“Вони всі розумні й дуже відчувають людей”, - так про службових собак кажуть працівники кінологічного центру. Усі чотирилапі для них, як рідні. Кожен кінолог має своїх вихованців, із якими проходить спецпідготовку. Собак в кінологічному центрі є 21. Серед порід - лабрадори, спанієлі та вівчарки. Більшість з них - жіночої статі. Працівники кажуть, що із суками легше працювати.
Хвостатих службовців можуть залучати кілька разів на день. Найчастіше чотирилапі допомагають розкрити злочини, пов’язані з крадіжками, розбоями, нанесенням тяжких тілесних ушкоджень, а також вбивства. Історії, коли саме за допомогою собак вдалося вийти “на слід”, розповів заступник начальника кінологічного центру Євген Кушнір.
Євген Кушнір - досвідчений кінолог. Його колегами собаки є вже 17 років. За цей час чоловік став свідком багатьох історій, де фігурують чотирилапі. Наприклад, як службові собаки врятували чиєсь життя, знайшовши безвісти зниклу людину. Або ж допомогли затримати злочинця, який скоїв вбивство.
Собака дуже відчуває людину. Хоч вони не розуміють слів, але чудово бачать тембр голосу, міміку й поведінку, - пояснює фахівець.
Обіймаючи посаду заступника начальника, за Євгеном Кушніром закріплено декілька собак. Він їх тренує, а також виїжджає на службові завдання. Моментами зі своєї роботи чоловік поділився із нами.
Якось працівники поліції розшукували зниклу пенсіонерку. Було це у Віньковецькому районі. Знайти її не могли більш як добу. Стривожені рідні не знаходили собі місця. Допоки на місце події не прибув кінолог із собакою.
Це сталося біля села Станіславівка. Ми приїхали туди вдень. Почали опитувати сусідів та дізнаватися деталі. Відібрали речі цієї жінки. Ми це робимо самостійно, бо люди часто дають щось щойно випране. А для собак потрібен свіжий запах. Тоді ми дали псу занюхати речі зниклої. Собака прийшов до урвища, де текла річка. Нюхаючи річ знову і знову, він робив коло на одному і тому самому місці. Тоді ми зрозуміли, що жінка може бути знизу схилу. Ми туди посвітили й там тріснула гілка. Пенсіонерка знаходилася знизу, на глибині близько 20 метрів. Вона стояла у воді. Таким чином провела там добу. Тож ми її звідти витягали. Як вона туди потрапила - не зрозуміло. Допитуючи її, вона була дещо не в собі, - розповідає Євген Кушнір.
Коли в Славутському районі сталося вбивство, на допомогу правоохоронцям знову прийшов чотирилапий. Тоді труп чоловіка знайшли посеред лісу, в калюжі. На його шиї був ланцюг, яким убитого намагалися душити. Оглянувши місце події, було виявлено відбиток сліду взуття вбивці. Саме це допомогло службовому собаці привести поліцію до будинку зловмисника.
Занюхавши слід, собака завів нас в саме село. Він дійшов до подвір’я. Зайшовши туди, ми помітили собаку, в якого був розірваний ланцюг. Той самий, що був на шиї у вбитого. Таким чином вбивцю було знайдено, - каже кінолог.
Розбій - теж поширений злочин, задля розкриття якого долучають собак. Один із таких стався у Хмельницькому. Злочинці пересувалися на скутері. Слід від транспортного засобу не гарантує те, що собаки їх знайдуть. Однак чотирилапий впорався із завданням. Ба більше - привів до місця, де знайшлося чимало речових доказів. В результаті - особи, причетні до злочину, були встановлені.
Не обходиться в роботі кінолога й без курйозних випадків. Якось такий стався, коли зник пенсіонер. До події залучили службового собаку. Щоб знайти дідуся, знадобилася його річ. Дружина зниклого надала його черевики. Пес їх занюхав і подався в пошуки. Результату не було, бо хвостатий весь час приходив назад, до будинку. Правоохоронці не могли зрозуміти в чому річ. Допоки не з’ясували: черевики, які дала дружина зниклого, напередодні одягала вона сама. Нюхаючи їх, собака відчував запах жінки. Саме тому й повертався до одного й того самого місця.
Усі службові собаки мешкають на території кінологічного центру в вольєрах. На кожному з них вказане ім’я. Санта, Дербі, Дакота, Ден, Бім, Граф, Мухтар - всі чотирилапі підняли чималий шум, коли до них в гості навідалися журналісти vsim.ua. Одного із них працівники кінологічного центру випустили й показали, як він справляється зі службовим завданням.
Російський спанієль Рік займається виявленням наркотиків і вибухівок. Щоб навчити знаходити ці речовини, використовують імітатори запахів. Наприклад, кокаїну, марихуани або метамфетаміну. Один з таких помістили в ящик. Завданням Ріка було знайти імітований наркотик. Як собака справився з цим завданням, дивіться на відео.
Годують всіх чотирилапих двічі на день. Порція, наприклад, вівчарок, складає близько 2,5 літри. Готують все на спеціальній кухні, що є однією з “собачих кімнат”. Серед інших - кімната для миття, медогляду та ізолятор для хворих собак.На території знаходиться кілька майданчиків, де тварини проходять навчання. Є смуга для подолання перешкод із містом, драбиною й бар’єром для переповзання. А також спеціальні тренажери для собак, яких вчать шукати вибухівку, зброю чи наркотики. Про все це розповідає найдосвідченіший працівник кінологічного центру Володимир Савіцький. У цій сфері він працює вже 42 роки.
Чотирилапих вихованців у Хмельницькому готують для розкриття різних злочинів. Серед них - розшукова служба, пошук і виявлення вибухових речовин, наркотиків чи людських останків. А також - для патрульно-постової, вартової й пошуково-рятувальної служби. Сюди доставляють собак з Ірпінського кінологічного навчально-племінного центру. Всі чотирилапі проходять спеціальні тестування. Таким чином фахівці орієнтуються, до чого більш схильна тварина.
Всі собаки дуже розумні. Кожен має свій потенціал. Ми це враховуємо під час підбору. Скажімо, хтось краще підійде для вартової служби, а хтось - для виявлення наркотиків. Всі собаки поводять себе по-різному. Щоб з’ясувати, до чого саме більш схильна тварина, проводяться тести. Наприклад, на виявлення пошукової реакції. У польових умовах ми закопуємо ласощі або м’ячик. І дивимося, як собака це шукає, - пояснює провідний фахівець кінологічного центру Анатолій Троцький.
У кожного собаки є свій графік тренувань, що розробляють на рік вперед. Навчають їх за допомогою спеціальних методів. Серед них:
Фахівці кінологічного центру кажуть, що навчити певних команд можна будь-яку собаку, в незалежності від породи. Головне - систематичність їх виконання й обрання одного з вище перерахованих методів.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.