Хмельницькі притулки для тварин переповнені, собакам і котам бракує їжі: що буде далі
-
Місцеві притулки для тварин переповнені.
-
Чимало безхатьків привозять із зони бойових дій.
-
Через міграцію люди покидають улюбленців на вулиці.
-
Яка ситуація з безпритульними тваринами у місті?
Викинули із сім’ї, сама втекла або ж просто народилася на вулиці - у Хмельницькому часто можна помітити безпритульну тварину. Переважно – собак. Волонтери забирають хвостатих або ж їм привозять самі люди. І ця кількість з початком повномасштабного вторгнення лише зросла: все тому, що громадяни переїжджають і не мають змоги, або ж просто не хочуть забирати із собою улюбленця.
Та місця у притулках закінчуються. Бракує й їжі. Регулярно привозять евакуйованих тварин. Усіх треба стерилізувати, обробити від кліщів та бліх, вакцинувати. Розповідаємо про ситуацію у місцевих притулках і з якими проблемами зіштовхуються волонтери.
Переїжджають й покидають
У притулку для тварин громадської організації «Врятуй життя» наразі проживає приблизно 180 собак. Кількість постійно змінюється: одних віддають в добрі руки, якісь тварини помирають, приймають волонтери до себе і евакуйованих чотирилапих із зони бойових дій.
З початком повномасштабного вторгнення, особливо собак, побільшало в 2,5 рази. Люди переїжджають в інше місто або країну. Своїх улюбленців залишають. Хтось привозять до притулку. Є такі, які просто покидають у себе на подвір’ях.
– На початку повномасштабного вторгнення російської федерації, отоді в нас різко зросла кількість тварин. До лютого 2022-го в нас було 70 собак, зараз в нас їх 180. Люди масово виїжджали, лишали на сусідів, сусіди також виїжджали тварин віддавали або вивозили. В принципі це явище є і зараз і це велика проблема. Останнім часом до мене телефонує дуже багато людей, внутрішньо-переміщені особи, приїхали деякі з сіл Хмельницької області: пожили й поїхали десь далі, але залишили своїх тварин, – розповіла у коментарі vsim.ua голова організації «Врятуй життя» Олена Голубнича.
У їхному притулку наразі лише два працівника. Шукають третього. Люди працюють позмінно: прибирають, годують, лікують, возять на щеплення, випускають погуляти. Та вольєри – заповнені. У деяких, хоч вони і порівняно просторі, по декілька собак. У котів є свій окремий будиночок. Наразі там 40 хвостатих. Ще 10 – на платних перетримках. Переважно це ті тварини, які на даний час сильно хворіють і їм потрібен цілодобовий догляд.
Сюди приймають і евакуйованих тварин. Частково із харчуванням і речами першої необхідності хмельницьким волонтерам допомагають різні благодійні фонди або ж самі люди. Та через збільшення кількості тварин зростають і потреби у самому притулку.
– Нам потрібні м’які корма для котів у великій кількості, адже сухі корма ми періодично отримуємо від благодійних фондів в якості підтримки, допомоги й саме ми отримали трішки сухих кормів для собак, але вони досить швидко закінчуються.
Викидають на смітники
Ще один притулок для тварин у Хмельницькому облаштувала громадська організація «Покинутий Ангел». Його власники з 2013-го допомагають безпритульним. Спочатку хвостатих було декілька десятків. З початком повномасштабного вторгнення вони відкрили повноцінний притулок. Наразі тут 183 собаки. 50% – евакуйовані з Харківського, Сумського, Херсонського напрямків. Днями привезли із Торецька. Інші 50% – це місцеві хвостаті безхатьки.
Опиняються вони на вулиці, каже власниця притулку «Покинутий Ангел» Раїса Мельницька, саме через халатність самих людей. Неодноразово бачила, як цуценят або кішку з кошенятами люди приїжджають і викидають на місцеве сміттєзвалище.
– Грузевиця, Осташки, Чорний Острів – їдуть на роботу, стали біля мусорки, швирк собак і поїхав. Та ж сама ситуація і з котами, – каже волонтерка.
Тварини у притулку опиняються з різних причин: деякі люди самі віддають. Раїса Мельницька розповіла журналістці vsim.ua: днями їм повернули собаку, яку люди взяли додому півтора місяці тому з притулку.
– В нас була ситуація: півтора місяця назад в нас взяли собачку, все ніби добре і люди не дзвонили, проблем не було, а потім нам її просто повернули. От уявіть: собака півтора місяця прожила в сім’ї, в квартирі і її повертають в притулок. І вона просто цілу ніч просиділа під каліткою в притулку. Дивитися на це просто було жахливо.
фото для ілюстрації із соціальних мереж prutylok_pokunytyu_angel
Стерилізація, як метод зменшення популяції
Наразі у Хмельницькому діє програма безкоштовної стерилізації безпритульних тварин. Цим займається комунальне підприємство «Спецкомунтранс». Цьогоріч з міської казни виділили коштів на 1 015 стерилізацій. Щомісяця, орієнтовно, відбувається по сотні операцій. Однак не завжди це допомагає зменшити кількість хвостатих безхатьків. Все тому, що через повномасштабне вторгнення люди масово покидають своїх улюбленців та виїжджають з міста. Тварини розмножуються, стають агресивні, збираються у зграї та навіть можуть нападати на людей. Про це журналістці vsim.ua розповів директор Центру поводження з тваринами КП «Спецкомунтранс» Олександр Ченаш.
– Є проблемні собаки, агресивна поведінка. І ми потихеньку укомплектували: зараз 180 собак знаходиться при хнормі 50. В кожному вольєрі по 4-5 собак. І ці собаки не підпадають під те, щоб їх випустити. Та собака мусить там доживати. Буває таке, що люди приїжджають, беруть на охорону, офіційно все. Ця чисельність у нас постійно зростає: через повномасштабне вторгнення дуже багато собак попало до нас зі сходу України. Але ж місто не велике. Перспектива яка для собак? Випустити на вулицю? Навіть, якщо вони будуть стерилізовані, то зіб’ються в зграї. В нас проблема в тому, що не вистачає місця. Волонтери виручають, але в них теж все забито.
Стерилізація не допоможе, якщо люди не будуть відповідальними, – каже Олександр Ченаш. На підприємство часто телефонують люди і скаржаться на бродячих тварин. Або ж навіть просять комунальників приїхати забрати новонароджених цуценят і кошенят. Однак вони ще занадто малі для стерилізації, а у Центрі поводження з тваринами місць уже теж немає.
– Ми кожну осінь зіштовхуємося з тим, що дачники утримують котів, собак, як тільки похолодало, зібрали врожай – самі тікають в місто, а тварин, в кращому випадку, відв’язали і скинули. В селах собаки народжують, приїхали в ящику лишили і все. Або прийшли прив’язали під стінами притулку і все, – каже Олександр Ченаш.
Міський притулок для тварин = вирішення проблеми?
Не один рік в Хмельницькому ведуть розмову про будівництво міського притулку для тварин. Уже навіть відвели територію та виділили кошти, однак через повномасштабне вторгнення будівництво зупинили. Попередньо там могли би проживати близько 450 собак та кішок. Детальніше про це – тут. Однак це не допоможе вирішити проблему, якщо безпритульних лише більшатиме - їх нікуди буде селити. В Центрі поводження з тваринами кажуть: люди мають бути відповідальні. Домашніх улюбленців треба чіпувати, щоб можна було відслідкувати власника, раптом тварина загубиться або притягнути до відповідальності тих, хто просто викинув на вулицю собаку або кота.
– В нас є різні організації, які дивляться за тваринами. Але за всіма не вслідкуєш. Через те, що немає власника у тварини. Взяти всіх під контроль – нереально. Треба міняти всю систему. Спочатку має бути реєстрація, чіпування. Він викинув – власника знайшли, покарали. Адже 20% собак, яких ми відловлюємо, це домашні тварини.
Читайте також:
Новий притулок для тварин у Хмельницькому: що зараз з будівництвом
На Хмельниччині невідомі випустили з притулку більше 100 собак-безхатьків
Для кошенят із зони бойових дій шукають дім у Хмельницькому
Собака хмельницького військового рік жила в Маріуполі. Історія порятунку Афіни
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Tereshenko
Buzhok
Tereshenko
Читач62 reply Tereshenko
Buzhok reply Tereshenko
Читач123 reply Tereshenko
Tereshenko reply Читач123
Tereshenko reply Tereshenko
Олександр Лозяний reply Tereshenko
Marina Amika
Tereshenko reply Marina Amika
Читач62 reply Tereshenko
Marina Amika reply Tereshenko
Tereshenko reply Marina Amika
Marina Amika reply Tereshenko
Про депутатів - їх обирає народ, щоб вони вирішували питання соціального і економічного життя, розвивали регіон і країну, і такі як Аміка турбуються про це і висловлюють ідеї які можна обсудити і зробити якісь висновки, винести рішення. А такі як якісь терещенки тільки вміють нити і чекати, поки ім як собакам видадуть у мисці щось поїсти і посадять на цеп біля буди. Тому певно і на волонтерів такі злі, що ті про тварин турбуються, а не про них
Tereshenko reply Marina Amika
Tereshenko reply Marina Amika
Tereshenko reply Marina Amika
Buzhok reply Tereshenko
Читач62 reply Buzhok