“Європу” у Хмельницькому відкрило вінницьке товариство “Глоінвест”. Торговий комплекс пропрацював два роки. У 2014-ому його закрили, а приміщення й територія загальною площею 27 000 метрів квадратних стали пустувати. Минулого року в "Європи" з’явився новий власник з новими ідеями.
“Європа” почала працювати 2012-го року на проїзді Геологів 7/1. Офіційно, з перерізанням червоної стрічки, відкрили торговий комплекс 9 червня. Новий критий ринок добряче розрекламували серед підприємців. Комфортом і теплом хотіли переманити базарників з сусідньої “Толкучки”.
Заявив ринок про себе у перший день роботи. Виступали Ірина Білик і «Танок на майдані Конго”. ТОВ “Глоінвест”також отримало підтримку влади. На відкритті з промовами виступали представники міської та обласної рад, облдержадміністрації. У мікрофон говорили про важливість відкриття «Європи» для Хмельницького.
Аби привернути увагу хмельничан, по всьому місту красувалася реклама. Відносно незручне розташування вирішили компенсувати запуском до торгового комплексу безкоштовних маршруток. Регулярно також у «Європі» проводили різноманітні акції зі знижками.
У жовтні того ж року обласна влада побудувала нову автостанцію №6 біля самого торговельного комплексу. Але перевізники відмовилися від цієї зупинки, бо не було пасажирів. Причина – незручне розташування комплексу.
«Європа» працювала практично за графіком розташованої поряд «Толкучки» - з 6:00 до 16:00. Орендували торгові місця тут як представники малого й середнього бізнесу, так і загальновідомі українські мережі. Зокрема, найбільше квадратів відхопила «Таврія В». Але торгівля все ніяк не йшла і постійного потоку клієнтів не було.
Пройшло трохи часу і в оголошеннях почали з’являтися повідомлення про вільні місця у торговому комплексі. Окремі торговельні площадки навіть не відкривали, а в інших сиділи без діла продавці.
У червні 2014 року «Європа» закрилася. За 20 днів до цього адміністрація комплексу повідомила орендарів, що ті мають збирати свої речі й готуватися на вихід. «Європа» працювала у Хмельницькому рівно два роки.
За інформацією Хмельницької ОДА, сертифікат для автостанції не скасовували. Але поки немає підприємців, які б хотіли нею зайнятися і пустити туди автобуси. В перспективі сюди все ж можуть повернути транспорт, який курсує у Волочиському напрямку. Так думають розвантажити Львівське шосе і центр міста. Такі плани є в місцевих чиновників.
Довгий час приміщення й територія комплексу пустували. Охоронець і бродячі пси – єдині, хто створювали хоч якийсь рух в «Європі». Відсутністю “сторонніх очей” взимку минулого року скористалися комунальники. Територію комплексу оточили кучугури брудного снігу. Його сюди звозили з центральних вулиць міста.
Читайте також: Хмельницький Стоунхендж: біля "Європи" розмальовують кам'яні стовпи
Вінницьке товариство “Глоінвест”, яке запускало “Європу”, стало банкрутом. Тому торговий комплекс перейшов до одного із кредиторів проекту “Альфабанку”, який виставив його на продаж. Перший аукціон зі стартовою ціною у 35 мільйонів не відбувся через відсутність пропозицій. Згодом “Європу” все ж вдалося продати. Купило її хмельницьке приватне підприємство “Гранд Імпорт”. Як йдеться в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, “ціна питання” склала 60 мільйонів гривень. Ці кошти підприємство взяло в кредит і має сплатити його до грудня 2020 року.
Журналісти vsim.ua відвідали “Європу”. Виявилося, що всередині вже ведуться якісь роботи, в приміщення завозять будматеріали. На території зустріли робітників, які саме вантажили мішки із фури.
Нам вдалося поспілкуватися і з новим власником будівлі, засновником ПП “Гранд Імпорт” Віктором Кушалом.
- Дане приміщення ми викупили разом з інвестором. Він з Німеччини. Там буде виробництво і складські приміщення. Через півроку виробництво буде запускатися. Виготовлятиметься побутова хімія. Вона буде в наших мережах і буде на експорт, - каже Віктор Кушал.
ПП “Гранд Імпорт” володіє ТОВ “Антикриза”. Про це вказано на сайті товариства. На сервісі YouControl вказано, що керівником “Антикризи” є Леся Борисівна Кушал. Також там йдеться, що керівником ПП “Гранд Імпорт” є Денис Вікторович Кушал, а власником і засновником Віктор Олександрович Кушал. “Антикриза” зареєстрована у Хмельницькому на Селекційній, 1, а “Гранд Імпорт” на Вінницькому шосе, 16.
Юрій Ярина, член секретаріату регіональної ради підприємців Хмельницької області.
- Умови там були хороші. Але не було клієнта, який міг прийти і купити товар. І в цьому є ряд причин.
Причина перша – немає інфраструктури. Автовокзал, яким там є, не запустили в роботу. А добиратися до «Європи» навіть приватним транспортом не надто зручно. Ще одне – там поставили станцію і підземний перехід біля залізничної колії. Але звідти до комплексу нічим не довозили. Доїхати до «Європи» можна було нормально лише від «Катіону». По проїзду Геологів постійно стояло багато транспорту, на який міліція особливої уваги не звертала. Усе це не сприяло нормальному доїзду людей до «Європи».
Друге причина – вартість послуг. Оренда була дуже висока. Навіть попри те, що там було працювати комфортніше, ніж на речовому ринку. Все таки тепло й в приміщенні, а не на вулиці. Вартість була зависокою.
Ще одна причина – білоруси перестали їздити до Хмельницького. Це пов’язано із забороною на ввіз товарів з України до них. Також важливу роль зіграв економічний фактор, коли виріс долар і їм стало не так вигідно їздити за покупками. Білоруси ж не лише купляли речі в людей, а й скуповувалися різною продукцією в «Таврії», яка працювала у «Європі».
Наступна причина – площі, які задавали в оренду, зробили маленькими. Припустимо власник, який реалізовував одяг чи сумки, не мав можливості нормально показати асортимент свого товару. Для цього потрібно було більше площі. Але власнику «Європи» було невигідно робити великі площі.
Також біля «Європи» на площадці мали робити щось за принципом «Оазису». Розраховане більш під розваги. Це мало привернути увагу клієнта. Та долар виріс і власники відмовилися від такої ідеї.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дмитрий Олейников
Инна Мишина
Vadim Serdunich
Мастер Автополив reply Vadim Serdunich
Дмитрий Максимин