У Хмельницькому був замок

У Хмельницькому був замок
У районі теперішньої вулиці Примакова, що веде до парку Чекмана, кілька століть тому був… замок. У XVI-XVII сторіччі Плоскирів мав укріплення, перебудовані італійським аріхтектором.

Нині про це нагадують лише архівні документи, адже на тому місці нічого не лишилося.

На сьогоднішній день для будь-якої людини, яка хоче відпочити та на щось подивитися, в першу чергу туристичні агенції запропонують екскурсійні тури мальовничими куточками України з обов’язковим відвідуванням фортець, палаців, які вражають своєю масштабністю та величчю. Найбільш відомими такими місцями, що розташовані на території Хмельницької області, є фортеця у Кам’янці-Подільському, яка включена до семи чудес України, та Меджибізький замок з цікавою та романтичною назвою, поширеною в ХІХ столітті, – «Білий лебідь».

Дані міста відомі ще з давніх часів, тому й подиву не викличе запитання: «Оскільки місто Хмельницький відоме ще з XV століття під назвою Плоскирів, яке свого часу було навіть ключовим містом плоскирівського староства та пізніше повітовим центром, тоді – чи був у нас замок, якщо так – тоді хто його знищив?»

Відповідаючи на це запитання, ми повинні звернутися до фахівців у цій сфері – істориків. Одним з таких фахівців є Сергій Єсюнін, який у своїй наковій статті «Замок та міські укріплення Плоскирова XVI – XVII століть» зазначає, що «одним із міст, що в XVI - XVII століттях мало замок та міські укріплення, був Плоскирів (нині місто Хмельницький). На сьогодні згадки про плоскирівські фортифікації носять лише фрагментарний характер та не дають повного уявлення про них».

Та й справді, на середину XVI століття містечко Плоскирів разом із Голишином (сучасний Олешин) та Лесневим (Лезневе) займали досить велику території над Бугом та Плоскою і були землями, їх називають ще «королівщинами», які входили до королівського домену в Речі Посполитій, та й підпорядковувалися безпосередньо королю. І саме з цих територій прибутки йшли на утримання двору та найманого війська. Отже, ці землі були важливою складовою потоку коштів до казни і загалом фінансового становища володарюючої країни, і тому виникала потреба у їх захисті. А на цей час (середина XVI століття) король Сигізмунд ІІ Август передає кам’янецькому старості Матвію Влодеку у спадкове володіння «Плоскирів, Леснів і Голишин із прилеглостями, над Богом в повіті Кам’янецькім лежачими», який був відомий як людина, яка приділяє значну увагу зміцненню існуючих та побудові нових фортифікацій у підвласних йому землях.

Вдале географічне розташування Плоскирова мало неабияке значення для його подальшого розвитку і зведенню у ньому замкових укріплень, які у ті часи виступало першоосновою для виживання населення під час нападів татар. Конкретних писемних свідчень про час зведення у Плоскирові замку поки не виявлено, однак відомо, що на 1565-й рік він вже існував. Підтвердженням цьому є люстрація кам'янецького староства 1565 року, у якій підмічається, що мешканці села Тріхівці, що знаходилось у Кам’янецькому повіті, виконуючи гужову повинність, у випадку необхідності зобов'язані були обслуговувати замки кам'янецький, летичівський, меджибізький і плоскирівський (згідно матеріалів статті Сергія Єсюніна).

Поява укріплень у Плоскирові сприяла його розвитку та зростання кількості населення, що за собою тягне відповідно і вдосконалення системи укріплень згідно вимог часу. І саме цим зайнявся Станіслав Влодек (син Матвія Влодека), якому Плоскирів дістався у спадок. Він, будучи зв’язаним родинними зв’язками з канцлером Яном Замойським і знаючи, що той будує нове місто, вирішив скористатися приїздом могутнього родича і попросити в нього допомоги у спорудженні власного замку і міських укріплень та залучити до цієї справи відомого італійського містобудівника Бернардо Морандо. 

Бернардо Морандо (бл. 1540 Падуя або Венеція – 1600 або 1601) – польський архітектор, урбаніст, фортифікатор доби Ренесансу. Італієць за походженням, Морандо повністю перебудував Плоскирівський замок та запроектував систему міських укріплень

 

 

 

 

 

 

 

Найвідомішою працею Морандо було розпланування Замостя та його фортифікацій на нових ренесансних засадах — перший в історії Польщі випадок комплексного проектування і будівництва цілого міста. Збудував у Замості колегіат (1587–1598, нині кафедральний собор), дві брами — Любельську (до 1588) і Львівську (1599), арсенал, низку кам’яниць на Ринковій площі.

Бернардо Морандо повністю перебудував Плоскирівський замок та запроектував систему міських укріплень. Проте якими вони були, ми можемо лише уявити. Звичайно ж, вони були меншими за розмірами, але все одно перегукувалися у стилі з фортифікаціями Замостя.

Цікаво, що ось така забудова міста підтверджується не лише письмовими повідомленнями тих часів, а й картографічно. Зокрема, підтвердження цьому вдалося знайти на спеціальному і докладному плані України 1650 року відомого французького інженера і картографа Гійома Левассера де Боплана. Плоскирів на його картах має чітке зображення озера з островом на місці впадіння Плоскої до Бога, міст, що вів на острів, а також доволі докладно позначені п’ятикутні бастіонні міські фортифікації (дивись карту – прим. авт.).

Ви змогли собі уявити, яким був замок у Хмельницькому і хто доклав руку до його створення. Однак залишилося два нерозкритих запитання: перше – «де він знаходився?», а друге – «яка ж його доля, адже на сьогоднішній день залишків укріплень на залишилося?»

Відповідь на перше запитання проста – можна тільки приблизно говорити про те, що міст, який на картах Боплана вів до острова, починався в районі вулиці Примакова, що веде до парку, і, відповідно, поруч із ним розташовувалися і міські укріплення.

Забудова міста підтверджується не лише письмовими повідомленнями тих часів, а й картографічно. Зокрема, підтвердження цьому вдалося знайти на спеціальному і докладному плані України 1650 року відомого французького інженера і картографа Гійома Левассера де Боплана

 

 

А яка ж доля замку? На жаль, залишків від нього не залишилося, і це пов’язано з періодом XVII століття, який сповнений воєн, спустошень території, змін влади. І саме час козацьких воєн та період турецького панування (1672-1699) на Подільській землі привів не лише до занепаду та спустошення міста, а й до руйнації місцевого замку та міських укріплень. І навіть родина Замойських, яка отримала владу над Плоскировом у XVIII столітті, доклала чимало зусиль для відродження життя населених пунктів держави, проте відновлювати замок та укріплення у місті не стала. І вже пізніше, за часів Російської імперії, на одному із перших планів міста, складеним подільським землеміром Дятловим у 1800 році, жодних зображень залишків оборонних укріплень не бачимо.

Ось так зникли з лиця сучасного Хмельницького і замок, і укріплення тих часів, а допомогти нам можуть у реконструкції більш чіткої картини тогочасної містозабудови лише археологічні дослідження історичної частини міста.

Вадим ГЛЕМБОЦЬКИЙ

 

Від редакції: Шановні читачі! Ми започатковуємо нову рубрику – «Ретро» – у якій розповідатимемо про історію нашого міста. Якщо вам цікава історія Хмельницького, ви знаєте щось особливе про місто чи його мешканців – пишіть на vsimgazeta@gmail.com (з приміткою в темі «Для рубрики «Ретро»). Цікавимося Хмельницьким разом!

 

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі (1)
  • Anonymous

    Здорово! Не знал, что у нашего вроде бы провинциального городка такая богатая история...
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Хмельницького за сьогодні
19:31 Євро підскочив. Офіційний курс валют на 19 жовтня 19:04 Частина доріг Хмельницького може перейти в державну власність. Що це означає (КАРТА) stars 18:34 На яких вулицях Хмельницького відключатимуть світло 19 жовтня (АДРЕСИ) 18:01 Найдорожчі квартири у Хмельницькому: як виглядають і за скільки продають stars Від читача 15:03 Як працює російська пропаганда в Латвії 17:30 Сенсація дня: "Агробізнес" переміг харківський "Металіст" 17:05 Різко потепліє, а тоді вдарить заморозками: свіжий прогноз погоди photo_camera 16:50 АвтоМанія на Окей ФМ: стартував новий проєкт до дня автомобіліста 16:08 На Хмельниччині “ВАЗ” зіткнувся з комбайном. В лікарню забрали 16-річного хлопця 15:33 Один мікрорайон Хмельницького залишився без води: як надовго 15:17 Нові правила в “Укрзалізниці”: нагадуємо, що зміниться для пасажирів з 21 жовтня 14:35 На Хмельниччині +251 новий випадок COVID. Померло шестеро хворих 14:11 На Хмельниччині поліцейські врятували ледве притомного 17-річного хлопця після ДТП 13:57 Жіноче здоров’я. У якому віці та для чого вести доньку до дитячого гінеколога 13:25 На Хмельниччині водій “ВАЗу” збив дитину на велосипеді 13:04 Стрілянина у Путіна в Хмельницькому: як триває розслідування stars 12:35 Хмельницькі патрульні розшукують свідків двох ДТП 12:17 Де у Хмельницькому відключають воду 18 жовтня 11:45 Рейтинг найкомфортніших міст України: на якому місці Хмельницький 11:00 Скільки хмельничан вакцинувались від COVID-19: останні дані
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому
keyboard_arrow_up