Зростає захворюваність на кашлюк: що потрібно знати хмельничанам

- Майже всі випадки хвороби фіксують серед дітей.
- Лікарі розповіли, як вберегти себе.
В Україні з минулого року росте захворюваність на кашлюк. Зафіксували 52,5 випадків на 100 тисяч населення. За два місяці цього року захворювало 515 осіб. Близько 97% хворих – діти.
Що таке кашлюк?
Це важке дитяче захворювання, яке має легкий механізм передачі збудника. Воно передається повітряно - крапельним шляхом, а також має: високий індекс сприйнятливості (70-90%), важкий клінічний перебіг з тривалим спазматичним кашлем, проявами інтоксикації і ураженням дихальної, серцево-судинної, нервової систем. Реєструють навіть летальні випадки. Зокрема, серед невакцинованих дітей.
У Хмельницькому за 2020 - 2023 роки зареєстрували один випадок кашлюку. В цьому році таких випадків було 18, з них восьмеро хворих госпіталізували в Хмельницьку інфекційну лікарню. Про це розповіла лікар-епідеміолог Хмельницького районного відділу ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Галина Гордєєва.
Про цю хворобу ми вже розповідали на нашому сайті. Зокрема, і про один смертельний випадок, коли внаслідок кашлюку померла дитина.
Наразі епідеміологи озвучують таку статистику серед захворілих:
- 1 дорослий,
- віком до 1 року - 1 дитина,
- 1-4 роки - 4 дітей,
- 5-9 років - 1 дитина,
- 10-14 років - 10 дітей,
- 16 років - 1 дитина.
Що треба знати про кашлюк?
Захворювання викликається бактерією Bordetella pertussis, яка нестійка в навколишньому середовищі, гине при 560 С через 10-15хв, при кімнатній температурі в аерозолі зберігається до 24 годин, чутлива до дезінфектантів та антибактеріальних препаратів. Зараження кашлюком відбувається через повітря.
Далі при потраплянні в дихальні шляхи бактерії розмножуються на слизовій оболонці носоглотки, гортані, трахеї, бронхів, чим викликають довготривалий спазматичний кашель.
Лікарі кажуть: тривалість проявів спазмалітичного кашлю становить від 2-х до 8 тижнів, що супроводжується загальною слабкістю, порушенням сну, приступами кашлю, особливо вночі. Для кашлюку характерна відсутність високої температури та виражених катаральних явищ.
Інкубаційний період від моменту зараження становить від 3 до 14 діб. Джерелом інфекції може бути хвора людина або хворий з стертою формою захворювання. Кашлюк небезпечний ускладненнями як пневмонія, виникнення судом, набряк мозку, гіпоксична енцефалопатія, зупинка дихання. Кашлюк у щеплених дітей перебігає як правило в легкій клінічній формі.
Як вберегтися?
У випадку перших симптомів кашлюка звернутись до сімейного лікаря, обстежитись на кашлюк на 5-7 день кашлю або й раніше при підозрі на кашлюк, особливо якщо був контакт з хворим, отримати лікування згідно рекомендацій лікаря.
Рекомендують:
- одягати дитину по погоді, щоб не допускати перегрівання чи переохолодження,
- зволожувати повітря в приміщенні, де перебуває хворий.
- в організованих колективах не допускати до відвідування дітей з симптомами тривалого кашлю, направляти їх на обстеження до сімейних лікарів.
Надійний спосіб захиститися від кашлюку - вакцинація, яка проводиться дітям згідно календаря щеплень з 2-х місячного віку. Це 4 щеплення, три з них виконуються у віці до 1 року з інтервалом в 2 місяці і четверте щеплення - через 1 рік після останнього в 18 місяців.
Важливо дотримуватись чітких інтервалів між щепленнями, що впливає на стан отриманого імунітету. Щеплення проти кашлюка проводяться дітям тільки до 6 років.
Епідеміологи наголошують: дуже важливо захистити маленьких дітей, особливо до 2 років, так як вони набагато важче переносять захворювання на кашлюк. Щеплені можуть хворіти, але в значно легшій формі.
Читайте також:
- Що задекларували голови МСЕК у Старокостянтинові і Шепетівці
- У Старокостянтинові масово звільняються лікарі: деталі
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дякуємо, що прочитали. Підтримайте автора та редакцію Всім.юа гривнею

Дякуємо за вашу підтримку!
Війна змінила багато всього, але не нашу мету — розповідати правду, яка важлива сьогодні, як ніколи.
Ваша допомога — це не просто фінансова підтримка. Це ваша довіра, яка дає нам сили. Завдяки вам ми створюємо якісні статті, запускаємо нові проєкти та досліджуємо важливі теми.
Ми залишаємося незалежними, щоб служити тільки вам — нашим читачам. Адже журналістика, яка працює для читачів, — це єдиний шлях до правди.
Кожен ваш донат — це крок до розвитку нашої редакції та збереження свободи слова. Дякуємо, що ви з нами! Разом ми робимо важливу справу для Хмельницького та України.