Сьогодні всесвітній день пам’яті жертв СНІДу. Скільки людей хворіє на Хмельниччині

Сьогодні всесвітній день пам’яті жертв СНІДу. Скільки людей хворіє на Хмельниччині
Фото ілюстративне
  • Третя неділя травня — день, коли світ згадує людей, які померли від СНІДу. 

  • Символом руху проти хвороби є червона стрічка. 

  • Розповідаємо чому важливо регулярно перевіряти свій ВІЛ-статус, скільки людей хворіє в світі, Україні та в Хмельницькій області, а також про унікальний портрет борця з епідемією, який створили з тисяч фото. 

Щорічно в третю неділю травня відзначають Всесвітній день пам’яті жертв СНІДу. Розповідаємо як виникла хвороба, чому важливо перевірятися на ВІЛ та скільки людей хворіє на Хмельниччині. 

Історія 

Саме в Африці, як вважають медики, СНІД з'явився вперше. Вважається, що люди заразилися ним від зелених мавп. Перші згадки про СНІД з'явилися в 1980-х, і незабаром це захворювання стали називати «чумою XX століття».

День пам’яті жертв СНІДу заснували у Сан-Франциско (США) в 1983 році.  Тоді цю хворобу називали чумою XX століття. За кілька років з'явився символ руху проти цієї хвороби — червона стрічка.

Відео дня

Метою цього дня є не тільки вшанування осіб, що померли від цієї хвороби, але й привернення уваги суспільства до проблем розповсюдження пандемії ВІЛ/СНІДу, дискримінації та порушення прав ВІЛ-інфікованих. 

Що таке ВІЛ та СНІД

ВІЛ-інфекція – хронічна інфекційна хвороба, що розвивається внаслідок інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) та характеризується прогресуючим ураженням імунної системи. 

Синдром набутого імунного дефіциту (СНІД) – кінцева стадія ВІЛ-інфекції, що проявляється розвитком тяжких опортуністичних інфекцій (вірусних, бактеріальних, паразитарних) і/або злоякісних новоутворень. 

При ВІЛ-інфекції повільно, але неухильно руйнуються незамінні компоненти імунної системи, і на певному етапі стає неможливим формування ефективної імунної відповіді не лише щодо ВІЛ, але й інших збудників.

Але необхідно пам’ятати: якщо ВІЛ-позитивна людина отримує спеціальні ліки – антиретровірусну терапію (АРТ) – вона може жити повноцінним життям, працювати, мати здорових дітей. 

У світі інфіковані 42 мільйони людей 

Згідно зі статистикою Всесвітньої асоціації охорони здоров'я, на планеті живе понад 42 мільйонів чоловік, інфікованих вірусом імунодефіциту (ВІЛ), і щодня ця цифра збільшується ще на 14-15 тисяч. Більшість ВІЛ-інфікованих — молоді люди у віці до 30 років. За останні 25 років від СНІДу померло близько 25 мільйонів чоловік.

Кожної години у світі інфікується вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) понад 300 людей. Від хвороб зумовлених ВІЛ щодня помирає 5,5 тисяч людей. 

Епідемія ВІЛ/СНІДу не минула і Україну. Розпочавши свій сумний відлік у 1987 році, епідемія ВІЛ/СНІДу забрала тисячі життів наших громадян.

За даними МОЗ Україна сьогодні посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. На початок 2022 року в Україні проживало 244 877  людей із ВІЛ (понад 40 тисяч з них — на непідконтрольних Україні територіях). Водночас знають про свій статус лише половина від кількості людей, які живуть з ВІЛ.

Щодня в Україні в середньому реєструється 33 випадки захворювання на ВІЛ, 9 – на СНІД. За тридцять три роки української незалежності СНІД забрав життя більше 50 тисяч українців.

Скільки людей має ВІЛ на Хмельниччині

За чотири місяці 2023 року у Хмельницькій області від СНІДу померло 14 людей. Згідно даних Центру громадського здоров’я МОЗ України з січня по квітень цього року на Хмельниччині зареєстрували 67 ВІЛ-інфікованих. Станом на 1 квітня цього року в області 2 013 людей отримують антиретровірусну терапію.

У цей же час тисячі ВІЛ-позитивних українців борються за життя. За останні кілька років динаміка прийому антиретровірусної терапії показувала невпинний зріст. Щороку збільшувалась кількість людей, які приймали ліки, і на початок 2022-го більше 130 000 пацієнтів із ВІЛ отримували лікування.

Після вторгнення росії в Україну кількість пацієнтів, які отримували лікування, на початок 2023 року становила 121 189 людей.

Унікальний портрет

На знак підтримки тих, хто бореться з хворобою, до Всесвітнього дня пам’яті померлих від СНІДУ в Україні представили унікальний портрет борця з епідемією ВІЛ/СНІДу. Особливість цього портрета в тому, що його створив штучний інтелект, розмістивши на свій високотехнологічний смак у кожній клітинці фото людей, які щодня борються і перемагають хворобу.

— Саме ці люди, які щодня перемагають ВІЛ/СНІД в Україні попри будь-які обставини й небезпеки, склали символічний портрет ВІЛ-ПЕРЕМОЖЦІВ. За його кожною клітиною криється світлина конкретної людини – так само, як і за цифрами зі статистики криються конкретні люди, які щодня борються зі страшною хворобою, — кажуть медики. 

Фото борця з епідемією. яке створив ШІ

Штучний інтелект на основі 772 унікальних фото команди «100% ЖИТТЯ» згенерував узагальнений образ. Його назвали «Вікторія, яка перемагає епідемію СНІДу». Для його створення використали близько 3 тисяч світлин.  

— Штучний інтелект обрав саме жіночий образ, оскільки кількість жіночих світлин була набагато більшою, аніж чоловічих – тисячі жінок працюють у медичні системі та пацієнтських організаціях України з боротьби із ВІЛ/СНІДом, – розповідає Дмитро Шерембей, голова Координаційної ради благодійного об’єднання «100% Життя».

Фото, з яких складено образ, можна роздивитись онлайн, завантаживши повнорозмірний портрет за посиланням.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up