Від Проскурівської школи до базового медичного коледжу: історія закладу
-
Заклад заснували у 1923 році.
-
Спочатку тут готували фахівців по догляду за хворими.
-
Згодом — помічників лікарів й акушерів.
Хмельницький базовий медичний коледж заснували у 20-х роках XX століття. За понад 100 років роботи заклад розвинувся від школи для підготовки доглядальників за хворими людьми до навчання фахівців із 50 країн світу. Розповідаємо історію заснування навчального закладу.
Історія заснування
Приводом до заснування Хмельницького базового медичного коледжу стали наслідки війни. У 20-х роках минулого століття у Проскурові панував голод, холод, розруха, активно розвивалися інфекційні й венеричні хвороби, а медичні заклади занепадали. Тому у 1923 році й вирішили відкрили Проскурівську школу з підготовки персоналу для догляду за хворими. Приміщення свого не було, тому спочатку заняття проходили в приміщеннях «Губпрофобра», а потім в одній із трудових шкіл Проскурова, що розташовувалася на теперішній вулиці Героїв Майдану. Практичні заняття проводилися у лікарні. Вже у 30-х роках закладу надали статус фельдшерсько-акушерської школи, яка готувала фахівців за спеціальностями помічників лікаря та акушерів. Випускники працювали у медзакладах області.
У червні 1941 року відбувся останній випуск фельдшерсько-акушерської школи. Більшість випускників пішли воювати. Після звільнення земель від нацистів, у 1944 році, роботу відновила Славутська акушерська школа. У 1954 році її реорганізували у медичне училище, а за п'ять років його перенесли до Хмельницького.
Спочатку заклад розміщувався у будинку колишньої школи №13 на вулиці Леніна (нині — Героїв Майдану). Та вже у 1963 році будівлю знесли й на її місці побудували обласний музично-драматичний театр імені Старицького. Саме ж училище знову перевели: цього разу у двоповерхове приміщення міської поліклініки.
Приміщення оновили — облицювали плиткою та перепланували внутрішній простір. 1961 року запрацювало акушерсько-медсестринське відділення. Вже за рік — фармацевтичне, у 1967 — фельдшерське відділення. При цьому зуболікувальне функціонувало до 1969 року.
На той час в училищі уже на постійній основі працювали медсестринське, фельдшерське та акушерське відділення. У 1982-1988 роках функціонувало вечірнє відділення з підготовки медичних сестер. Протягом цих років збільшили кількість кабінетів та лабораторій, закуповували обладнання та модернізували технічні засоби навчання.
У 1975 році розпочали підготовку національних медичних кадрів для Азії, Африки та Латинської Америки. З’явилося відділення з підготовки іноземних студентів — за 17 років дипломи отримали 349 іноземців із 50 країн світу.
У 1975 році училище отримало статус базового для Хмельницької та Чернівецької областей, а 1991 року — статус базового для медучилищ Хмельниччини. 1993 року училище увійшло в структуру вищої освіти незалежної України як вищий навчальний заклад I-II рівнів акредитації з правом підготовки фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст».
У 1991 році на базі коледжу з’явилося відділення післядипломної освіти, розпочали підготовку фахівців за напрямком «медико-профілактична справа».
Сучасний медколедж
У Хмельницькому базовому медичному коледжі щороку навчається 700-750 осіб, кадровий потенціал — 60-70 штатних викладачів. У навчальному закладі діє чотири відділення. Студентів навчають сестринсько-акушерській та лікарській справі, готують акушерів та медичних сестер і братів, випускають майбутніх фельдшерів та фармацевтів. Діє відділення післядипломної освіти.
На базі закладу працюють циклові комісії, які проводять освітню й методичну діяльність за певною спеціальністю чи групою спеціальностей у галузі охорони здоров’я. Наприклад, комісія викладачів освітніх компонентів хірургічного профілю об’єднує викладачів хірургії, медсестринства у хірургії, невідкладних станів у хірургії, анестезіології та реаніматології, й інших фахівців, які спеціалізуються на практичній підготовці медичних фахівців в умовах воєнного стану, зокрема у галузі тактичної медицини.
Коледж має у власності п’ятиповерховий гуртожиток, який призначений для розміщення не місцевих студентів, вступників під час вступних випробувань та слухачів відділення післядипломної освіти. Загальна кількість місць — 312, що забезпечує потребу усіх охочих. Гуртожиток «коридорного типу». У кімнатах проживають по три або чотири студенти.
Читайте також:
- Читали лекції для військових УНР: історія найбільшого університету Кам’янця-Подільського
- Понад 30 років готують прикордонників: історія заснування НАДПСУ імені Богдана Хмельницького
- На місці інституту була садиба священника: історія заснування ХКТЕІ
- Один із наймолодших вишів: історія Хмельницького університету управління та права
- Понад 100 років роботи: історія Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії
- Спочатку був просто факультет: історія Хмельницького національного університету
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Читач123