Якими будуть зарплати лікарів та що зміниться для пацієнтів: про медицину в 2023 році
- Цього року на медицину в Україні виділено понад 142 мільярди гривень.
- Планують створити заклади для реабілітації та збільшити можливість отримання пацієнтами психологічної допомоги.
- Розповідаємо, які зміни цьогоріч чекають на пацієнтів та лікарів.
У медичній галузі щороку запроваджують певні зміни, що стосуються пацієнтів. Так, наприкінці грудня уряд ухвалив програму медичних гарантій на 2023 рік. Отож, в цьому матеріалі розповідаємо, що зміниться для пацієнтів і для лікарів.
137,7 мільйона на медицину в Хмельницькому
На 2023 рік з бюджету Хмельницького виділили 137 701 304 гривень на галузь охорони здоров’я. Про це розповів начальник управління охорони здоров’я Хмельницької міськради Борис Ткач. В ці кошти заклали зарплати та премії, закупку ліків і медобладнання та ремонти деяких лікарень. Розподілили їх таким чином:
-
2 756 800 гривень з яких — на заробітну плату з нарахуваннями
Відео дня/li> -
400 000 гривень передбачили на премії міського голови кращим медичним працівникам
-
2 821 568 гривень — на придбання медикаментів та виробів медичного призначення, понад обсяг, передбачений програмою медичних гарантій, для стаціонарних закладів
-
11 000 000 гривень — на безоплатний пільговий відпуск лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування
-
3 430 000 гривень — на відшкодування вартості препарату «Глюкагон», виробів медичного призначення та інших витратних матеріалів для індивідуальних глюкометрів дітям, хворим на цукровий діабет, за заявами батьків
-
1 560 000 гривень — на відшкодування вартості лікарських засобів для амбулаторної хіміотерапії хворих на гормонозалежний рак
-
100 000 гривень — внутрішньо переміщеним та/або евакуйованим дітям, хворим на цукровий діабет
-
304 200 гривень — на відшкодування коштів для забезпечення дітей із малозабезпечених сімей дитячим харчуванням
-
1 300 000 гривень — на безкоштовне МРТ для мешканців громади
-
6 032 400 гривень — на невідкладну стоматологічну допомогу мешканцям громади, терапевтичної, хірургічної допомоги та зубопротезування пільговим категоріям населення
-
2 000 000 гривень — на забезпечення учасників АТО/ООС, учасників Революції Гідності, осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих), пільговим зубопротезуванням та лікуванням.
Решту грошей, ще майже 25 мільйонів, витратять за 3 медичні заклади. Як саме - дізнавайтеся в окремому матеріалі.
Зміни для пацієнтів і лікарів
Ще наприкінці грудня уряд ухвалив порядок реалізації програми медичних гарантій на 2023 рік. Нагадаємо, що саме за нею пацієнти отримують медичні послуги безоплатно. Їх закладам оплачує НСЗУ. Все відбувається згідно із затвердженими пакетами.
Отож, на 2023 рік заплановано бюджет понад 142 мільярди гривень. В тому числі 4,7 мільйона виділено на реімбурсацію лікарських засобів (доступність препаратів і послуг для пацієнтів, - прим.автора).
Як повідомляє НСЗУ, цьогоріч програма медичних гарантій буде сфокусована на потребах, які виникають через війну. Програма медичних гарантій-2023 охоплюватиме всі основні види медичної допомоги: первинну, спеціалізовану, високоспеціалізовану, екстрену, паліативну допомогу та медичну реабілітацію. Також медичну допомогу дітям до 16 років та жінкам при вагітності та пологах.
Одним із пріорітетів у 2023 році є медична реабілітація. В країні планують створити потужні реабілітаційні заклади, де люди зможуть отримати комплексні послуги. Крім того, для українців зроблять доступнішу психологічну допомогу. Пацієнти зможуть отримати її у свого сімейного лікаря. Медики вже проходять відповідну підготовку для цього. Про все це розповіла голова НСЗУ Наталія Гусак.
Загалом у Програмі медгарантій на цей рік передбачено 39 пакетів послуг. Серед яких нові - “Секційне дослідження” та пакети для медзакладів на окупованих територіях та в зоні бойових дій. Серед змін – розмежування стаціонарної та амбулаторної реабілітаційної допомоги.
- Відтак за амбулаторні реабілітаційні послуги НСЗУ сплачуватиме 10 820 гривень. А за стаціонарні – 19 769 гривень при наданні реабілітаційних послуг за одним напрямом реабілітації. Якщо пацієнт отримує реабілітаційні послуги одночасно за кількома напрямами, то ставка складе 33 607 гривень, - додають в НСЗУ.
Продовжить розширюватися програма реімбурсації “Доступні ліки”. До неї увійдуть імуносупресивні препарати, тест-смужки для інсулінозалежних та знеболювальні для паліативних хворих.
Тарифи для лікарень від НСЗУ та зарплати медикам
У НСЗУ додають, що попри війну та обмежені ресурси, обсяг гарантованих медичних послуг для українців не зменшений. Саме тому залишилися збереженими пакети послуг, які люди можуть отримати в медзакладах безоплатно.
Серед них пакет “Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя”. За надані послуги медзаклади отримуватимуть 10 820 гривень. Максимальний тариф складе 162 тисячі гривень за лікування недоношених дітей.
Тариф за медичну допомогу при пологах складатиме 15 137 гривень. Для закладів, які надаватимуть комплексні медичні послуги матері й дитині, тариф майже 20 тисяч гривень.
Також збережено тарифи на лікування онкологічних захворювань. За хіміотерапевтичне лікування заклади отримають 36 тисяч. А за лікування дітей від онкохвороб, НСЗУ сплачуватиме закладам до 131 тисячі гривень.
Крім того, у 2023 році збільшено тариф на стаціонарну психіатричну допомогу до 13 151 гривні.
Національна служба здоров’я України також встановила ставку працівників медзакладів за категоріями:
-
для керівників медзакладу та керівників структурних підрозділів – 26 000 гривень
-
для лікарів (крім інтернів) та спеціалістів з вищою немедичною освітою, які допущені до медичної діяльності в медзакладах – 20 000 гривень
-
для середнього медперсоналу – 13 500 гривень
-
інші працівники та інтерни – 6 700.
Нагадаємо, що вже два роки журналістка vsim.ua розповідає вам про молодих медиків Хмельницького. Про це в рамках проєкту - “Лікар до 30”. Дізнатися про таких фахівців більше можете за посиланням.
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів”
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Людмила Мазур
Светлана Гуменная
Віталій Українець
Маріна Башко