Моя 12-річна донька часто скаржиться на головний біль, швидко втомлюється, надмірно пітніє. Але ніяких відхилень у неї лікарі не виявили. Кажуть, що це прояв вегетосудинної дистонії. Що це за хвороба?
З цим запитанням ми звернулися до лікаря-невропатолога Наталії Васечко.
Вегетосудинна дистонія (ВСД) — одна з найбільш поширених патологій у дитячому віці і як синдром виникає при багатьох захворюваннях. Зараз взагалі немає людей, у яких би на певному періоді життя не було б ознак ВСД.
Що таке ВСД
Вегетосудинна дистонія — це не хвороба, це свого роду «збій» в роботі вегетативної нервової системи, яка регулює роботу всього організму. Її можна визначити лише за якимись певними симптомами. При ВСД немає структурних змін у мозкові, методи дослідження не вказують на суттєві негаразди в організмі. Проте людина почувається зле, в неї порушується тонкий баланс між найважливішими відділами вегетативної системи.
Симптоми дистонії
Збій в роботі вегетативної нервової системи проявляється порушеннями внутрішньої рівноваги (кровопостачання, теплорегуляції, травлення). ВСД характеризується багатьма проявами — головний біль, роздратованість, надмірна пітливість, безсоння, тахікардія, зникнення апетиту, оніміння пальців, нудота, потемніння в очах, холодні долоні тощо. В особливо важких випадках — надмірне відчуття страху, так звана «панічна атака».
Група ризику
Схильність до розвитку ВСД може дістатись людині у спадок. Її можуть спровокувати вірусна інфекція або просто незалікована застуда. Сприяє розвитку дистонії стрес, неправильний спосіб життя, слабкий імунітет, нездатність організму витримувати великі навантаження (особливо у мешканців великих міст). Вегетосудинна дистонія може вперше заявити про себе під час гормональної перебудови організму: у підлітковому віці, після годування груддю, під час прийому контрацептивів, у жінок середнього віку — під час клімаксу.
Велику роль у виникненні ВСД відіграють спадкові особливості організму, вроджені вади розвитку і набуті пошкодження центральної нервової системи: травми черепа, інфекції, пухлини. На підлітках може відбитися психоемоційне напруження вдома (алкоголізм у сім'ї, жорстокість з боку рідних), або у школі (конфлікти з вчителями, товаришами), а також розумова перевтома, емоційне виснаження. При цьому страждає найтонша матерія — кора головного мозку.
Методи боротьби
Вегетативна дистонія значно погіршує якість життя людини, тим більше, якщо дистонією страждає підліток. Але вилікувати її таблетками неможливо. З дистонією потрібно боротися іншими методами.
По-перше, встановити правильний режим дня. Спати потрібно 8-9 годин на добу. Кожного ранку робити гімнастику. Знаходитись на свіжому повітрі не менше 2-3 годин на день.
По-друге, займатись спортом. Великі фізичні навантаження не рекомендовані, але кататися на ковзанах, роликах, лижах, велосипеді, грати у настільний теніс, займатись плаванням — дуже корисно. Також можна займатися такими видами лікувальної гімнастики, як йога, каланетика, пілатес.
По-третє, дотримуватись раціонального харчування. Солі калію та магнію поліпшать роботу судин та серця, позитивно вплинуть на нервову систему. Вони містяться у гречаній крупі, вівсянці, абрикосах, шипшині, моркві, фасолі, горосі, баклажанах, цибулі, горіхах. При пониженому тиску, що характерне для підлітків, рекомендується зелений чай, кава. А ось вживання солених продуктів, жирного м'яса, солодкого, випічки краще обмежити.
Інформаційна служба газети «Діловий тижневик «ВСІМ»
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.