З якими проблемами хмельничани звертаються до адвокатів?

- Хмельничани регулярно звертаються за наданням безоплатної правової допомоги.
- Серед них - учасники бойових дій, переселенці або люди з інвалідністю.
- З якими проблемами вони стикаються?
- Зібрали для вас декілька історій.
Вони судяться роками, проводять чимало безсонних ночей і часто опиняються в пастці власних проблем. Малозабезпечені, люди з інвалідністю, переселенці або учасники бойових дій стикаються із подібним доволі часто. Саме тому й не можуть обійтися без допомоги спеціалістів, а саме адвокатів.
Для визначених категорій людей в Хмельницькому працює регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Саме до його стін звернулася пані Яна, яка приїхала з Донецької області. Пенсіонерка Віра, котру власна племінниця звинувачувала в підробленні заповіту. Хмельничанин Ігор, який майже нічого не бачить і має 2 групу інвалідності. Та ще один чоловік, на ім'я Ігор. Він “влипнув” в історію з кредитом. Про все це читайте в матеріалі.
Яна з Донецької області
Як внутрішньо переміщеній особі, їй відмовили у виплатах соцдопомоги
-
Я думаю, що таких, як моя сім’я, у Хмельницькому є багато. Ще у 2014 році ми переїхали у Хмельницький із Донецької області. Раніше я мешкала в селищі Новотроїцьке. Після переїзду нам відразу дали статус внутрішньо переміщених осіб. Тоді нам виплачували соціальну допомогу. Адже Новотроїцьке входило до окупованої частини. Згодом виплати не здійснювалися, бо населений пункт вже був на території України. Саме тоді я звернулася за безоплатною правовою допомогою. З того часу в мене було 5 судів і змінилося декілька адвокатів. Тепер виплати почали знову надходити. За це я дуже вдячна спеціалістам.
Віра
Пенсіонерка, яка судилася з племінницею
-
Наша сім’я завжди жила мирно. Та все змінилося, коли я отримала спадщину від своєї мами. Заповіт зробили в нашій сільській раді. І тут моя племінниця стала стверджувати, що він підроблений. Вона звернулася до суду. Я досі не розумію, навіщо їй усе це було потрібно. Якби вона до мене по-людськи прийшла і ми поговорили, то все було б добре. Я б їй ще більше віддала, ніж вона хоче. Тоді я звернулася за правовою допомогою. Було два суди - один в Ярмолинцях, інший - в Хмельницькому. В результаті роботи адвоката - заповіт залишився чинним.
Ігор, який майже нічого не бачить
Міський центр зайнятості хотів з нього стягнути понад 11 тисяч
-
Я маю 2 групу інвалідності по зору. Майже нічого не бачу. Коли я звільнився з роботи, прийшов у міський центр зайнятості, аби стати на облік. Тоді до мене працівники навіть не вийшли, хоча я сказав, що не бачу. Вони відповіли, щоб я заповнив документи, як можу. В результаті, були наплутані числа. Замість дати звільнення - дата наказу. Так, я отримував протягом чотирьох місяців допомогу по безробіттю. Згодом мене викликали, зняли з обліку й сказали повернути всі гроші - понад 11 тисяч гривень. Саме із таким позовом міський центр зайнятості звернувся до суду. А я, своєю чергою, за правовою допомогою, - розповідає чоловік. - Суд встановив: неправильна дата в заяві була вказана помилково, без жодного умислу. Тому скаргу подану центром зайнятості залишили без задоволення.
Ігор, збирав кошти на лікування дружини
Мав проблеми з банком через кредит
-
Насправді моя історія була дуже довгою. Сталося так, що моя дружина застудила вухо. На якісний антибіотик потрібні були кошти. За один день ніхто з друзів чи родичів не зміг позичити таку суму. Тому довелося взяти кредит. Йшов час, дружина вилікувалася. Так сталося, що я змінив роботу, де став заробляти менше. Був такий момент, коли мені дзвонив банк і просив, щоб я сплатив це все негайно. Тоді я просив їх і пояснював свою ситуацію. Казав, що зараз маю складний період у житті. Натомість вони продовжили тиснути на мене. І тоді я звернувся за допомогою, яку мені надав адвокат. Суд ухвалив, стягнути з мене замість більш як 14 тисяч гривень, заборгованість лише за тілом кредиту - 1,3 тисячі гривень.
Цьогоріч за допомогою звернулися понад 22 тисяч людей
Усім людям, історії яких описані вище, допомогли в центрі з надання безоплатної правової допомоги. Заклад працює із 2015 року. Цьогоріч його клієнтами стали більш як 22 тисяч людей.
За безоплатною правовою допомогою можуть звернутися малозабезпечені, особи з інвалідністю, ветерани та учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи, засуджені, діти або ті, хто постраждав від домашнього насильства. Про це все розповіла виконувачка обов’язків центру Ольга Чорна.
-
Громадяни можуть розраховувати на допомогу у вигляді первинної та вторинної правової допомоги. До первинної належить право на інформацію, роз’яснення та консультації. Вторинна - це захист інтересів у суді та підготовка документів процесуального характеру. Цьогоріч до нас найбільше було звернень від учасників бойових дій. Їхні проблеми пов’язані з виплатами одноразової грошової допомоги або із компенсаціями невикористаної й невиплаченої відпустки, - розповідає Ольга Чорна.
Загалом до повноважень центру належить:
-
надання юридичних консультацій та роз’яснень законодавства (первинної правової допомоги)
-
складання процесуальних документів, представництво інтересів осіб у судах в цивільних та адміністративних справах
-
надання правової допомоги свідкам та потерпілим в кримінальному провадженні
-
проведення правопросвітницьких заходів
-
надання методичної допомоги органам місцевого самоврядування та виконавчої влади.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.