розповімо вам як з’явилася Хмельницька міська дитяча лікарня.  

Від стаціонару до лікарні 

На початку XX століття в Проскурові існувало дві лікарні: Земська та Єврейська – на 30 ліжок кожна. Перша знаходилася на території нинішньої інфекційної лікарні, а інша – на території сьогоднішнього молокозаводу. Крім цього, працювала приватна – лікаря Полозова. По всьому місту було лише 14 лікарів, які надавали допомогу і дітям, і дорослим.

Відео дня

Стаціонар дитячої лікарні на 35 ліжок був організований тільки у 1938 році на території сьогоднішньої інфекційної лікарні (колишня Друга Радянська лікарня). У той час там працювали 6 педіатрів, був організований прийом усіма фахівцями, які були на той час у місті. 

31 липня 1948 року відбулось об'єднання дитячого стаціонару, який нараховував 40 ліжок, дитячої консультації та поліклініки – таким чином утворилась міська дитяча лікарня. Головним лікарем цієї лікарні було призначено Беха Василя Івановича, який у період війни був начальником евакогоспіталю.

Джерело: Хмельницька міська дитяча лікарня

Значні зміни відбулись у міській дитячій лікарні в період керівництва Пламад'ялової Галини Кузьмівни (1964 - 1974 рр.). У 1965 році лікарня одержала одноповерховий будинок по вул. Р. Люксембург, 98, де розмістилося друге стаціонарне відділення на 40 ліжок. 

Із закінченням будівництва в 1966 році лікарняного корпусу по вул. Фрунзе, 94 у нього перейшли стаціонар обласної дитячої лікарні на 200 ліжок та поліклініка міської дитячої. Стаціонар міської лікарні розмістився по вул. Гагаріна, 4 (зараз Будинок урочистих подій). У 1971 році, після добудови колишнього приватного будинку, кількість ліжок лікарні досягла 120. У стаціонарі тоді функціонувало 3 відділення: грудне, старшого дитинства та інфекційне. У 1974 році в лікарні реєструється посада заступника головного лікаря з медичної роботи, і на цю посаду призначається досвідчений лікар-педіатр Легка Любов Павлівна.

В 1968 році міська дитяча лікарня заноситься в «Книгу трудової слави міста», а головний лікар Пламад'ялова К.Г.  одержала знак «Відмінник охорони здоров'я». 

Заслужений лікар України Богач Григорій Іванович, який пройшов педіатричну школу в обласній дитячій лікарні, був призначений головним лікарем в 1974 році. За роки його керівництва дитяча лікарня стала багатопрофільним високопрофесійним закладом  на 400 ліжок в новому шестиповерховому корпусі із поліклінікою. 

Що стосується повноцінного будівництва медичного закладу, то про це вперше заговорили ще в 1920 році. Наказом по Проскурівському повітовому відділі охорони здоров'я від 14.12.20 р. сказано: «тов. Голотіну негайно приступити до організації дитячої лікарні». Потім в планах 4-ї п’ятирічки (1946 – 1950 рр.) було намічено будівництво нової дитячої лікарні. В 1953 році в планах Кам'янець-Подільської обласної ради також заплановано будівництво дитячої лікарні в Проскурові, але все це здійснилось аж в 1985 році. 

Джерело: Хмельницька міська дитяча лікарня

Отож із будівництвом в 1985 році нового сучасного корпусу стаціонару та поліклініки з’явились можливості відкрити відділення для виходжування та лікування новонароджених, дитячої неврології та отоларингології. З обласної дитячої лікарні переведено відділення дитячої хірургії, дитячої ортопедії та травматології зі збільшенням до 60 ліжок у кожному. Всі ці відділення виконують функції обласних, і таким чином, міська дитяча лікарня знову, як і в післявоєнні роки, виконує поряд з обласною дитячою лікарнею роль методично-лікувального центру Хмельниччини. 

Коли Лисий Василь Васильович був головним лікарем, в стаціонарі лікарні відбулась реорганізація соматичних відділень: на базі дитячого інфекційного та пульмонологічного, було організовано відділення молодшого дитинства на 60 ліжок. Також збільшено до 60 ліжок відділення для дітей старшого віку.

Міська дитяча лікарня в наші дні 

Наразі лікарні при стаціонарі діє 11 відділень. У жовтні в медзакладі відкрили ще два нові: травма центр та відділення невідкладних станів. Вони розташовані у лівому крилі будівлі, на першому поверсі. Мають окремі входи. Також є бокс, куди може заїжджати машина швидкої допомоги.

Діє три діагностичні відділення. Працює поліклініка, де можна здати аналізи, отримати фахову консультацію спеціалістів, серед яких педіатри, травматологи, інфекціоністи, ендокринологи, хірурги, неврологи й інші. Також на базі медзакладу діють реабілітаційний центр “Турбота” та “Клініка дружня до молоді”. 

Читайте також: 

 У Хмельницькій міській дитячій лікарні відкрили два нові відділення: деталі

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (1)
  • Andriy Chumak
    Декомунізувати, подалі від окупаційного минулого!

keyboard_arrow_up