Житель Ямполя потрапив у лікарню із ботулізмом. Він у важкому стані

Житель Ямполя потрапив у лікарню із ботулізмом. Він у важкому стані
 • Чоловік наївся консервованих огірків. 

 • Спершу в нього трапився розлад шлунку, а згодом з’явилась слабкість і погіршився зір. 

 • В “інфекційку” він потрапив вже у важкому стані. 

У Шепетівському районі зафіксували випадок отруєння на ботулізм з важким перебігом захворювання. Про це повідомили в Ямпільській селищній раді. 

Відомо, що ще 26 квітня 50-річний чоловік наївся консервованих огірків. Згодом у нього почали розлади травлення, а ще через кілька днів погіршився зір, стало важко ковтати та з’явилась слабкість. Після цього, через 2 дні, чоловік викликав “швидку”.

У нього діагностували ботулізм. Про це розповіла лікарка відділення моніторингу факторів навколишнього середовища Хмельницького центру контролю хвороб Зоя Мамонтова, повідомляє Zaхid.net

Спочатку хворий потрапив до Славутської міської лікарні. Згодом його перевезли до Хмельницької інфекційної. Медики оцінили стан пацієнта як важкий. Йому ввели протиботулічну сироватку і чоловіку стало краще. Нині він все ще лікується. 

Зоя Мамонтова додає, що цього року це вже не перший випадок ботулізму в області. А в 2022 році таких випадків було чотири.

Медики застерігають: ботулізм — харчове отруєння, що може призвести до тяжких наслідків. Водночас, у більшості випадків можна уникнути ботулізму, якщо дотримуватися простих харчових правил.

Причини ботулізму

Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування м'яса, риби, рідше — овочів. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком. Мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в'яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м'яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в'ялені або копчені  продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів вироблених у промислових умовах. Це трапляється у випадку не дотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.

Значно рідше ботулізмом можна заразитись через рани, так само рідко мікроорганізм передається від матері до дитини через грудне молоко. Наразі невідомі випадки ботулізму, пов’язані із уживанням свіжих промитих та правильно проварених чи обсмажених продуктів.

 

Профілактика ботулізму

Щоби вберегтися від ботулізму уникайте споживання:

 • в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби
 • м'ясних та грибних консервів
 • консервів домашнього виробництва
 • якщо не впевнені, що продукти зберігали та/або транспортували належним чином
 • якщо сумніваєтесь у якості продуктів.

Симптоми ботулізму

Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12–24 годин після споживання зараженої їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше (уже через 2 год) або значно пізніше (4 доби і більше). Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період.

Симптоми ботулізму:

 • порушення близького зору — ви не можете читати текст, але добре бачите предмети
 • сильно виражена сухість у роті
 • важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає)
 • підвищена стомлюваність, м’язова слабкість
 • запаморочення
 • короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім — стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп)
 • ураження м’язів шиї та кінцівок.

 

Симптоми ботулізму найчастіше з'являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. У подальшому з'являється порушення зору — одна з найперших ознак ботулізму. Хворого турбує "сітка або туман" перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів. 

Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття "грудки" у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі — усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м'язів.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом — хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках  пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

Читайте також: За тиждень від коронавірусу померли 8 мешканців Хмельниччини

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up