Жертви кулаків, обмежень, принижень чи навіть збочень. Щорічно тисячі осіб стикаються із подібною поведінкою своїх співмешканців. Найчастіше ними стають жінки. Насильники дозволяють собі поводитися жорстоко й подекуди аморально. Саме це провокує жертв викликати поліцію й шукати прихисток поза межами власної домівки. Разом із особою, що страждає від знущань, часто опиняються і діти. Бувають випадки, коли про страшні діяння одного зі своїх батьків, малеча повідомляє до спеціальних служб чи поліції.
Серед випадків трапляється насильство різного виду: економічне, психологічне, фізичне та сексуальне. Фахівці стверджують, що кожен із них є по-своєму страшним.
Життєві ситуації, в яких опиняються особи, часто вражають й самих соцпрацівників. Про одну з них журналістам vsim.ua розповіла директор Хмельницького обласного центру соціально-психологічної допомоги Алла Андрейчак.
Ця історія є частиною життя особи з числа дітей-сиріт. Своїх батьків вона втратила. Із рідних залишилися лише брати і сестри. Ставши дорослою, вона закохалася. Її половинка була іноземцем. Чоловік родом із Молдови. Кохання змусило хмельничанку перебратися до цієї країни. Там пара побралась. І вже згодом жінка стала іграшкою в його руках. Втім зрозуміла це занадто пізно.
Після одруження, жінка подарувала своєму обранцю двох дітей. Та це не стало запорукою на шляху до знущань над їхньою матір’ю.
Чоловік став прикладатися до пляшки. Робив це все частіше. Згодом став бити і неодноразово проганяти жінку з власної оселі. До слова, домівка знаходилася в сільській місцевості. Тож українку постійно примушували до роботи. І навіть наполягли на тому, аби вона відправилася на заробітки. Жінка залишила двох дітей і поїхала. Тим часом їхній батько “набрав” кредитів. І по поверненню дружини, змушував її до виплат.
Її чоловік чинив безліч жахливих речей. Він пив, виганяв, вішав на неї свої кредити. Її примушували виконувати різноманітну сільську роботу й змусили їхати на заробітки. Із нею дуже жорстоко обходилися. Вона фактично потрапила в найми. Цей чоловік використовував дітей, як щит. Бо він знав, що вона нікуди від нього не дінеться. А вона просто була вимушена тікати, - розповідає Алла Андрейчак.
Через юридичні причини, залишити країну без чоловіка жінка не могла. А про те, щоб втекти без дітей - і мови не могло йти. Тож хмельничанка вдалася до хитрості, що допомогло їй врятуватися. Заздалегідь вона забрала всі свої документи та заховала їх.
Вмовивши чоловіка відвідати батьківщину, подружжя з дітьми приїхали на Хмельниччину. Відразу після цього, жінка помахала йому рукою. Забрала дітей і рушила з вокзалу геть. Однак так просто іноземець відпускати її не хотів. Влаштував жінці публічний “концерт”. Аби його вгамувати, довелося телефонувати на “102”.
Таким чином жінка зі своїми дітьми опинилася в центрі соціально-психологічної допомоги. Їй допомогли легалізувати документи та зрозуміти, як жити далі. Тепер на жінку чекає процес розлучення і, ймовірно, суди. Та найголовніше - це те, що вона має шанс розпочати все спочатку.
Хмельницький обласний центр соціально-психологічної допомоги - заклад, в якому стикалися із вище описаними історіями не один раз. Це приміщення на першому поверсі приховує багато сумних й водночас радісних моментів. Перші свідчать про пережитий жах, що залишає у спогадах відчай та страх. А приємні емоції дарує відчуття свободи й звільнення з пастки тирана, яка довгий час була не де-небудь, а у власній домівці. Саме така атмосфера панує там, де відзнайшли спокій сотні осіб.
Там є все, що потрібно для спокійного життя. Дві кімнати. В кожній з них кілька двоярусних спальних місць. Є дитяче ліжечко та багато м’яких іграшок. Простора кухня складається із необхідного оснащення для приготування їжі. У ванній кімнаті є душ, туалет і пральна машина. До проживання тут включене харчування. А також психологічна та юридична підтримка. Такі послуги надають в центрі соціально-психологічної підтримки, що розташований в одному з мікрорайонів Хмельницького.
На момент відвідування закладу журналістами vsim.ua, у стінах перебували на тимчасовому проживанні дві сім’ї. А саме дві жінки із двома дітьми різного віку. Вони обидві стали жертвами домашнього насильства. Анонімно розповісти про власні історії вони відмовилися. Натомість про свій досвід роботи із постраждалими особами розповіла директор центру Алла Андрейчак.
Центр соціально-психологічної допомоги розрахований на 10 осіб. За час його роботи тут опинялися жінки із такою різною й водночас однаковою долею. Всі вони потрапили сюди за однією й тією самою схемою. Алла Андрейчак розповідає, що інформація про потерпання від насильства надходить із різних районів Хмельниччини. Працівники центру прибувають на місце події й роблять оцінку ситуації, що склалася. Якщо жертва потребує прихисток - його надають. Із постраждалим укладається договір й особа підписує правила внутрішнього розпорядку. Одним із яких є перебування в центрі не більше, як 90 діб. Згодом фахівці складають із жертвою насильства план виходу із критичної ситуації. Будують його за допомоги психологів і юристів.
До центру звертаються як мешканці Хмельницького, так і районів області. Найчастіше сюди потрапляють жінки з малолітніми дітьми. А також ті, хто має досвід насильства, що тягнеться із дитинства.
Колись в нас була така особа, в якої батько зловживав спиртними напоями і бив її в дитинстві. Ця дівчина мріяла стати дорослою і знайти чоловіка, який буде сильним і поб'є її батька. У дорослому віці вона такого знайшла. Він з’ясував стосунки зі своїм тестем кулаками. Згодом переключився і на свою дружину. Тобто це людина із стилем життя насильника, - розповідає директор закладу.
За 7 місяців цього року соцпрацівниками було розглянуто 1 874 заяви щодо вчинення домашнього насильства в області. При цьому 1 807 звернень надійшло від жінок, 65 від чоловіків і про 2 випадки повідомили діти. Головний спеціаліст відділу державної допомоги та реалізації сімейної політики Департаменту соціального захисту населення Хмельницької ОДА Лілія Остапішина розповіла журналістам vsim.ua, що так званих насильників зазвичай направляють на корекційні програми. Вони включають у себе роботу з психологом. Цьогоріч такий курс пройшли 77 осіб. До кінця його завершили лише 30.
Факти скоєння насильства фіксує і поліція. Приїхавши на місце події, правоохоронці оцінюють ситуацію, що склалася між особами. А на самого насильника можуть накласти заборонний припис. Це так званий захід, що зобов’язує особу залишити місце проживання постраждалого, забороняє там знаходитися чи контактувати із жертвою. Про це йдеться в Порядку винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного припису стосовно кривдника.
Заступник начальника ГУНП в Хмельницькій області Валентин Білянський повідомляє, що з початку цього року, поліція винесла 456 заборонних приписів. З них найбільше на місцевих мешканців Деражні (61) та Полонному (43).
Згідно із статтею 126-1 ККУ, домашні насильники можуть нести кримінальну відповідальність. Санкція статті передбачає покарання у вигляді громадських робіт на строк від 150 до 240 годин, арешт на строк до 6 місяців, обмеженням волі на строк до 5 років чи позбавленням волі на строк до 2 років.
Цьогоріч слідчі внесли до реєстру досудових розслідувань 27 фактів вчинення протиправних дій. При цьому 18 із них направили на розгляд до суду.
Особистий план безпеки для жертв насильства пропонують на сайті Хмельницької ОДА. Фахівці рекомендують дотримуватися наступних правил:
Окрім того, постраждалим необхідно звернутися до спеціальних органів чи структур. Серед них:
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
А тепер очікування жінок розписані серіалами про красеня міліонера Вольдемара і безхмарне життя на курортах. А в результаті нема роботи, житла і грошей. Чоловік чмошник і потенціальна королева з міста Засранська.