Пережили минуле й збереглися дотепер: історії будинків у Хмельницькому
-
Продовжуємо розповідати про минуле будівель, які збереглися в місті дотепер.
-
Читайте історії в цьому матеріалі.
Традиційно підготували для вас історії старих будівель в Хмельницькому. Цього разу зібрали будинки, що розташовані на Героїв Майдану, Грушевського, Пилипчука та на Проскурівській. Інформація про них подана в Хмельницькій міській централізованій бібліотечній системі.
Усі ці будинки раніше слугували для різних потреб. Якісь – здавали в довгострокову оренду, інші – були популярними в місті магазинами. Або ж приймали у свої стіни театральні трупи.
Детальніше про будинки з минулого, які збереглися дотепер, дізнавайтеся в цьому матеріалі. Інші історії переглядайте за посиланнями, що будуть подані в кінці цього тексту.
Героїв Майдану, 38
Будівля збереглася в Хмельницькому досі. Її збудував домовласник Вуль, який мешкав поруч. Метою будинку було здавати його в довгострокову оренду. Але Перша світова війна ці плани порушила. Будинок був переданий у відомство командування Південно-Західного фронту.
- В роки Громадянської війни 1917-20 років, коли точилася боротьба за створення Української Народної Республіки (УНР) і Проскурів перебував у центрі цих подій, у будинку № 38 розміщувався штаб Запорізького корпусу армії УНР. Командував корпусом палкий прихильник української державності, визначний воєначальник, полковник армії УНР Петро Болбочан. Але, за прикрим не порозумінням та за збігом обставин Болбочан потрапив у немилість до Головного Отамана Петлюри. Саме в цьому будинку, 10 червня 1919 року Болбочана було заарештовано за підозрою в намірах заколоту. Скороспілий військово-польовий суд виніс йому смертний вирок та 28 червня 1919 року, неподалік від Кам’янець-Подільського на станції Балин, полковника розстріляли, – зазначено в матеріалах.
Після встановлення радянської влади будинок Вуля був націоналізований і в ньому розмістився головпоштамт, який працював тут майже до початку 1970-х років. Пізніше в будівлі стала розміщуватися автоматична телефонна станція. Наразі там функціонують сучасні організації.
Грушевського, 90
Цей будинок звели на початку ХХ століття. Це була територія садиби графині Бінецької. Тоді садибу оточував кований паркан. А перед будівлею був розарій. Наразі ця будівля збереглася майже без змін.
- Із 1914 року графиня Бінецька за власною ініціативою влаштувала у особняку та розташованому поруч флігелю шпиталь для поранених солдатів. Причому, за пораненими доглядала особисто графиня та її прислуга, одягнувши плаття сестер Червоного Хреста. Після встановлення радянської влади особняк був націоналізований, – йдеться в матеріалах ЦБС.
Пилипчука, 1
Цей будинок на Пилипчука був споруджений у 1897 році. Домовласник здавав перший поверх єврейському училищу, а другий «під квартири».
Одним із квартиронаймачів був Микола Сікора. Саме він був міським головою Проскурова.
- Після жовтневого перевороту, проголошення УНР 25 жовтня (7 листопада) 1917 року, вся влада опинилась в руках Української Центральної Ради. Всіх губернських і повітових комісарів було підпорядковано Генеральному Секретаріату Центральної Ради, виконувачем обов’язків повітового комісара став Сергій Кисельов. Згодом відбулись перевибори міської думи. Під впливом Бунду, еврейської соцпартії і солдатів дислокованого у місті гарнізону міським головою обрано Миколу Сікору.
- У період з 1918 по 1920 роки, щоб стабілізувати фінансову ситуацію у місті, були випущені власні гроші – бони. Назва на бухгалтерських документах значилась як бон чи дрібний грошовий знак. Бони підписував М.Сікора. Микола Вікентійович Сікора помер у березні 1921 року і був похований на міському кладовищі, – зазначено в матеріалах ЦБС.
Зараз у будівлі розміщується Хмельницький міськрайонний суд.
Проскурівська, 5
Цей будинок був власністю Яніни Вільгельминівни Яцемірської. Наприкінці IX початку XX століття вона відкрила в ньому магазин канцелярських, паперових і книжкових товарів. Свого часу магазин був дуже популярним в місті.
- У ті часи Проскурів вражав кількістю торгових закладів. Особливо в центральній частині міста вони займали всі більш-менш придатні приміщення на перших поверхах будинків, – йдеться в матеріалах.
Наразі там розмістилися комерційні об’єкти.
Проскурівська, 43
Ця будівля знаходиться в центрі міста. Збереглася й досі.
Раніше на тому місці був театр, що почав діяти у 1892 році. Його власником був Михайло Шильман. Будівлю він здавав в оренду тим, хто організовував там гастролі.
Проте цей театр діяв у дерев’яній будівлі й не відповідав театральним вимогам. Через це артисти відмовлялися приїжджати у Проскурів. Саме тому Шильман збудував новий будинок, що став спеціально облаштованим для театру. Він запрацював у 1907 році.
У 1920 році театр Шильмана був націоналізований радянською владою. Проте у 1925 році театральну споруду передали колективу щойно організованого Українського державного драматичного театру.
У листопаді 1944 року у будівлю Проскурівського театру переїжджає з Кам’янця- Подільського обласний музично-драматичний театр імені Петровського. Згодом він став розміщуватися у новозбудованій будівлі, де наразі театр імені Михайла Старицького.
Зараз у старій будівлі театру на Проскурівській – Хмельницький міський будинок культури.
Читайте також:
- 5 нових історій про будинки в Хмельницькому. Усі – збереглися дотепер
- 5 старих житлових будинків в центрі Хмельницького: історія та фото
- Старі будівлі в Хмельницькому, які збереглися: зібрали 5 нових історій
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Марина Марина
Galina
Віталій Українець
Даша