Кольору сонця, запашні та ароматні…На прилавках Хмельницького не так давно з’явились дині. Але ціни ще "кусаються". Продавці кажуть, привозять з Херсона. Хтось вже вдосталь встиг ними наїстись. Проте є такі, що бояться. Бо ж кажуть, що в привезених фруктах можуть бути нітрати. Журналісти vsim.ua вже перевіряли на нітрати ранню полуницю. Тепер на їх вміст вирішили дослідити дині. «Затарювались» у супермаркеті, кіоску і на центральному ринку. Всі зразки занесли у спеціальну лабораторію. Що знайшли в дині, читайте далі.
Де і за скільки
Дорожче в супермаркеті
Закупи вирішили робити у супермаркеті «Таврія В», що в ТРЦ «Kvartal». На вітрині залишилось дві невеличкі за розміром дині. Обирати ні з чого. Ціна за кілограм – 16,96 гривень. Вказано виробника – Україна. Шукаємо продавця і просимо, аби відрізав половину. Частинка заважила нам на 29,99 гривень. Всередині плід виявився недостатньо достиглим і зеленкуватим.
В кіоску дістали з-під прилавка
Знайти диню у спеціалізованих на фруктах та овочах кіосках виявилось складно. Вирішили перевірити магазин «Фруктовий рай, що на проспекті Миру навпроти «Темпу». На вітрині дині не виявилось. Та є цінник – 18,90 гривень за кілограм. Запитали продавчині. Жінка відповіла, що є уцінені і дістала звідкись, щоб показати нам. Запропонувала дві з розміром у маленький кулачок. З вигляду – зморщені і трохи підгнилі. Говорить, що українські, привезені з Херсону. Взяли менш зіпсовану, за яку заплатили 6,70 гривень.
На ринку – найдешевше
Найбільший вибір динь знайшли на центральному ринку. Можна вибрати різні за розміром і формою. Більш стиглу може допомогти обрати продавець, якщо не розбираєтесь. За кілограм тут просять 15 гривень. Чоловік каже, що диню привезли теж з Херсону. Один спілий плід заважив нам на 19,15 гривень. Тут вона виявилась найбільш стиглою – ароматною і з оранжевим відтінком по краях.
Як перевіряли на нітрати
Усі дині ми принесли до лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи №1 Хмельницької міської державної лікарні ветеринарної медицини. Експерти на спеціальному приладі вимірюють вміст нітратів у продуктах. Перевірити один зразок можна за п’ять хвилин. Для експерименту достатньо десяти грамів.
Ветсанексперт Ірина Муляр спочатку протирає і промиває дині під проточною водою. Тоді з кожної вирізає по кілька шматочків, які подрібнює на тертці. Далі до маси наливають спеціальний розчин алюмокалію і розмішують. За словами Ірини Муляр, це дозволить нітратам «проявитись». Потім рідину ставлять під стаціонарний нітратомір і засікають три хвилини. Результат висвічується на дисплеї.
Крім вмісту нітратів, дині перевіряють і на органолептичні показники. Простіше кажучи, дивляться на зовнішній вигляд – аби не було підгнилих, пом’ятих, з грибком чи цвіллю. Такі до продажу не допускають.
Що показали дослідження
Десять хвилин і вже є результати дослідження. Першими з наліпкою «А» ми перевірили половину дині, яку купили в супермаркеті «Таврія В». Там нітратомір зупинився на позначці 11,46 мг/кг. Це найнижчий вміст нітратів з усіх зразків, які ми принесли. Тоді як допустима норма конкретно для дині складає 90 мг/кг.
Другим зі стікером «В» ми перевірили маленьку і трохи зіпсовану диню з кіоску «Фруктовий рай». Прилад показав вміст нітратів 22,1 мг/кг. Останнім перевіряли зразок «С», який перед цим взяли з прилавку на центральному ринку. Динька з базару показала найвищий результат - 32,3 мг/кг.
Перевірити баштанні можна за 6,32 гривні. В лабораторії кажуть, це сталий тариф і єдиний по всій Україні. Ветсанексперти мають досліджувати кожен новий товар, який виставляють на прилавки. Якщо це ягоди, овочі та фрукти – перевіряють на нітрати.
- Якщо є перевищення, то пишемо акт і знімаємо з виробництва. Був в нас випадок, коли підприємець привіз партію вишень, які пахли бензином. Хай вдома що хоче з ними робить, але на базарі їх продавати не буде, - каже Ірина Муляр.
Для кожних овочів, ягід та фруктів визначені свої допустимі норми місту нітратів. Для дині - це 90 мг/кг.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.