Володарка Пулітцерівської премії та муза УНР: жінки в історії Проскурова

-
Вони прославили місто далеко за океаном.
-
Надихали на патріотичні звершення та керували.
-
У жіночий день, 8 березня, пригадайте видатних жінок Проскурова разом зі vsim.ua.
Хмельницький доволі молоде місто. Однак має свою унікальну історію та визначних постатей, які чимало зробили для розквіту своєї маленької Батьківщини. Серед них - 4 чарівні, успішні та талановиті жінки. В списку навіть лауреатка Пулітцерівської премії та олімпійська чемпіонка. Завдяки їм про наше місто чули далеко за океаном.
У жіночий день, 8 березня, пригадаємо їх разом зі vsim.ua.
Володарка Пулітцерівської премії - Арієль Дюран
Про Аріель Дюран у Хмельницькому чули багато. Адже вона та сама українка, яка в тандемі зі своїм чоловіком, здобула одну з найпрестижніших нагород в галузі літератури, журналістики, музики та театру. Мова про Пулітцерівську премію. Хоча Аріель вважають американською письменницею, її коріння із Проскурова. Саме тут в 1898 році побачила світ маленька дівчинка Хая Кауфман (справжнє ім'я жінки). За три роки батьки Хаї емігрували до США. Там дівчина вступила до нью-йоркської школи «Феррер Модерн Скул». Де зустріла своє кохання. Ним став учитель цієї школи. Вільям Дюран.
Історія пари виняткова. Проти їхніх стосунків були всі. Школярка і викладач - не зважали. За два роки після знайомства Віл Дюран залишив посаду, щоб одружитися з Арієль. Дівчині тоді було лише п'ятнадцять років. В тандемі ця парочка була здатна на все.
-
Разом з чоловіком вони створили багатотомну енциклопедію «Історія цивілізації». За це отримали Пулітцерівську премію. Кажуть, що за життя вони були не розлучні. Навіть світлин самої Арієль фактично не збереглося. На всіх знімках, які дійшли до нас - вона з чоловіком, - розповідає краєзнавець Сергій Єсюнін.
Життя Арієль Дюран обірвалося 25 жовтня 1981. А вже 7 листопада того ж року не стало і Вілла Дюрана. Друзі пари в один голос стверджували, що він не витримав розлуки із коханою і пішов за нею на небо.
Піаністка від Бога - Берта Маранц
Ще однією відомою хмельничанкою з єврейським корінням була прославлена піаністка Берта Маранц. Народилася вона в 1907 році у Проскурові. Як і своя попередниця Аріель Дюран, Берта переїхала із міста у трирічному віці. Далі її доля нерозривно пов'язана з Одесою. Хоча протягом життя жінка не забувала про своє коріння і часто відвідувала Проскурів з концертами.
-
Берта зі славного роду Маранців. Соломон Маранц, який володів у Проскурові цукровим заводом - її родич. На місці, де зараз знаходиться ляльковий театр, раніше був будинок Маранців. Берта була дуже талановитою дівчиною. Вона прославила свою родину і Проскурів далеко за межами країни. Її знаменитими басами захоплювали найсуворіші критики. Також вона була досить вправним педагогом і виховала не одного талановитого піаніста, - розповідає Сергій Єсюнін.
Депутатка міської ради - Ірина Коцюбинська
Вся країна знає видатного українського письменника Михайла Коцюбинського. А от його донька Ірина була не менш видатною, говорить краєзнавиць Сергій Єсюнін. Про жінку мало що відомо, однак вона зробила чималий вклад в історію країни та нашого міста. Життя жінки нерозривно було пов'язане із Проскуровом протягом 5 років.
-
Ірина була чудовою літературознавицею та заслуженою працівницею культури. У 1926 році вона переїхала до Проскурова із Чернігова. Тут прожила 5 років. Була навіть депутатом нашої міської ради.
Ірина також спробувала свої сили, як письменниця. Вона видала дві книги спогадів про свого батька. Нотатки, яких, до речі, також почала робити у Проскурові.
Краще сопрано Європи - Катерина Рубчакова
Також в цьому контексті, за словами Сергія Єсюніна, не можна не згадати краще європейське сопрано, відому співачку та акторку Катерину Рубчакову. Цю жінку по праву вважали «Примадонною» театру Галичини. Хоча вона й уродженка Тернопільщини, але залишила помітний відбиток в історії Проскурова. Її вважали музою УНР. Акторка часто давала благодійні концерти та надихала духом патріотизму. Її останній виступ був саме у Проскурові. Померла ця видатна жінка у Зіньківцях на Кам'янеччині.
-
Влітку 1919 року за підтримки УНР новий Львiвський театр почав гастрольну поїздку по Подiллю. В його трупу увійшла й визначна акторка Катерина Рубчакова. Саме у Проскурові вiдбувалися вистави, в яких востаннє у своєму житті брала участь ця видатна жінка. Більшість з них були благодiйними для козакiв армiї УНР та людей, які не мали чим заплатити, - розповідає Сергій Єсюнін.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
-
Вова Площинскийну про музу Я аж просльозився Ви трiшки редактуйте Бо подам в суд. Вашу контору