З початку 2017 року в Україні почала діяти реформа сімейної медицини. Відтепер кожен хмельничанин має обслуговуватися в сімейного лікаря. А вже той, за потреби, направлятиме на необхідні обстеження та до вузьких спеціалістів. Сімейні лікарі, дільничні терапевти та педіатри мають приймати пацієнтів у окремих амбулаторіях. Тому в першу чергу взялися за те, аби зробити медицину “ближчою до людей”. Та це лише перший крок у реформі. На державному рівні досі не визначились, як будуть заключатися договори з лікарями та як фінансуватиметься первинна медико-санітарна допомога.
У місті запланували створити 23 амбулаторії і розмістити у всіх мікрорайонах. 8 з них вже розташовані на базі поліклінік, 9 - розкидані по місту. Цього року взялись за ремонт ще шістьох приміщень, в які протягом двох років переселять сімейних лікарів. Це амбулаторії на Гречка 12, Волочиській 6, Зарічанській 30, Зарічанській 4 та Залізняка 34/1.
Одна з капітально відремонтованих амбулаторій сімейної медицини вже відкрила свої двері у Ружичній. З 4 вересня терапевти та педіатри приймають у ній мешканців мікрорайону. Раніше 9000 дорослих та 1000 діток обслуговувались або у поліклініці № 4, або в дитячій поліклініці.
- Я живу на Смотрицького, то зовсім поруч. Сюди пішки доходжу, а в поліклініку треба було добиратись. Тут зручніше, хоча мені до невропатолога все одно в поліклініку треба їздити. Але тут і денний стаціонар є, і аналізи можна, - ділиться думками мешканець Ружичної Михайло Станіславович.
Журналісти vsim.ua вирішили подивитись, як виглядає новостворена амбулаторія та чи стали лікарі “ближчими до людей”.
Раніше у приміщенні по Кам’янецькій, 257/1 знаходилась районна податкова інспекція. Після того як вона переїхала, будівля пустувала. Тоді перший поверх виділили під амбулаторію сімейної медицини. Ремонт почали ще у минулому році. На нього виділили 200 тисяч гривень. Та цих грошей виявилось замало. З бюджету дали ще 180 тисяч. Завершити роботи вдалось лише наприкінці серпня. Меблі для амбулаторії завезли з поліклініки № 4. Зі стільцями та столами допомогли і мешканці Ружичної, бо бракувало.
Відразу при вході в амбулаторію праворуч зустрічає реєстратура. Там вже поставили шафки, де зберігатимуться картки мешканців. Окремо дорослі і окремо діти. Далі по коридору ліворуч кабінет щеплень, маніпуляційний кабінет та кімната денного стаціонару.
Кабінет щеплень ще не оформили, туди мають завезти необхідні вакцини. А от в маніпуляційній вже сидить медсестра, яка може зробити укол, поставити крапельницю або поміряти рівень глюкози в крові.
Ще не повністю облаштувати кімнату для денного стаціонару. Поки там лише одне ліжко, а також кардіограф. Невдовзі обіцяють завезти декілька кушеток.
Ще один кабінет пустує. У ньому по графіку будуть приймати вузькі спеціалісти, а також гінеколог і масажист. Раз на тиждень з поліклініки приїжджатимуть за аналізами. Праворуч по коридору розташувалися два кабінети, де приймають сімейні лікарі.
В новому медзакладі пацієнтів приймають четверо сімейних лікарів. Двоє обслуговують дорослих, ще двоє - діток. Записатись на прийом можна через реєстратуру або в електронній системі Medics. Якщо раніше для того, аби зробити кардіограму або поставити крапельницю, мешканці їхали до поліклініки № 4, то зараз отримати першу допомогу або пройти обстеження, вони можуть в амбулаторії.
- У нас люди зможуть прокапатись, зробити щеплення і дорослим, і дітям, виміряти рівень глюкози в крові. Буде денний стаціонар. Ми можемо зробити будь-які необхідні ін’єкції. І внутрішньовенні, і підшкірні, і внутрішньом’язеві. Є кардіограф, який розшифровує кардіограму для лікарів. Тому не потрібно викликати “швидку”, - пояснює Марина Божок.
Не доводиться тепер далеко везти і маленьких пацієнтів. В амбулаторії кажуть, будуть займатися дітьми від народження. Вже зараз мають 46 немовлят, які народилися у цьому році. Крім того, обслуговуватимуть і тисячу дітей, які проживають у Ружичній.
- Ми надаємо амбулаторну допомогу, обстежуємо, можемо здійснити ЕКГ дослідження. Якщо потрібно, провести фізпроцедури, зробити ін’єкції, є інгалятор. Будемо проводити щорічні медогляди. Також є можливість зробити профілактичні щеплення. Проводитимемо диспансеризацію, тобто будемо слідкувати за дітками, які мають певні захворювання, - розповідає сімейний лікар Тетяна Галко.
Амбулаторія сімейної медицини у Ружичній працює з понеділка по п’ятницю. Години прийому - з 8:00 до 19:00.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Анна Островська
Віра Черевичник
Natalya Larina reply Віра Черевичник
Ilona Kulikovets-Kytsan