Парку Чекмана - 70 років. За час свого існування він постійно розвивався та удосконалювався. Змінювалися і його назви. У 1967 році він іменувався “Парком 50-річчя Жовтня”. А 1993 році з нагоди святкування 500-річчя Хмельницького, парк отримав назву «Центральний міський парк культури та відпочинку імені 500-річчя м. Хмельницького». Того ж року парку надали статус пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення.
У 2008 році парк перейменували знову. Він став зватися «Парком культури й відпочинку імені Михайла Чекмана» в честь колишнього міського голови, який трагічно загинув у автокатастрофі. З того моменту час від часу хмельничани намагалися ініціювати перейменування парку. Остання спроба мало не вдалася. Тоді за ініціативи депутатки Тетяни Калюжної від ВО "Свобода" це питання навіть винесли на громадські обговорення. Але ідею місцеві мешканці не підтримали.
Чергова петиція про перейменування з’явилася на сайті міської ради 7 грудня. Її розмістила хмельничанка Наталія Риболовлева. Жінка зазначає, що парк є центром тяжіння різних поколінь містян. Тому просить змінити його назву на “Центральний”. Наразі петицію підтримало 105 осіб.
Поки хмельничани вирішують перейменовувати чи ні, журналісти vsim.ua вирішили пригадати, якою була історія унікальної пам’ятки архітектури. В архіві музею історії міста Хмельницького ми віднайшли унікальні фото, які розповідають історію будівництва улюбленого парку багатьох поколінь.
Парк культури та відпочинку у Проскурові заснували в 1949 році. Хоча перші насадження з’явилися там ще за кілька років до цього. Він простягався на 40 гектарів праворуч від Бузького водосховища. Назвали його Комсомольський. Адже працювали над створенням зони відпочинку хмельничани - комсомольці та піонери. У вихідні до 15 тисяч людей виходили в центр та вручну копали ставок на Південному Бузі. Острів, який на ньому зараз є, штучний. Його нагорнули люди, щоб не вивозити викопану землю. Згодом у парку зробили канали, аби осушити болото, яке було біля річки Плоскої.
Активно розбудовувати парк почали з 1961 року. Територія “розрослася” до 60 гектарів. А місцеві мешканці висадили там різні види дерев, кущі та унікальні сорти квітів.
За кілька років у парку збудували окремі павільйони, танцювальний майданчик, музичну естраду, заасфальтували кілька алей, виклали дорогу із бетонних плит та, облаштували вхід до парку та збудували міст зі сторони тодішньої вулиці Примакова. Було висаджено багато дерев та кущів цінних видів. В облагородженні парку брали участь близько 170 організацій. Переважно це були держслужбовці та комсомольські об'єднання, - розповідає директор музею історії міста Хмельницького Галина Барабаш.
Також у 60-х роках у парку встановили ряд атракціонів: «Повітряна карусель», «Руські гойдалки», «Петля Нестерова», скульптур та проклали 5 кілометрів радіоліній. У 1966-67 роках створили 4 озера загальною площею 2,4 гектара. Їх сполучили залізобетонними мостами. Тоді ж, за словами краєзнавиці влаштували укріплення для берегів річки Плоскої та встановили 130 паркових лавок.
З цього часу у парку почали проводити різноманітні свята. За словами Галини Барабаш, він став улюбленим місцем для зимових розваг.
У 60-ті роки в парку була лижна база аж на 190 пар цього спорядження. Сучасний білий міст будували в 1961 році військовослужбовці. А з 1967 року тут почали проводити свято зими.Також влаштовували різноманітні дні відпочинку для представників робочих спеціальностей, - розповідає краєзнавиця.
Сучасний парк імені Чекмана суттєво розширився. Наразі його площа становить 140 гектарів. На території зростає понад 30 видів дерев та чагарників. Парк має впорядковану мережу природних і штучних каналів. На його території облаштовані сучасні атракціони та дитячі майданчики. Славнозвісні скульптури Мазура, які прикрашають парк десятки років, поступово реставрують. Є на території навіть міні зоопарк.
Читайте також: Хмельничани просять перейменувати парк імені Чекмана. Яку назву пропонують?
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouT
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.