“Кудись подівся COVID”: з якими скаргами хмельничани йдуть до лікарів під час війни
- Сезонні хвороби відійшли на задній план, проте з’явилися нові скарги.
- З чим хмельничани йдуть до лікарів під час війни?
- Запитали в сімейних лікарів і педіатра.
ГРВІ, загострення хронічних хвороб та сезонна алергія - найпоширеніші проблеми, з якими стикаються навесні. Проте цьогоріч на прийоми приходять з іншими скаргами. Лікарі кажуть, деякі хвороби загострюються на тлі стресу. Про те, як зберігати внутрішній спокій під час війни, можете дізнатися в матеріалі Як не посивіти під час війни: поради від хмельницьких психологів.
Хвилювання все ж призводять до інших проблем, з якими хмельничани йдуть до лікарів. Причому часто вік пацієнтів не відповідає виявленому захворюванню. На що хворіють хмельничани в умовах воєнного стану? Про це журналістка vsim.ua запитала в сімейних лікарів та педіатра. Адже від недуг нині страждають і дорослі, і малі.
У чоловіків - високий тиск, у жінок - безсоння
Директор ЦПМСД №1 та сімейний лікар Валентина Гесаль каже, що під час війни потік пацієнтів в амбулаторіях зменшився вдвічі. За словами медика, тепер містяни не звертаються за будь-якими скаргами до лікарів. А приходять на прийоми лише тоді, як їх щось дійсно турбує.
У тенденціях сьогоднішніх захворювань стало менше випадків COVID та ГРВІ. Лікарка говорить: раніше практично 70% пацієнтів були з ознаками гострої респіраторної вірусної інфекції. Тепер же картина інша.
-
У нас зменшилася кількість пацієнтів майже вдвічі, якщо не втричі. Наразі більше консультуємо телефоном. По-перше, кудись подівся COVID. Можливо, через те, що багато людей зараз виїхали чи бояться пересуватися вулицями. Але із ГРВІ та підозрами на коронавірус звертається значно менше людей. Зараз більше пацієнтів з високим тиском і тривожними розладами. Декого почали турбувати панічні атаки.
-
Ми виконуємо кардіограму, проводимо забір аналізів. Проте все одно пацієнтів стало менше. Чесно кажучи, зараз люди просто соромляться через якісь незначні скарги звертатися. Я думаю, що у зв'язку з повномасштабним вторгненням люди трішки переосмислили свої проблеми і менше стали турбувати лікарів. Адже в порівнянні з тим, що робиться в нас на Сході і на Півночі - деякі проблеми стали відходити на інший план, - каже Валентина Гесаль.
Також медик розповідає, що вікова категорія деяких пацієнтів не співпадає з їхніми проблемами зі здоров’ям. Наприклад, чимало чоловіків віком від 35 до 40 років скаржаться на підвищений тиск. Водночас серед жінок лікарка помітила одну й ту ж саму скаргу - безсоння. “В однієї чоловік воює, в іншої син. Тому й не можуть спати”, - каже Валентина Гесаль.
Сімейна лікарка говорить і про переселенців, які часто звертаються до амбулаторій. Основні причини - рутинні щеплення для дітей та тривожні стани в дорослих.
Через хвилювання у хмельничан виникає гіпертонічний криз
Богдан Скринько - сімейний лікар, в якого теж поменшало пацієнтів з COVID. Натомість медик каже: збільшилося тих, хто має проблеми з серцево-судинною системою. Хмельничани все частіше приходять із гіпертонічним кризом та іншими хронічними захворюваннями. Все це, за словами лікаря, загострюється саме через стрес.
Медик говорить, що серед його пацієнтів є і ті, хто страждає на неврологічні та виразкові хвороби. Крім того, додає Богдан Скринько, вік деяких захворювань помолодшав. Наприклад, серед його пацієнтів чимало жінок від 40 до 60 років із гіпертонічним кризом.
-
Зараз найчастіше - це гіпертонічний криз у хмельничан на тлі ситуації в країні. Всі хвилюються, тому й так виходить. Оскільки минулого року в цю пору в нас був COVID, то зараз можна сказати, що його все ж менше. Все-таки з ним трішки поборолися і завдяки вакцинації маємо результат.
-
Серед моїх пацієнтів є і переселенці. Вони найчастіше приходять із хронічними захворюваннями. Скажімо, з цукровим діабетом. Часто звертаються стосовно бустерної дози вакцини проти COVID, - розповідає Богдан Скринько.
Через стрес у дітей проблеми із сечовипусканням
Війна, сирени та хвилювання зображається і на здоров’ї дітей. Про це розповідає педіатр Катерина Макончук. Пацієнтів лікарка наразі має менше, ніж до повномасштабного вторгнення. Разом із тим, продовжує консультувати онлайн.
На прийом до лікарки приводять дітей з алергіями, що характерно для весняного періоду. Із поширеною раніше ГРВІ до педіатра нині не звертаються. У малечі виявляють ларингіт та розлади травлення.
Проблема із сечовипусканням та енурез - ось що лікарка помітила серед своїх пацієнтів під час війни. Батьки кажуть: часто це стається саме після сигналу тривоги. А от серед підлітків Катерина Макончук фіксує проблеми зі сном та тривожність. Все це лікарка пов’язує зі стресом, з яким сьогодні стикаються і дорослі, і діти.
-
Проблеми із сечовипусканням та енурез виникає в дітей через повітряні тривоги. Це стається з дітьми, віком приблизно 6 років. Це не є нормою. Підлітки ситуацію в країні теж важко переживають. У них є проблеми зі сном, як і в менших моїх пацієнтів. Також звертаються із розладами травлення. Діти сидять вдома, нервують і їдять все підряд.Тому маємо такий результат, - каже Катерина Макончук.
Педіатр з Хмельницького приймає на огляд і дітей переселенців. Каже, всі приїжджають цілі. Тож лікарка їх обстежує й за потреби проводить рутинні щеплення.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Оленка Альонка
Тетяна Петровп
Анжеліка Вегеш
Іванна Борецька
Тетяна Петровп reply Іванна Борецька
Іванна Борецька reply Іванна Борецька
Тетяна Петровп reply Іванна Борецька