Погрози відключити світло та виселити: деталі конфлікту у садівничому товаристві «Дружба»

Погрози відключити світло та виселити: деталі конфлікту у садівничому товаристві «Дружба»
 • У садівничому товаристві «Дружба» виник конфлікт між його членами та головою. 

 • Остання, кажуть люди, не дає їм підвести власну лінію електропередач. 

 • Погрожує відключити те світло, що постачає садівниче товариство. 

 • Людей грозяться й виселити з житлового масиву.

Житловий масив «Дружба» розташований у селі Ружичанка, Розсошанської тергромади. В ньому утворене і відповідне садівниче товариство (далі – СТ, – прим.автора). До редакції vsim.ua звернулися жителі цього масиву зі скаргою на голову СТ. Кажуть: вона постійно погрожує людям відключити світло, адже це єдина комунікація, якою розпоряджається саме товариство. Разом з тим, зі слів тамтешніх жителів, очільниця СТ поводить себе некоректно й керується статутом, який нікому не показує. Навіть погрожує виселити. Розповідаємо деталі конфлікту. 

Погрожують відключити світло 

Марія Чінік проживає у цьому масиві з 2020 року. Розповідає: вона особисто неодноразово страждала від погроз голови садівничого товариства. Зокрема – залишити її без електроенергії. Ситуація наступна: наразі у житловому масиві світло подається із трансформатора, який належить Хмельницькобленерго – товариство уклали договір (умову) із постачальником та оформилися як юридичні особи. Люди кажуть – голова цим постійно користується і за будь-яких обставин погрожує відключити електроенергію, – розповіла Марія. 

– Мене вже раз відключали, коли я зареєструвала місце проживання, їм не понравилося. Приходили в січні 2021. Я тоді поліцію викликала, вони трохи налякалися, але поліція мені сказала, що вони не можуть втручатися в такі колективні розборки, – каже жінка. 

Відео дня

Тамтешні жителі висловлювали бажання передати повністю внутрішню лінію на баланс «Хмельницькобленерго». Таке рішення обумовлене тим, що тарифи в членів товариства інші: замість 2,64 за кіловат вони платять по 3,50. Люди неодноразово просили показати їм розрахунками, за якими встановлювався цей тариф та жодних документів так і не побачили. 

– Сама голова масиву не передала лінію обленерго, в них підставні встановлені тарифи - в нас виходить по 3,50 за кіловат і цим вона керує на масиві. Получається, якщо щось не так – «я тобі відріжу світло». Це такі безкінечні погрози, – додала Марія.  

Примітка: журналістка vsim.ua звернулася до «Хмельницькенергозбут» за роз’ясненнями, яким чином формувався такий тариф – 3,50 копійок за кіловат. Вони повідомили: садівниче товариство, відповідно до закону, має право на встановлення тарифів за власними розрахунками, які можуть не відповідати загальнодержавним для побутових споживачів. 

Відтак 5 сімей вирішили встановити власну лінію електропередач. Провели необхідні обстеження, отримали дозвіл від Розсошанської сільської ради, уклали договори із «Хмельницькобленерго». І спочатку голова товариства не була проти того. Та вже за рік думка змінилася. 

– В нас лінія побудована: лінія стоїть, стовпи вистоять, ми зробили акт обстеження, що стовпи стоять не на землях садового товариства, відношення СТ до цього не має. Але голова понаписувала всюди  претензії, подає в суд на голову Розсоші, що вона тут влада, а сільська рада це ніхто, – розповіла Марія. 

Ірина Кривонос придбала тут земельну ділянку ще у 2018. Коли з родиною розпочали роботи на своїй землі змушені були рік користуватися генератором – адже не були підключені до лінії електропередач садівничого товариства. Просили допомоги, зокрема електрику у сусідів. Однак і після підключення змушені платити більше, ніж інші побутові споживачі: замість 3,50 копійки за кіловат, у неї стоїть тариф – 3,65. Ірина переконана: це тому, що вона пішла наперекір правлінню товариства.

За слів Ірини, під час чергових зборів вона винесла на голосування питання про приєднання до членів товариства іншої тутешньої жительки та її родини. Люди підтримали це рішення. Та згодом члени правління самовільно, каже Ірина, без загальних зборів виключили уже її з СТ. І саме через відсутність членства подолянка змушена платити більше за світло. 

– Я на сьогоднішній день плачу не як член СТ, бо «Ось ти зробила так, щоб її взяли – значить мене виключили» зборами правління - ніхто не голосував про те, щоб мене виключили на загальних зборах. Але вже рік я плачу не 3,50, а 3,65. І це все не обґрунтовано. – Після того, як вас під'єднають до власної лінії, у вас буде тариф 2,64?  – Так, звичайно. А ще в нас будуть двофазні лічильники, тобто вночі ми можемо платити половину, – каже Ірина Кривонос. 

Наполягають на переобранні 

За словами жительок масиву свої права вони не знають, як і те, які обов’язки має виконувати голова СТ. Адже статуту товариства вони в очі не бачили. Їм його не показують, – розповіли жінки. Кажуть: через це і не знають, скільки на посаді має перебувати очільниця СТ, що вона повинна робити й наскільки в принципі законні її дії. 

– Найперше коли я попросила статут це коли ми прийшли сюди в масив – 2018. Коли я писала заяву на вступ в СТ  я просила статут: «ой в мене десь немає». Вже так конкретно, що дійсно треба був статут, це тоді коли були збори, як почалось із цією передачею світла і цими погрозами – ми своїх прав не знаємо. Вона тільки апелює цим статутом, якимись пунктами, а ми ж то не знаємо. Він не зареєстрований ніде, нічого, – розповіла Ірина. 

Люди просять переобрати голову СТ. Однак жодне із попередніх голосувань не дало свого результату. 19 травня, у неділю, відбулися чергові збори товариства й у порядку денному стояло питання про зміну керівниці СТ. Та повноцінного зібрання, а саме голосування, провести не вдалося – через відсутність кворуму. Були присутні лише 28 членів товариства зі 180 наявних. Марія каже – там її обмовили та погрожували виселити із житлового масиву. У доказ жінка надала відео із зустрічі. 

Адвокату Олександру Малькуту через запит вдалося отримати копію даного статуту. Там є пункт про те, що в разі виключення особи із членів садівничого товариства, правління СТ може звернутися до суду щодо припинення права власності на ділянку. Олександр Малькут каже – ця норма у статуті не законна.. 

– Це незаконний пункт. В законному порядку треба скасувати цей пункт. Вони не мають права таке робити. Права власності може позбавити тільки за рішенням суду в окремих випадках, наприклад, кримінальних справах або це щось було не законно. Наприклад, якщо я купив у вас земельну ділянку, і її здобули теж законно і я законно, то на якій підставі вони мене можуть позбавити права власності на земельну ділянку, яку я у вас придбав? Навіть якщо я не є членом садівничого товариства. Треба подати заяву і судовому порядку зобов’язати виключити цей пункт, – розповів Олександр Малькут.  

До слова, також згідно із Законом України «Про кооперацію», яким і регламентується в тому числі діяльність садівничих товариств, виселяти громадян, які придбали земельну ділянку, ні голова СТ, ні інші члени правління не мають. 

Позиція правління садівничого товариства 

Журналістка vsim.ua зателефонувала до голови СТ «Дружба» Ніни Юрчук із питаннями роз’яснити ситуацію щодо конфліктної ситуації, а також дати інформацію щодо статуту товариства та яким чином проводилися розрахунки щодо вартості електроенергії на СТ. Однак вона скерувала до своєї заступниці. Однак Ірина Созанська відмовилася від будь-яких роз’яснень. Закликала написати журналістський запит. Та згодом повідомила, що відповіді, навіть по запиту, виданню не нададуть. Мовляв, вони, як юридичні особи, мають на те право. 

Поміж іншого заступниця голови СТ Ірина Созанська повідомила, що товариство звертається до суду зі скаргою на голову Розсошанської сільської ради, АТ «Хмельницькобленерго» й підрядника – усіх, хто причетний до зведення електроопор, які окремо збудували раніше згадані 5 сімей. Хоча на основі чого вони позиваються – не відповіли. 

Читайте також: 

У психлікарні в Скаржинцях запланували ремонти на 20,5 мільйона

Тарифи на світло зростуть вже 1 червня: скільки може коштувати кіловат

Хто найдовше керує комунальними підприємствами Хмельницького

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (26)
 • Oleksandr

  Дружба не склалася) А взагалі ці голови відчувають себе керівниками всесвіту, я років 15 теж побідне бачив, але тоді того діда переобрали на іншого голову, в рази толковішого, тут мабуть неає достатньо активних чи сміливих людей. І це ще один нюанс що проживання на дачах не дорівнює мати власний будинок. Ще кожен септік будує під паркан сусіду, і замість води в колодці там гівно)
 • Читач96

  Чому інший тариф? Енергозбут бере плату за показник на лічильнику в трасформаторній плюс затрати на роботу трансформатора,але показники т-тора і сума показників лічильників неспівпадає,бо є втрати на лінії і тому компенсовують за рахунок підвищення тарифу.

  Є просте вирішення цієї проблеми. Скільки вас є не згодних з такою постановкою питання- виходити із членів товариства,організовуєте своє. Бодуєте свою лінію ел.передач,бо стара лінія будувалас ь за рахуно членів тов." Дружба". Тоді ви зможете такж встановлювати тариф на свій розсудок. Затрати які виникають на лінії, всерівно комусь потрібно компенсовувати.

  Irina Kruvonos reply Читач96

  Так у тому і річ що побудували а тепер погрожують судами і виселенням однієї з мешканок масиву не зважаючи на те що ділянка приватизована будинок оформлений за всіма вимогами.у нас що приватну власність відмінили?А на рахунок будівництва внутрішньої лінії то мешканці на її будівництво не здавали жадних коштів так як лінія була побудована ще у 1980-х і всі питання що до будівництва взяло на себе будівельна організація яка була ініціатором створення СТ Дружба.

  Читач96 reply Irina Kruvonos

  В ті часи , як правело, практикувалось так, всі працівники  організації були одночасно членами проспілкової

  організації. Проспілкова організація і займалась виділенням(вибивання м) землі ,проектами,розподілом між працівниками,створенням,кооперативу, внесками,а також будівництвом доріг,ЛЕП і підстанції. Все це виконувалось за рахунок профспілкових коштів,якщо вони там були (профспілкові внески працівників) , а все інше покривалось за рахунок вираховування із заробітнї плати працівника(члена товариства). Організація на той час немала такого права щоб брати затрати  на свій рахунок.

  Це було наказуємо,даже до відкриття кримінальної справи. Так що всі роботи які були виконані профінансовані меншу частиу через прфспілку(внески працюючих) , а все інше через вирахування із заробітної плати.

  Порада. Ви не конфліктуйте,а шукайте компромісу. Можливо щось компенсуйте,або запропонуйте виконати якісь роботи та інше. На арапа ви нічого не добєтись . А те що селещна рада вмішується в ці питання, то вони через суди відмінять всі їхні рішення.

  Статут товариства ЦНАП не зареєструє якщо він не буде відповідати положеню про товариства і Закону України.
 • Читач96

  В чужий монастир з свїм статутом не ходять.
 • Kruvonos

  А взагалі то з огляду на події що відбуваються у ст”Дружба ” і ті роки боротьби навіть не за комфортне життя а просто виживання (бо на масиві немає ні води ні газу лише єдиним джерелом  існування  є електрика ) можна зробити висновок що подібні садові товариства з сумнівними статутами просто треба ліквідовувати як ті які гальмують будь який розвиток.А бажання не випускати владу з рук призводить до конфліктів і нездорової обстановки і як результат  такоі ж поведінки

  Читач96 reply Kruvonos

  Для створення тов.в свій час ,для реєстрації ,необхіднана була якась документація,якийсь план в іншому випадку земля не виділялась.Для цьго ,кожним,хто вступав в товариство сплачував вступний внесок десь в розмірі 300р(300&),потім,будувались дороогиЛЕП,підстанція і тд і все за кошти тов(кожного його члена) ,тепер прийшли на все готове і говорите ви совдепія, будемо на рівних керувати. Так,а

  А хто їм поверне ті затрати?

  І ще виникає питання хто совдепія, ви чи вони? Ви рішили поживитись за рахунк інших,як було при совдепії.

  Irina Kruvonos reply Читач96

  Подивитись ?Чим? А  посади що у спадок передаються ?Боїтесь без них залишитись?Молодим у нас дорога старикам у нас почот я думаю це висловлювання вам дуже близьке

keyboard_arrow_up