Пережили минуле й збереглися дотепер: історії будинків у Хмельницькому

Пережили минуле й збереглися дотепер: історії будинків у Хмельницькому
Фото з відкритих джерел
  • Продовжуємо розповідати про минуле будівель, які збереглися в місті дотепер.

  • Читайте історії в цьому матеріалі.

Традиційно підготували для вас історії старих будівель в Хмельницькому. Цього разу зібрали будинки, що розташовані на Героїв Майдану, Грушевського, Пилипчука та на Проскурівській. Інформація про них подана в Хмельницькій міській централізованій бібліотечній системі. 

Усі ці будинки раніше слугували для різних потреб. Якісь – здавали в довгострокову оренду, інші – були популярними в місті магазинами. Або ж приймали у свої стіни театральні трупи. 

Детальніше про будинки з минулого, які збереглися дотепер, дізнавайтеся в цьому матеріалі. Інші історії переглядайте за посиланнями, що будуть подані в кінці цього тексту.

Відео дня

Героїв Майдану, 38

Файл:2017 Хмельницький (62) вул. Героїв Майдану, 38.jpg

Будівля збереглася в Хмельницькому досі. Її збудував домовласник Вуль, який мешкав поруч. Метою будинку було здавати його в довгострокову оренду. Але Перша світова війна ці плани порушила. Будинок був переданий у відомство командування Південно-Західного фронту. 

- В роки Громадянської війни 1917-20 років, коли точилася боротьба за створення Української Народної Республіки (УНР) і Проскурів перебував у центрі цих подій, у будинку № 38 розміщувався штаб Запорізького корпусу армії УНР. Командував корпусом палкий прихильник української державності, визначний воєначальник, полковник армії УНР Петро Болбочан. Але, за прикрим не порозумінням та за збігом обставин Болбочан потрапив у немилість до Головного Отамана Петлюри. Саме в цьому будинку, 10 червня 1919 року Болбочана було заарештовано за підозрою в намірах заколоту. Скороспілий військово-польовий суд виніс йому смертний вирок та 28 червня 1919 року, неподалік від Кам’янець-Подільського на станції Балин, полковника розстріляли, – зазначено в матеріалах. 

Після встановлення радянської влади будинок Вуля був націоналізований і в ньому розмістився головпоштамт, який працював тут майже до початку 1970-х років. Пізніше в будівлі стала розміщуватися автоматична телефонна станція. Наразі там функціонують сучасні організації. 

Грушевського, 90

Файл:Хмельницький, вулиця Грушевського, 90.jpg

Цей будинок звели на початку ХХ століття. Це була територія садиби графині Бінецької. Тоді садибу оточував кований паркан. А перед будівлею був розарій. Наразі ця будівля збереглася майже без змін. 

- Із 1914 року графиня Бінецька за власною ініціативою влаштувала у особняку та розташованому поруч флігелю шпиталь для поранених солдатів. Причому, за пораненими доглядала особисто графиня та її прислуга, одягнувши плаття сестер Червоного Хреста. Після встановлення радянської влади особняк був націоналізований, – йдеться в матеріалах ЦБС.

Пилипчука, 1

Будинок Миколи Сікори — Вікіпедія

Цей будинок на Пилипчука був споруджений у 1897 році. Домовласник здавав перший поверх єврейському училищу, а другий «під квартири». 

Одним із квартиронаймачів був Микола Сікора. Саме він був міським головою Проскурова. 

- У період з 1918 по 1920 роки, щоб стабілізувати фінансову ситуацію у місті, були випущені власні гроші – бони. Назва на бухгалтерських документах значилась як бон чи дрібний грошовий знак. Бони підписував М.Сікора. Микола Вікентійович Сікора помер у березні 1921 року і був похований на міському кладовищі, – зазначено в матеріалах ЦБС.

Зараз у будівлі розміщується Хмельницький міськрайонний суд. 

Проскурівська, 5

Файл:Вул. Проскурівська, 5.jpg

Цей будинок був власністю Яніни Вільгельминівни Яцемірської. Наприкінці IX початку XX століття вона відкрила в ньому магазин канцелярських, паперових і книжкових товарів. Свого часу магазин був дуже популярним в місті. 

- У ті часи Проскурів вражав кількістю торгових закладів. Особливо в центральній частині міста вони займали всі більш-менш придатні приміщення на перших поверхах будинків, – йдеться в матеріалах. 

Наразі там розмістилися комерційні об’єкти.

Проскурівська, 43 

Ця будівля знаходиться в центрі міста. Збереглася й досі. 

Раніше на тому місці був театр, що почав діяти у 1892 році. Його власником був Михайло Шильман. Будівлю він здавав в оренду тим, хто організовував там гастролі. 

Проте цей театр діяв у дерев’яній будівлі й не відповідав театральним вимогам. Через це артисти відмовлялися приїжджати у Проскурів. Саме тому Шильман збудував новий будинок, що став спеціально облаштованим для театру. Він запрацював у 1907 році.

У 1920 році театр Шильмана був націоналізований радянською владою. Проте у 1925 році театральну споруду передали колективу щойно організованого Українського державного драматичного театру.

У листопаді 1944 року у будівлю Проскурівського театру переїжджає з Кам’янця- Подільського обласний музично-драматичний театр імені Петровського. Згодом він став розміщуватися у новозбудованій будівлі, де наразі театр імені Михайла Старицького. 

Зараз у старій будівлі театру на Проскурівській – Хмельницький міський будинок культури.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (6)
  • Марина Марина

    Дякую за класну підбірку! Дуже люблю місто і його історію.  Подобається також в Фейсбуці цікава група "Історія Проскурова"
  • Galina

    Ще ніхто не підпалив .
  • Віталій Українець

    Цікаво дізнатись про щойнопродану одноповерхову будівлю на перетині вул Европейської  та Грушевського-колишню бібліотеку іноземної літератури кому належала?
  • Даша

    🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦

keyboard_arrow_up