В Україні поширюється кашлюк. На Хмельниччині – один смертельний випадок

- В Україні зростає захворюваність на кашлюк – вже 515 випадків за перші два місяці року.
- Епідеміологи кажуть, найбільше хворіють діти.
- Розповідаємо, яка ситуація в області, що це за хвороба і як вберегтись.
В Україні зростає кількість хворих на кашлюк. За перші два місяці 2024-го вже зафіксували 515 випадків. Для порівняння, за аналогічний період минулого року було зареєстровано 27 випадків. Про це розповіли у Міністерстві охорони здоров’я.
На Хмельниччині тенденція така ж, як і по всій Україні – рівень захворюваність росте. Найбільше хворих серед дітей дошкільного віку та школярів. Епідеміологи кажуть, більшість з них – невакциновані. Розповідаємо, яка ситуація із кашлюком на Хмельниччині.
Скільки зареєстрували випадків кашлюку?
Рівень захворюваності в області почав зростати ще в грудні минулого року. За три місяці на Хмельниччині вже зареєстрували 21 випадок кашлюку. Про це журналістці vsim.ua розповідає лікар-епідеміолог Державної установи «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Лариса Калінер. За її словами, більшість хворих перебувають на амбулаторному лікуванні.
– Кількість нових випадків невелика в порівнянні з Україною та сусідніми областями. Але якщо взяти до уваги, що в 2021-2022 роках взагалі не реєстрували жодного випадку кашлюку, а в 2023 році було всього 11 випадків за цілий рік, то зараз ми бачимо загострення епідситуації, – каже Лариса Калінер.
Як додає лікарка, вже в грудні 2023-го на Хмельниччині було 5 випадків хвороби, тобто майже половина від загальної кількості за рік.
З початку цього року – 21 випадок хвороби. Зокрема:
- в січні – 6;
- в лютому – 3;
- в березні – 12.
Коли ще був підйом захворюваності на Хмельниччині?
Епідеміолог наголошує, що інфекційним захворюванням притаманна періодичність – підйом і спад. До прикладу, для кашлюку характерна періодичність у 3-4 роки.
Відтак Лариса Калінер додає, що востаннє стрибок захворюваності на кашлюк спостерігали у 2019 році. Тоді за рік було зареєстровано 104 випадки.
– Зараз можемо сказати, що наступив рік періодичного підйому захворюваності на кашлюк. Якщо ми порівняємо захворюваність за перший квартал цього року і минулого, то тоді був один випадок, а в цьому році вже 21, – зазначає лікар-епідеміолог.
Найчастіше хворіють діти
На Хмельниччині із 21 хворих, 19 – це діти. Вікові категорії пацієнтів такі:
- До року – двоє хворих;
- Від 1 до 4 років – п’ятеро хворих;
- У віці 5-9 років – п’ятеро хворих;
- У віці 10-14 років – четверо хворих;
- Підлітки 15-17 років – троє хворих.
Як додають в Державній установі «Хмельницький обласний лабораторний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», цього року в області одна дитина померла від кашлюку. Летальний випадок зафіксували у Нетішині. Це було немовля до року. Лікарі кажуть, дитячий організм не зміг впоратись зі збудником кашлюка. А щеплення у малюка ще не було.
Що таке кашлюк і чим небезпечний?
Кашлюк легко поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні. За інформацією МОЗ, ця хвороба є найбільш небезпечною для немовлят. У них вона може протікати важко, є високий ризик ускладнень та смерті.
Старші діти та дорослі зазвичай одужують від кашлюку, але хвороба є виснажливою та сильно ослаблює організм.
Отож, як проявляється хвороба і коли бити на сполох?
Як пояснює Лариса Калінер, найголовніший симптом – кашель. Якщо дитина кашляє більше 5-7 днів, необхідно провести бактеріологічне обстеження незалежно від діагнозу і від того, чи була вона в контакті з хворими.
Лариса Калінер додає, що найефективніше виділити збудника кашлюку в перший тиждень від початку кашлю.
– Рання діагностика дає своєчасність проведення необхідних заходів і не допускає поширення інфекції далі. Це дуже важливий захід. Тому треба, щоб не лише лікарі, а й батьки знали: якщо дитина кашляє більше 5-7 діб і їй нічого не допомагає, то слід провести бактеріологічне обстеження на кашлюк, – каже лікар-епідеміолог.
До слова, зробити це можна і в бактеріологічній лабораторії центру за адресою: Свободи, 4А.
Важливо: теж саме стосується і дорослих, які працюють з дітьми. Мова йде про робітників перинатальних центрів, дитячих стаціонарів, садочків, шкіл, інтернатів чи санаторіїв. Лікарі наголошують, якщо хтось з персоналу цих закладів скаржиться на тривалий кашель з невідомої причини – слід теж зробити обстеження на кашлюк.
Як вберегтися?
За даними МОЗ, усі діти мають отримати чотири щеплення проти кашлюку – у віці 2, 4, 6 і 18 місяців. Також, від кашлюку потрібно вакцинуватися вагітним жінкам у термін від 16 до 32 тижня вагітності незалежно від того, чи вакцинували їх у дитинстві. Це необхідно, щоб захистити дитину від кашлюку в перші місяці її життя до отримання нею вакцини.
Як додає лікар-епідеміолог Лариса Калінер, серед хворих на Хмельниччині лише одиниці, які вакциновані.
Тому наголошують, що надійним профілактичним захистом від захворювань є щеплення. Воно може вберегти від кашлюку або ж полегшити його перебіг і запобігти важких наслідків.
Читайте також:
- Центр рекреації «Берег надії» оновили на 8,6 мільйона: що там є і для кого
- Кожен другий кліщ на Хмельниччині є інфікованим,– головний санітарний лікар області
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дякуємо, що прочитали. Підтримайте автора та редакцію Всім.юа гривнею

Дякуємо за вашу підтримку!
Війна змінила багато всього, але не нашу мету — розповідати правду, яка важлива сьогодні, як ніколи.
Ваша допомога — це не просто фінансова підтримка. Це ваша довіра, яка дає нам сили. Завдяки вам ми створюємо якісні статті, запускаємо нові проєкти та досліджуємо важливі теми.
Ми залишаємося незалежними, щоб служити тільки вам — нашим читачам. Адже журналістика, яка працює для читачів, — це єдиний шлях до правди.
Кожен ваш донат — це крок до розвитку нашої редакції та збереження свободи слова. Дякуємо, що ви з нами! Разом ми робимо важливу справу для Хмельницького та України.
Хмельницький ОЛЦ Міськвідділ
Tereshenko
Ирина L
Tereshenko reply Ирина L
Tereshenko reply Tereshenko
Elena